۰
سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۰

تاثیر جدی آلودگی هوا در ابتلا به پارکینسون

عضو انجمن پارکینسون ایران گفت: آلودگی هوا و تغییر در سبک زندگی، نقش عمده ای در شیوع پارکینسون دارند.
تاثیر جدی آلودگی هوا در ابتلا به پارکینسون
به گزارش  مردم سالاری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ علی شعیبی با اشاره به شیوع پارکینسون در سال‌های اخیر در سطح جهان، افزود: در بین بیماری‌های مغز و اعصاب، پارکینسون از نظر شیوع سریع‌ترین رشد را داشته به طوری که در دو دهه اخیر شیوع آن ۲ برابر شده است که این افزایش شیوع را در ایران نیز شاهد هستیم.
وی اظهار کرد: در حال حاضر جمعیتی حدود ۱۰ میلیون نفر در دنیا به بیماری پارکینسون دچار هستند که طبق الگوهای آماری در دو دهه آینده و تا سال ۲۰۴۰ تعداد مبتلایان به این بیماری افزایش دوبرابری را خواهد داشت.

عضو انجمن پارکینسون ایران با بیان این موضوع که از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بیش از ۱۳۰ نفر در ایران مبتلا به بیماری پارکینسون می‌شوند، ادامه داد: دو عامل آلودگی هوا و تغییرات در سبک زندگی نقش عمده‌ای در شیوع این بیماری داشته اند.

فلوشیپ اختلالات حرکتی و پارکینسون با اشاره به نبود روش‌های تصویربرداری و یا آزمایشی خاص که بتوان ابتلاء به پارکینسون را در آینده تشخیص داد، افزود: در حال حاضر با کنار هم قرار گرفتن یک سری علائم بالینی شایع توسط یک پزشک متخصص می‌توان پیش بینی کرد که فرد در آینده مستعد ابتلاء به بیماری پارکینسون خواهد بود و یا خیر.
شعیبی گفت: درمان قطعی برای بیماری پارکینسون هنوز وجود ندارد، اما با فعالیت بدنی مداوم در کنار رژیم غذایی سالم و فعالیت ذهنی بیشتر، می‌توان ریسک ابتلاء به پارکینسون را کم‌تر کرد و این عملکرد در کنار اقدامات بازتوانی نقش بسیار مهمی در کاهش سرعت بیماری و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به پارکینسون خواهد داشت.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با نادرست خواندن تبلیغات درمان قطعی پارکینسون در شبکه‌های مجازی و کانال‌های تلویزیونی، اضافه کرد: قطعاً دارویی که باعث درمان کامل پارکینسون شود وجود ندارد و بیماران نباید تحت تأثیر و فریب اینگونه تبلیغات قرار بگیرند، و در زمان درمان و در صورت قطع ناگهانی دارو و یا تغییر در دوز آن موجب عواقب ناگوار و حتی مرگ در بیمار خواهد شد.
عضو انجمن پارکینسون گفت: در حال حاضر برای تأمین داروهای پارکینسون توسط انجمن اقداماتی صورت پذیرفته که بیماران می‌توانند با ثبت اطلاعات خود در پایگاه اینترنتی انجمن پارکینسون از خبرهای بیشتر و ارائه اطلاعات تکمیلی در این خصوص مطلع گردند.
کد مطلب: 170482
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *