۰
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۵

آخرین وضعیت بیماری آبله میمونی در ایران

وزیر بهداشت درباره ویروس آبله میمون گفت: نگرانی چندانی بابت شیوع بیماری آبله میمون در کشور نداریم.
آخرین وضعیت بیماری آبله میمونی در ایران
به گزارش مردم سالاری آنلاین، وزیر بهداشت از خودکفایی در تولید «انسولین قلمی» تا پایان سال خبر داد و افزود: خودکفایی در تولید برخی داروهای دیگر را نیزهدفگذاری کرده‌ایم.
بهرام عین اللهی امروز (27 مرداد) در حاشیه نشست با هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و برخی نمایندگان استان، در جمع خبرنگاران، در خصوص کمبود برخی اقلام دارویی از جمله انسولین در کشور، گفت: دولت سیزدهم با توجه به اهمیت مسئله دارو از همان شروع کار خود، خودکفایی در تولید داروهای مهم را هدفگذاری کرده است.
وی افزود: اینکه هر بار با تحریم های مختلف در تامین دارو دچار مشکل و مخاطره شویم پذیرفتنی نیست و تنها راه مقابله آن خودکفایی در تولید این محصولات است.
عین اللهی به اجرای طرح "دارویار" اشاره کرد و افزود: با اجرای این طرح و حمایت از تولید داخل قطعا بسیار کمبودهای دارویی مرتفع و حتی می توانیم به سمت صادرات این محصولات هم حرکت کنیم.
وی افزود: درحال حاضر بسیاری کشورهای منطقه نیازمند دارو هستند و از ایران درخواست دارو کرده اند و اگر برنامه ریزی مناسبی برای تولید داشته باشیم حتی می‌توانیم صادر کننده بسیاری داروها شویم.
وزیر بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر یکی ازاولویت ها در تولیددارو، تولید انسولین قلمی است چرا که متاسفانه تعداد مبتلایان دیابت در کشور بالاست و این بیماران در مقاطع زمانی مختلف به دلیل تحریم ها در تامین داروی خود دچار مشکل می شوند.
وی تصریح کرد: با تلاش نخبگان کشور تا پایان سال درتولید انسولین قلمی خودکفا می شویم و حتی می توانیم درزمینه صادرات آن نیزاقدام کنیم.
زوار "شبانه" در مسیر پیاده روی اربعین حرکت کنند
وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به آمادگی کامل حوزه بهداشت و درمان در بحث خدمات رسانی به زوار اربعین گفت: تنها نگرانی ما در اربعین امسال با توجه به گرمای بی سابقه هوا، بحث "گرمازدگی" است و در همین راستا از زوار تقاضا داریم نکات لازم در این زمینه را رعایت کنند.
وی افزود: موثرترین راهکار در این زمینه تردد شبانه زوار است و از تمامی زوار درخواست داریم در مسیر پیاده روی شبانه حرکت کنند و روزها را به استراحت بپردازند.
عین اللهی تصریح کرد: همچنین تقاضا داریم زوار پیش از شروع پیاده روی اربعین، روزانه یک ساعت پیاده روی داشته باشند و یکباره بدون هیچ تحرک و ورزش قبلی اقدام به پیاده روی طولانی‌مدت نکنند.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: خوشبختانه امکانات و تجهیزات مقابله با گرمازدگی از جمله تامین دارو و "تونل سرد" در مرزها پیش بینی شده است.
عین اللهی گفت: همچنین پایگاه های اورژانس نیز به تعداد کافی در مسیر تردد زوار مستقر شده است.
نگرانی بابت "آبله میمونی" نداریم/ این بیماری بصورت "تک گیری" است
وزیر بهداشت در ادامه از شناسایی یک مورد "آبله میمونی" در کشور خبر داد و افزود: این یک مورد در استان خوزستان شناسایی شده است.
وی افزود: خوشبختانه این بیماری همه گیری نداشته و بصورت تک گیری است و بنابراین نگرانی چندانی بابت شیوع آن نداریم.
عین اللهی گفت: همچنین میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری پایین است مگر در افرادی که دارای بیماری زمینه ای باشند.
وزیر بهداشت علائم این بیماری را سرماخوردگی، تب، و بدن درد اعلام و تصریح کرد: در مرحله بعد بثورات جلدی ظاهر می شود که با بروز آنها بیماری از طریق این تاول ها می تواند به دیگران سرایت کند.
کد مطلب: 172042
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *