۰
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۱۹

دولت لایحه نداد خودمان دست بکار شدیم

جلال رشیدی کوچی* نگارنده معتقد است چون دولت علی‌رغم وعده وزیر کشور لایحه اصلاح قانون انتخابات را ارائه نداده نمایندگان مجلس خود وارد عمل شده و به بررسی و اصلاح آن پرداختند.
دولت لایحه نداد خودمان دست بکار شدیم
به گزارش مردم سالاری آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد،برخلاف آنکه برخی نمایندگان می گفتند مجلس برای بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات و تصویب آن نطق ها را نیز برای تامین این هدف تعطیل کرده ، مجلس نطقی را تعطیل نکرده است،طبق آیین نامه داخلی مجلس اگر طرح یا لایحه ای با اولویت بعد از چند جلسه رسیدگی به آن تمام نشود مجلس می تواند تمام دستورات را از دستور کار خارج کند و تمام جلسات را دو شیفت کند تا این طرح را به اتمام برساند. مجلس تلاش می کند طرح قانون انتخابات را به امسال برساند. با توجه به اینکه این طرح در کمیسیون تخصصی که بنده عضو آن هستم (کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس) بود معتقدم ما به اصلاح قانون انتخابات احتیاج داریم ولی این نگاه سیاسی که حتما مجلس برای حذف برخی از رقبا این طرح را آورده و حتما یک جریانی را بر سرکار خواهد آورد، نگاه درستی نیست. اخیرا یک پیشنهادی در مورد انتخابات تناسبی دوستان دادند که تصویب شد. نکته جالب این‌که اتفاقا انتخابات تناسبی در تهران اجرا می شود و این بدان معناست که صرفا صفر تا صد یک لیست از یک گروه اصول گرا و یا اصلاح طلب لزوما وارد مجلس نمی شود.

در مورد اینکه چرا نمایندگان با گذشت یکسال از توصیه رهبری به بررسی و تصویب این طرح مبادرت کرده اند به این جهت بود که در این مدت مواد آن مورد بحث بود و در هر ماده‌ای پیشنهادات مختلفی مطرح می شد و نمایندگان موافق و مخالف در باره آن صحبت می کردند، همچنین کمیسیون ودولت هم با هم صحبت می کردند. در کمیسیون بحث شد، جلسات متعددی گذاشته شد، عزیزان شورای نگهبان ،دولت و مرکز پژوهش ها دعوت می شدند و از این رو یک مقدار بررسی طرح طولانی شد، ضمن این‌که مجلس هم طرح ها و لوایح مختلفی را در دست داشت، ضمن اینکه منتظر طرح دولت بود و از آنجا که از طرف دولت لایحه ای ارائه نشد مجلس خود وارد عمل شد. گفتنی است ما خیلی منتظر شدیم که دولت لایحه را تقدیم بکند اما لایحه ندادند و مجلس هم منتظر نماند. البته اولویت لایحه است و چون لایحه نیامد ما روی طرح اقدام کردیم. در این بین چند نفر از نمایندگان تلاش کردند این طرح را از دستور کار خارج کنند که رای گیری شد و رای نیاورد. در حال حاضر هم بناست طرح در شورای نگهبان مورد بررسی قرارگیرد و قطعا یک جاهایی تایید می شود و یک جاهایی مغایرت پیدا می کند که در باره مغایرت ها، مجدد به اصلاح موارد می پردازیم. در نهایت امیدوارم این طرح به امسال برسد و انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بر اساس آن برگزار شود.

 

*عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس

کد مطلب: 197105
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *