۰
جمعه ۸ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۳۵

اصلاح‌طلبان می‌توانند نجات‌‌دهنده اصولگرایان باشند

مشاور رئیس جمهور سابق کشورمان در خصوص تقابل اصولگرایان و اصلاح‌طلبان تاکید کرد: ما هیچ‌گاه رقابت را در رودررویی نمی‌بینیم اما دو رقیب با دو سلیقه کاملا متفاوت هستیم که با ۸ سال مدیریت اصولگرایان این نقاط افتراق بیشتر خود را نشان داده است.
حجت الاسلام مصطفی درایتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، با تاکید بر اینکه از ابتدای انقلاب تاکنون انتخابات ریاست جمهوری مساله حساس و مهمی در کشور بوده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری نقطه شروع بسیاری از تحولات در کشور است، طبیعی است که همه گروه‌ها برای استفاده از این فرصت دست به تلاش بزنند در این میان جریان اصلاحات نیز از دیگر گروه‌های کشور مستثنی نیست.
وی افزود: جریان اصلاحات احساس می‌کند که با توجه به شرایط امروز کشور می‌تواند نقش جدی تری را در صورتیکه به موانعی برخورد نکند، ایفا کند.
درایتی انتخابات را بهار فعالیت احزاب خواند و تاکید کرد: اصلاح طلبان تلاش می‌کنند تا با هیمنه کافی وارد عرصه انتخابات شوند و با رایزنی با شخصیت‌های برجسته این جریان، در ‌‌نهایت روشی را انتخاب کنند که احتمال تاثیر گذاری بیش تری را برای آن‌ها داشته باشد.
شورای هماهنگی جبهه اصلاحات می‌تواند عامل وحدت میان اصلاح طلبان باشد
مشاور رئیس جمهور سابق کشورمان شرط تصمیم گیری واحد در جریان اصلاحات را فعال شدن افراد موثر در عرصه خواند و تصریح کرد: فعالیت‌های اخیر گروه‌های اصلاح طلب آغاز مبارکی است. البته اگرچه قدری با تاخیر شروع شده است، اما نسبت به گروه‌های اصولگرا روندی خوبی را طی کرده است و در ادامه نیز نیازمند رایزنی بیشتر با نیروهای بدنه و موثر است.
وی با بیان اینکه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات می‌تواند محل مشورت و رایزنی‌های جدی برای انتخابات سال آینده ریاست جمهوری باشد، عنوان کرد: با توجه به اینکه اکثریت گروه‌های موثر جریان اصلاحات در شورای هماهنگی عضویت دارند، بنابراین به نظر می‌رسد که این شورا با گذشت زمان و فعال‌تر شدن گروه‌ها می‌تواند نقش عمده‌ای را در ایجاد وحدت میان اصلاح طلبان داشته باشد.
درایتی همچنین با اشاره به همایش سراسری اصلاح طلبان که قرار است اواخر دی ماه و به همت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برگزار شود، خاطرنشان کرد: این همایش می‌تواند بعد از مدت‌ها علاوه بر ایجاد انگیزه میان گره‌های اصلاح طلب، به این ارزیابی کمک کند که جناح مقابل تا چه اندازه آمادگی پذیرش رقیب را در عرصه دارد.
اصلاحات می‌تواند نجات بخش جریان اصولگرا باشد
این فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه جریان اصلاحات هیچ‌گاه به شکل خود خواسته به حاشیه نرفته است، اظهار داشت: اصلاح طلبان همواره تلاش کردند که نقش جدی را در عرصه کشور ایفا کنند اما موانع و محدودیت‌های سر راه آن‌ها این را به ذهن متبادر می‌کند که جناح مقابل آنگونه که ادعا می‌کند، تحمل رقیب را ندارد در حالیکه امروز خود آن‌ها نیز رقیبی پیدار کرده‌اند که دیگر ملاحظات اصلاح طلبان را هم ندارد.
وی افزود: ما معتقدیم که اصلاحات علاوه بر بهبود وضعیت کشور می‌تواند جریان اصولگرا را نیز نجات دهد و این تنها در صورتیکه امکان پذیر است که مسئولان شرایط برخورداری از امکانات برابر را برای همه گروه‌ها فراهم کنند.
حجت الاسلام درایتی با بیان اینکه تجربه مدیریت یک دست اصولگرایان آزمایشی بود که باید انجام می‌شد، گفت: از ابتدای انقلاب تا کنون جریان اصولگر مدعی بود که می‌تواند با مدیریت یک دست جامعه وضعیت کشور را اعتلا دهد. بنابراین این دوره تجریه خوبی بود که به مردم ثابت شود این ادعا تا چه میزان می‌تواند درست باشد.
همایش سراسری اصلاح طلبان میزان سعه صدر مسئولان را نشان می‌دهد
وی راه حل عمده مشکلات کشور را برگزاری انتخابات آزاد خواند و عنوان کرد: برگزاری چنین انتخاباتی به شکل تصنعی امکان پذیر نیست. از سوی دیگر همانطور که بار‌ها نیز گفته شده است، جریان اصلاحات بنا ندارد تا آبروی خود را به پای برنامه بیهوده و بدون تاثیر، بریزد بنابراین در صورت فراهم شدن شرایط برای رقابت تلاش خواهیم کرد.
درایتی برگزاری همایش سراسری اصلاح طلبان را نقطه شروع خوبی برای ارزیابی سعه صدر مسئولان و ایجاد مردم سالاری دینی توصیف کرد و گفت: امروز ورود اصلاح طلبان در عرصه برای گرفتن قدرت نیست بلکه اصلاح طلبان اعتقاد دارند که اگر بنا است که نظام از مشکلات امروز کشور راهی پیدا کند همه باید در آن ایفای نقش کند. بنابراین جریان اصلاحات نیز خود را براین کمک رسانی آماده کرده است. البته باید در این میان تحمل شنیدن صدای دیگری نیز وجود داشته باشد که من معتقدم برگزاری این نشست می‌تواند به این امر نیز کمک کند.
مدیریت ۸ ساله اخیر نقاط افتراق اصلاح طلبان و اصولگرایان را بیشتر کرده است
مشاور رئیس جمهور سابق کشورمان با اشاره به اینکه دو سلیقه برجسته کشور در دو مقطع زمانی ۸ ساله توانمندی‌های فکری و عملی خود را به آزمایش مردم گذاشته‌اند، یادآور شد: این دو تجربه به دلیل اینکه به یکدیگر متصل بودند، حافظه مردم نیز هنوز از ارزیابی آن‌ها پاک نشده است.
وی ادامه داد: ما هیچ‌گاه رقابت را در رودررویی نمی‌بینیم اما دو رقیب با دو سلیقه کاملا متفاوت هستیم که با ۸ سال مدیریت اصولگرایان این نقاط افتراق بیشتر خود را نشان داده است. در این میان اگرچه برخی اصولگرایان به اصلاحات نزدیک شدند اما جریان تندرو فاصله خود را با اصلاح طلبان افزایش داد.
نباید به خاطر برخی ملاحظات میان اصولگرایان و اصلاح طلبان مرز قائل نباشیم
درایتی تصریح کرد: من معتقدم نه رودرویی مفرط مفید است و نه نزدیک شدن به یکدیگر به گونه اینکه دیگر مرز جریان‌ها از یکدیگر قابل تشخیص نباشد. بنابراین رقابت با حفظ مرز‌ها می‌تواند به تشخیص مردم کمک کند از سوی دیگر باید تلاش کنیم که دشمنی در انتخابات ایجاد نشود.
وی افزود: من با اینکه گفته می‌شود اصلاح طلبان باید در انتخابات از فردی که در میانه است و در مرز اصلاح طلبی و اصولگرایی قرار دارد، استفاده کنند به شدت مخالف هستم. چرا که مشخص نبودن مرز‌ها در واقع به اشتباه انداختن مردم در انتخابشان است. از طرفی نباید از این جدایی مرز‌ها تلقی دشمنی شود اما ما راضی نیستیم که به خاطر برخی ملاحظات این دو جریان را با یکدیگر ترکیب کنیم.
ضرورت بازخوانی ظرفیت‌های اصلاح طلبان در آستانه انتخابات سال آینده
درایتی با بیان اینکه جریان مقابل، امروز اصلاحات را رقیب اصلی خود می‌داند و برای ما فرش قرمز پهن نخواهد کرد، گفت: در این میان انتظار فراهم کردن شرایط از سوی جناح مقابل به جا نخواهد بود. بنابراین اصلاح طلبان باید از ظرفیت‌های خود برای تاثیر گذاری و فراهم شدن شرایط استفاده کنند.
وی با تاکید بر ضرورت بازخوانی فعالیت‌ها و ظرفیت‌های اصلاح طلبان در آستانه انتخابات سال آینده تصریح کرد: اصلاحات باید با بازخوانی فعالیت‌های خود میزان اقبال مردم را از این برنامه‌ها مورد ارزیابی قرار دهد. در اینصورت می‌توان نقاط تفاوت با دیگر گروه‌ها را در انتخابات به رای مردم گذاشت در این شرایط در صورتیکه اصلاح طلبان به هر دلیل نتوانند وارد عرصه شوند این داوری از سوی جامعه نمی‌شود که اصلاحات به انزوا رفته است.
مشاور سابق رئیس جمهور کشورمان خطاب به گروه‌های اصلاح طلب خاطرنشان کرد: در انتخابات آینده جریان اصلاحات باید با هیمنه وارد شده و از افراد درجه ۲ و ۳ که مرزی با اصولگرایان ندارند کمتر اسفاده کند.
خاتمی همچنان بهترین گزینه بهبود شرایط کشور است
وی با تاکید بر اینکه من هنوز هم خاتمی را بهترین گزینه برای بهبود شرایط فعلی کشور می‌دانم، عنوان کرد: آقای خاتمی نیز صرف نظر از تفکرات شخصی باید بداند که با عرضه خود به کشور می‌تواند ضمن مرتفع ساختن بسیاری از موانع امید را در جامعه افزایش دهد.
درایتی در پایان خاطر نشان کرد: در صورتیکه اصلاح طلبان به هر دلیل از ورود به عرصه کشور بازمانند حداقل استفاده‌ای که می‌تواند برای ما داشته باشد این است که با بازخوانی ظرفیت‌های خود صدایمان را به گوش مردم رسانده‌ایم. بنابراین هر نتیجه‌ای به نفع جریان اصلاحات خواهد بود.
کد مطلب: 17923
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *