۰
يکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۳

طرح اوکراین جنگ زده برای کمک به فقیرترین کشورهای آفریقایی

تا کنون ۱۵۰ میلیون دلار از بیش از ۲۰ کشور جهان و اتحادیه اروپا برای صادرات غلات اوکراین به اتیوپی، سودان، سودان جنوبی، سومالی و یمن جمع آوری شده است
طرح اوکراین جنگ زده برای کمک به فقیرترین کشورهای آفریقایی
به گزارش مردم سالاری آنلاین،اوکراین روز شنبه به مناسبت گرامیداشت «روز هولودومور» از راه‌اندازی پروژه‌ای تحت عنوان «غلات از اوکراین» برای صادرات غلات به فقیرترین کشورهای آفریقایی خبر داد.
ولودیمر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور در نودمین سالگرد گرامیداشت «هولودومور» گفت: «اوکراین به تعهدات خود درباره صادرات غلات و سایر محصولات کشاورزی به بازار جهانی همچنان پایبند است. اوکراین، هم برای حیات خود و هم برای زندگی در سایر کشورها می‌جنگد تا مردم آنها نیز از گرسنگی رهایی یابند.»
قرار است در چهارچوب این پروژه، در مجموع تا تابستان آینده حدود ۶۰ کشتی از بنادر اوکراین غلات را به کشورهای اتیوپی، سودان، سودان جنوبی، سومالی و یمن(واقع در انتهای آسیای باختری و نزدیک به آفریقا) بفرستند؛ یعنی به کشورهایی که بیش از همه در معرض قحطی و خشکسالی قرار دارند.
این پروژه از حمایت کشورهای اروپایی نیز برخوردار است؛ از جمله لهستان و لیتوانی و بلژیک که نمایندگان آنها روز شنبه برای برگزاری مراسم نودمین سالروز هولودومور که اوکراین آن را ایجاد قحطی با هدف «نسل‌کشی» می‌داند، به کی‌یف سفر کرده بودند.
به گفتۀ زلنسکی تا کنون ۱۵۰ میلیون دلار از بیش از ۲۰ کشور جهان و اتحادیه اروپا برای صادرات غلات به اتیوپی، سودان، سودان جنوبی، سومالی و یمن جمع آوری شده است و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز در پیام‌هایی جداگانه از کمک‌های مالی اضافی به ترتیب به ارزش ۱۵ میلیون یورو و ۶ میلیون یورو برای حمایت بیشتر از این طرح خبر دادند.
اوکراین از بزگترین صادرکنندگان غلات به بازارهای جهانی است و جنگ اوکراین و کشیده شدن درگیری‌ها به دریای سیاه باعث شد عرضه محصولات کشاورزی بویژه به بسیاری از کشورهای آفریقایی و آسیایی با مشکلاتی جدی روبرو شود.
امانوئل ماکرون در پیام خود اعلام کرد: «آسیب پذیرترین کشورها نباید بهای جنگی را که نمی‌خواهند بپردازند. ما تصمیم گرفته‌ایم در پروژه همبستگی با آسیب‌پذیرترین کشورها مشارکت داشته باشیم؛ آنهم در وضعیتی که روسیه از گرسنگی و ابزار فشار غذا به عنوان یک سلاح جنگی استفاده می‌کند.»
هولودومور
واقعۀ «هولودومور» به قحطی سال‌های ابتدایی دهه ۳۰ میلادی در اوکراین اشاره دارد که به طور مصنوعی از سوی رژیم استالین ایجاد شد و چند میلیون کشته برجای گذاشت.
به گزارش یورونیوز، اسناد به جا مانده از آن دوران و گفته‌های شاهدان نشان می‌دهد که نیروهای اتحاد جماهیر شوروی «واگن‌هایی را که با اسب کشیده می‌شد در روستاها می‌چرخاندند و به مصادره غله و غذای خانه‌های کشاورزان دست می‌زدند.»
در آن دوران همچنین دولت شوروی زمین‌های مالکان و کارگرانی که روی این زمین‌ها کار می‌کردند را در مزارع به هم پیوسته و اشتراکی ادغام می‌کردند و محصولات این مزارع را پس از جمع آوری، با قطار به خارج از اوکراین منتقل می‌کردند. این کار باعث شد که طی سال‌های ۱۹۳۲و۱۹۳۳ میلادی قحطی مرگباری سراسر اوکراین را فرابگیرد.
اوکراین این واقعه را «نسل کشی» می‌داند و پارلمان آلمان نیز روز جمعه هولودومور را به عنوان «نسل کشی» به رسمیت شناخت.
روسیه به کشورهای خواهان محدودیت قیمت، نفت و گاز صادر نمی کند
سخنگوی کرملین اعلام کرد که روسیه مطابق تصمیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری به کشورهایی که به تعیین سقف بر بهای انرژی روی آورند، نفت و گاز صادر نخواهد کرد اما همچنان به بررسی شرایط ادامه می دهد.
بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز یکشنبه در برنامه تلویزیونی "مسکو. کرملین. پوتین. " گفت که ما بر اساس سخنان رئیس جمهوری، به کشورهایی که بر بهای خرید انرژی روسیه، سقف اعمال می کنند، نفت و فرآورده های نفتی یا گاز نمی فروشیم و این موضع کنونی ماست.
وی افزود: ما تاکنون فراگرفته ایم که منطقی باشیم و تنها منافع خود را پیگیری کنیم. مسکو، مذاکرات در باره اعمال سقف بهای انرژی را با دقت بررسی و رصد می کند.
کمیسیون اروپا روز سه شنبه، سازو کار تعیین سقف بر بهای واردات انرژی روسیه را پیشنهاد کرد اما وزیران انرژی اتحادیه اروپا در این باره اختلاف نظر پیدا کرده و نتوانستند به توافقی دست یابند و قرار است مذاکرات بیشتر در نشست ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر ماه) برگزار شود.
کشورهای غربی در پی راه های محدود کردن درآمد روسیه از صادرات نفت و گاز از هنگام آغاز عملیات ویژه نظامی این کشور در اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) هستند. وزیران دارایی گروه هفت در سپتامبر با تاکید بر قصد خود برای اعمال سقف قیمت بر نفت روسیه، از همه کشورها خواستند که از این برنامه پشتیبانی کنند.
اتحادیه اروپا در اکتبر هشتمین بسته تحریم خود را بر مسکو اعمال کرد که شامل پایگاهی قانونی برای تعیین سقف قیمتی برای محموله های نفت روسیه بود که از راه دریا به کشورهای ثالث صادر می شود.
منبع:جماران
کد مطلب: 181949
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *