۰
شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۵

سهم واردات ایران از هر قاره جهان چه قدر است؟

اکوایران نوشت: داده های اعلام شده از وضعیت واردات کالا به تفکیک پنج قاره طی سه ماه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان دهنده آن است که واردات کالا به لحاظ وزن به کشور در این مدت تنها از قاره آسیا مثبت بوده و سایر قاره‌ها در این امر روند منفی داشته اند.
سهم واردات ایران از هر قاره جهان چه قدر است؟
براساس داده های اعلام شده از سوی گمرک در اولین فصل سال جاری کمترین حجم واردات به لحاظ وزن از قاره آمریکا صورت گرفته و پس از آن اقیانوسیه در جایگاه دوم ایستاده است، اما در جایگاه سوم اروپا و در نهایت آفریقا در رتبه کمترین حجم صادرات به ایران قرار دارد.
اما به لحاظ ارزش داده های گمرک کمی متفاوت است، بطوریکه در این مدت قاره آفریقا بالاترین سهم از ارزش واردات را به خود اختصاص داد و پس از آن قاره آسیا و اروپا سهم مثبت در صادرات به ایران داشته اند.
از سوی دیگر داده های اعلام شده از سوی گمرک نشان دهنده آن است که به لحاظ ارزش قاره آسیا در این مدت سهم ۲۲ درصدی و به لحاظ تعداد سهم ۶ درصدی داشته است به ایران داشته است. از سوی دیگر در این مدت قاره اروپا هم هرچند به لحاظ ارزش توانست سهم ۲ درصدی به خود اختصاص دهد، اما به لحاظ وزنی روند صادرات این قاره به ایران منفی ۲۱ درصد بوده است.
اما سهم قاره آمریکا براساس آمار اعلام شده هم به لحاظ ارزش و هم وزن در اولین فصل سال منفی بوده، براساس آمار گمرک ارزش وزنی صادرات این قاره به ایران در مدت زمان مورد بررسی منفی ۷۲ درصد بوده و به لحاظ ارزشی نیز صادرات این قاره افتی ۹۵ درصدی داشته است.
از سوی دیگر با توجه به آمار گمرک می توان گفت قاره آفریقا رکورددار ارزش صادرات بوده هر چند به لحاظ وزن صادرات این کشور به ایران منفی ثبت شده است. براساس آمار گمرک سهم صادراتی این قاره به لحاظ ارزشی مثبت ۱۱۸ درصد بوده و به لحاظ وزنی نیز منفی ۳ درصد ثبت شده است. اما روند صادراتی اقیانوسیه به ایران از افت ۶۲ درصدی به لحاظ ارزش و افت ۴۶ درصد به لحاظ وزن حکایت دارد.
کد مطلب: 170833
برچسب ها: گمرک واردات جهان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *