۰
جمعه ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۱
آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک

رئیس جمهور مکزیک خواستار آتش‌بس جهانی پنج ساله شد

رئیس‌جمهوری مکزیک در بحبوحه درگیری اوکراین و بن‌بست بر سر تایوان، از جامعه بین‌المللی خواست تا با یک آتش‌بس پنج ساله موافقت کنند.
رئیس جمهور مکزیک خواستار آتش‌بس جهانی پنج ساله شد
به گزارش مردم سالاری آنلاین به نقل از راشا تودی،آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک روز پنجشنبه طی کنفرانسی در کاخ ملی در مکزیکوسیتی گفت که تنش‌های ژئوپلیتیکی بین چین، تایوان و ایالات متحده به جهان آسیب وارد می‌کند؛ تنش‌هایی که تورم بی‌سابقه و مسائل مربوط به زنجیره تامین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
وی افزود: «کشورها می‌توانند با یک آتش‌بس پنج ساله به توافق برسند تا بدین ترتیب بتوانند با بحرانی که زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مقابله کنند. این آتش‌بس می‌تواند به جنگ، رویارویی و تحریکات پایان دهد. پس از پایان جنگ نیز اجازه دهید همه چیز به حالت خود باقی بماند.»
هنگامی که از لوپز اوبرادور درخصوص موضع مکزیک نسبت به مسئله تایوان پرسیده شد، وی پاسخ داد: گفت‌وگو باید نسبت به رویارویی ارجحیت داشته باشد و همچنین کشورها باید جنگ اقتصادی را متوقف کنند و براساس چارچوب سازمان ملل متحد، به تعهدهای مربوطه پایبند باشند.
رئیس‌جمهوری مکزیک خاطرنشان کرد: در حین این آتش‌بس، کشورها می‌توانند با همکاری یکدیگر به ملت‌های ضعیف و توسعه اقتصادی کمک کنند. نه به رویارویی، نه به جنگ. ما خواستار هژمونی‌ها در دنیا نیستیم. پذیرش این پیشنهاد، درخواست زیادی از آمریکا، روسیه و چین نیست؛ پیشنهادی که می‌تواند در سازمان ملل نیز مطرح شود.
وی تصریح کرد: بحث افراد خوب و بد نیست. اما توجه به منافع افراد عادی باید ارجحیت داشته باشد. اگرچه این پیشنهاد آرمانی به نظر می‌رسد اما چیزیست که به آن نیاز داریم و راه دیگری وجود ندارد.
این اظهارات رئیس‌جمهوری مکزیک پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان مطرح شد.
پلوسی، با وجود اعتراض شدید پکن، روز سه‌شنبه در فرودگاه تایپه فرود آمد. دولت ایالات متحده که توسط شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین هشدار داده شده بود، به پکن از پایبندی خود به سیاست "چین واحد" اطمینان داد و از این سفر فاصله گرفت و گفت که پلوسی تصمیمات خود را می‌گیرد و چین در واکنش به سفر پلوسی، رزمایش‌های نظامی را در آب‌های شمالی، جنوب غربی و جنوب شرقی سواحل تایوان آغاز کرد.
کد مطلب: 170779
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *