۰
يکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۶
ریاض ایستگاه بعدی السودانی

ادامه تلاش‌های بغداد برای میزبانی مذاکرات ایران و عربستان

یک رسانه عربی به نقل از مسئولان عراقی با اشاره به سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر این کشور به تهران اعلام کرد که السودانی بعد از این سفر به ریاض خواهد رفت تا درمورد از سرگیری مذاکرات ایران و عربستان با مقامات این کشور رایزنی کند.
ادامه تلاش‌های بغداد برای میزبانی مذاکرات ایران و عربستان
به گزارش مردم سالاری آنلاین،پایگاه خبری العربی الجدید در گزارشی نوشت که محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق بعد از دریافت دعوت رسمی روز سه شنبه راهی تهران خواهد شد تا درخصوص مسائل مختلف با مقامات ایرانی رایزنی کند، او قرار است اوایل ماه آینده میلادی سفری به عربستان داشته باشد تا درخصوص از سرگیری مذاکرات تهران و ریاض در بغداد و همچنین بازگشت روابط دیپلماتیک میان دو کشور با مقامات سعودی گفت‌وگو کند.
یک مسئول در دفتر نخست وزیری عراق به العربی الجدید گفت: السودانی روز سه شنبه در راس هیاتی بلندپایه متشکل از برخی وزرا و مسئولین سفری رسمی به تهران خواهد داشت و درخصوص پرونده های مشترک میان دو کشور با مسئولان ایرانی رایزنی خواهد کرد.
این مسئول که خواستار عدم فاش شدن نامش شده است خاطرنشان کرد: محور رایزنی های السودانی در تهران درخصوص ازسرگیری وساطت عراق میان ایران و عربستان، مسائل امنیتی مربوط به حملات ایران به خاک کردستان(مواضع تروریست ها، حضور گروه های کرد مخالف نظام ایران در خاک کردستان عراق و دیگر مسائل امنیتی مربوط به کنترل مرزها خواهد بود.
وی گفت که نخست وزیر عراق درخصوص مسائل اقتصادی از جمله امور مربوط به خطوط راه آهن، انرژی به ویژه نفت و گاز، مبادلات تجاری میان دو کشور و دیگر مسائل اقتصادی گفت‌وگو خواهد کرد.
این مسئول عراقی گفت که ایستگاه بعدی السودانی پس از تهران کشور عربستان خواهد بود زیرا او برای شرکت در نشست کشورهای عربی با چین قرار است اوایل ماه آینده به ریاض سفر کند.
وی گفت که نخست وزیر عراق طی این سفر درمورد وساطت میان تهران و ریاض با مقامات سعودی رایزنی می کند و دولت جدید عراق تمایل دارد که در مرحله آتی از دور جدید مذاکرات میان این دو کشور میزبانی کند.
از سوی دیگر، علی الفتلاوی، از رهبران چارچوب هماهنگی شیعیان عراق در اظهاراتی گفت که محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق قصد دارد که سفری خارجی به ایران و عربستان و کشورهای دیگر داشته باشد تا این پیام را برساند که عراق جزو هیچ محوری علیه محور دیگر نیست بلکه به دنبال ایجاد روابط با همه کشورها به طور متعادل است.
وی گفت که السودانی در مورد حملات ایران به اقلیم کردستان، وساطت میان ایران و عربستان و پرونده های اقتصادی دیگر رایزنی خواهد کرد.
این مسئول عراقی با بیان اینکه دولت السودانی مورد استقبال تمام کشورهای منطقه و جهان قرار گرفت گفت: امیدوارم که این دولت در مرحله آتی موفقیت های گسترده ای در پرونده وساطت میان تهران و ریاض محقق کند.
اخیرا نیز فواد حسین، وزیر خارجه عراق در گفت وگو با روزنامه الوطن بحرین در پاسخ به سوالی در خصوص تلاش های بغداد برای نزدیک کردن رویکرد کشورهای همجوار گفت: تلاش‌های عراق برای همه شناخته شده است و به همت این کشور نشست هایی میان ایران و عربستان برگزار شد و اگر دو کشور بار دیگر آماده برگزاری نشست باشند ما نیز آماده کمک در این راستا هستیم.
وی تاکید کرد که عراق تلاش دارد در تمام منطقه امنیت ایجاد کند زیرا این امر به سود همه است و تنش ها در منطقه بر اوضاع داخلی کشورهای دیگر تاثیر می گذارد.
چند روز پیش احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت که گفت‌وگوهای ایرانی-سعودی از مرحله امنیتی به مرحله دیپلماتیک رسید و اهمیت این گام نزدیک کردن رویکردها و حل اختلافات میان دو طرف است که در راستای منافع دو کشور و تمام منطقه است.
سخنگوی وزارت خارجه عراق تاکید کرد که این کشور برای ایجاد فضای مثبت و نزدیک کردن رویکردها تلاش می کند و آخرین نشست ایران و عربستان در بغداد و تحت نظارت وزارت خارجه برگزار شد.
وی گفت که ما همچنان میان دو طرف هماهنگی ایجاد می کنیم تا امکان برگزاری نشست های آتی و رسیدن به توافقات بیشتر فراهم شود.
پیش از این عبدالرحمن الجمعه، نماینده دائم عربستان در اتحادیه عرب در حاشیه نشست این اتحادیه در کشور الجزایر در گفت‌وگو با شبکه الشرق گفت که ایران همسایه ما است و عربستان همواره برای رسیدن به توافق با ایران دستش به سوی این کشور دراز است؛ توافقی که به موجب آن، آن چه اقدامات بی ثبات کننده ایران در کشورهای عربی خواند، متوقف شود.
پیش تر محمد شیاع السودانی، نخست وزیر جدید عراق در اولین نشست خبری خود گفت که امیدوار به تداوم میزبانی از گفت‌وگوهای ایران ‌ و عربستان در بغداد در دوره نخست‌وزیری‌اش است.
وی تاکید کرد که پیام هایی مبنی بر اهتمام به تداوم تلاش‌های بغداد برای تسهیل گفت‌وگو میان ریاض و تهران دریافت کرده است.
السودانی بدون پرداختن به جزئیات گفت: از ما درخواست شد که به این تلاش ها ادامه دهیم.
همچنین عبداللطیف رشید - رئیس جمهور جدید عراق، در گفت‌وگو با شبکه قطری الجزیره گفت که کشورش به میانجیگری میان عربستان و ایران ادامه می دهد و نشست ها ادامه دارد اما نتایج در دست دو کشور است.
همچنین علی اکبر ولایتی - مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل، در گفت‌وگو با شبکه المیادین درخصوص روابط ایران و عربستان  تاکید کرده بود که ما همسایه عربستان هستیم و باید با هم همزیستی کنیم؛ بنابراین سفارتخانه‌های دو کشور باید فعال باشند تا مشکل از طریق بهتری حل شود.
ولایتی اضافه کرده بود که ما همچنین از کشور دوست و برادر، عراق، حمایت می‌کنیم و امیدواریم نقش تاریخی این کشور بازگردانده شود.
بر اساس این گزارش، ایران و عربستان تا کنون پنج دور مذاکرات در بغداد برگزار کردند و قرار است دور ششم نیز برگزار شود.
منبع:ایسنا
کد مطلب: 181917
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *