۰
چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۰

اردوغان به دنبال انتخابات زودهنگام است

رئیس‌جمهوری ترکیه امروز (چهارشنبه) به شکل تلویحی از تصمیم خود برای برگزاری انتخابات سراسری یک ماه زودتر از موعد مقرر خبر داد.
اردوغان به دنبال انتخابات زودهنگام است
به گزارش مردم سالاری آنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه،این اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در راستای آماده‌سازی زمینه‌های انتخاباتی زودهنگام است که تحلیلگران آن را تاثیرگذارترین انتخابات دهه‌های اخیر این کشور می‌دانند.
انتخابات سراسری بعدی ترکیه قرار بود در ۱۸ ژوئن برگزار شود؛ اما چند هفته است که زمزمه‌هایی از برگزاری زودهنگام انتخابات از سمت متحدان اردوغان به گوش می‌رسد.
آن‌ها تعطیلات مذهبی و امتحانات تحصیلی را دلیل خود برای این خواسته بیان می‌کنند، اما تحلیلگران بر این باورند که اردوغان به دنبال پیدا کردن تاریخی است که در آن احتمال رای‌دادن هواداران او بیشتر از مخالفانش باشد.
اردوغان در سخنرانی امروز خود در جمع اعضای حزبش از اولین انتخابات آزاد ترکیه امروزی در ۱۹۵۰ یاد کرد و گفت: عدنان مندرس فقید در ۱۴ مه ۱۹۵۰ گفت که «بس است، مردم حرفشان را خواهند زد» و در انتخابات پیروز شد. مردم ما هم ۷۳ سال بعد در همان روز، پاسخ اپوزیسیون را خواهند داد.
در ۱۴ مه ۱۹۵۰، عدنان مندرس به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد. یک سال و پنج روز بعد، او با کودتای ارتش سرنگون شده و یک سال پس از آن هم به دار آویخته شد.
شخص اردوغان هم وقتی در دهه ۱۹۹۰ شهردار استانبول بود، دوران کوتاهی از کار برکنار شده و در زندان به سر برد. او اغلب خود را با مندرس مقایسه می‌کند.
اردوغان و حزب او (عدالت و توسعه) در دو دهه گذشته قدرت را در دست داشته و سال‌ها رشد اقتصادی و همچنین جنگ – و البته یک کودتای شکست خورده اما خونین – را پشت سر گذاشته‌اند.
در مقابل، اپوزیسیون سکولار ترکیه در حالی پا به عرصه انتخابات می‌گذارد که درگیری‌های داخلی شدیدی – از سیاست گرفته تا استراتژی – در آن مشاهده می‌شود. آن‌ها هنوز هم برای انتخاب کاندیدای خود در مقابل اردوغان به توافق نرسیده‌اند.
کد مطلب: 187155
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *