۰
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۲۰

شرط زلنسکی برای ازسرگیری مذاکرات با روسیه

رئیس جمهور اوکراین با متهم کردن روسیه به تروریستی بودن، شرط مذاکره با مسکو را خروج نظامیان روس از سرزمین‌های اشغال‌شده اوکراین عنوان کرد.
شرط زلنسکی برای ازسرگیری مذاکرات با روسیه
به گزارش مردم سالاری آنلاین،ولودیمر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در ادامه اتهام‌زنی‌های خود علیه روسیه به‌دلیل عملیات نظامی ویژه در منطقه دونباس، این کشور را تروریستی توصیف کرد.
زلنسکی طی نشست خبری در «لِویو» به همراه «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، مدعی شد: «روسیه به دلیل سیاستش در قبال اوکراین، یک کشور تروریست است».
به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی درباره جلسه خود با گوترش گفت: «از دبیرکل سازمان ملل خواسته‌ایم که سازوکارهای سازمان ملل برای آزادی زندانیان ما در زندان‌های روسیه را فعال کند».
در حالی که روسیه می‌گوید این نیروهای کی‌یف هستند که به نیروگاه اتمی «زاپروژیا» حمله می‌کنند، رئیس جمهور اوکراین اظهار داشت: «روسیه باید نیروهای خود را از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا خارج کند و ما را به آستانه فاجعه اتمی نبرد».
زلنسکی در ادامه ادعاهای خود افزود: «ما می‌خواهیم پایه‌های نظم جهانی که توسط روسیه ویران شده است را دوباره برقرار کنیم. مذاکره با روسیه تنها در صورتی امکان پذیر است که نیروهای این کشور سرزمین‌های اشغالی اوکراین را ترک کنند».
در این نشست، اردوغان نیز گفت که در دیدار با همتای اوکراینی خود، درباره تبادل اسیران جنگی بین کی‌یف و مسکو، و همچنین احتمال برقراری آتش‌بس و صلح در اوکراین رایزنی کرده است.
گوترش نیز ضمن ابراز نگرانی از حملات موشکی اخیر به محوطه و اطراف نیروگاه اتمی «زاپروژیا» در جنوب شرقی اوکراین، درخواست خود برای ایجاد منطقه غیرنظامی در این نیروگاه را تکرار کرد.
کد مطلب: 172053
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *