۰
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۱۵

اطلاعیه وزارت اطلاعات در مورد خبرنگاران بازداشتی

وزارت اطلاعات، در اطلاعیه شماره ۲ خود درباره بازداشت تعدادی از خبرنگاران که اواخر هفته گذشته اتفاق افتاده بود، توضیحات بیشتری ارائه داد.
به گزارش ایسنا متن کامل این اطلاعیه به این شرح است:
بدنبال اطلاعیه این وزارتخانه در تاریخ ۱۱/۱۱ /۱۳۹۱ پیرامون بازداشت تعدادی از عوامل شبکه مرتبط با سازمان عملیات روانی دولت انگلیس (موسوم به بی.بی‌سی) بخش دیگری از اطلاعات حاصله به استحضار ملت شریف ایران می‌رسد:
۱- با استمرار ، پی‌گرد قضایی و تحقیق از عوامل شاخه داخلی شبکه فوق‌الذکر، از تاریخ صدور اطلاعیه قبلی تاکنون تعداد دیگری از اعضای آن بازداشت یا احضار شده‌اند. ضمنا یک نفر از بازداشت‌شدگان قبلی، به قید وثیقه مرخص شده است و همچنان که اعلام شده بود، این روند تا تحقیق از کل وابستگان آن شبکه با جدّیت ادامه خواهد داشت.
۲- افزون بر شناسایی کامل شاخه‌ی داخلی، با عنایات ویژه الهی کل عناصر مستقر در خارج این شبکه شناسایی شدند. این شاخه از لحاظ گستردگی،‌پرشمارتر از شاخه داخلی بوده و اکثریت قابل توجهی از اعضای آن را عناصر فراری فتنه ۸۸ و همکاران سابق روزنامه‌های موسوم به «زنجیره‌ای» تشکیل می دهند. همچنین هسته مرکزی شبکه در لندن استقرار دارد از همکاری مستقیم سه کارگروه مستقر در بروکسل، پاریس و استانبول برخوردار است.
۳- چرخه جمع‌آوری و ارسال اخبار و اطلاعات و دریافت خطوط‌کاری در این شبکه، در خلاصه‌ترین بیان ممکن با ابلاغ لیست نیازمندی‌های خبری و اطلاعاتی و نیز تحلیل‌های مهم و مبنایی، غالباً توسط شاخه خارج‌نشین انجام می‌شد. سپس عملیات جمع‌آوری اخبار و اطلاعات و بازنشر و توزیع خطوط کاری و تحلیل‌ها بین تعداد قابل توجهی از رسانه‌های همسو، توسط عوامل داخلی شبکه و عمدتا با سوء استفاده از مجاری و امکانات رسانه‌ای صورت می‌گرفت.
۴- هسته مرکزی مستقر در لندن اخیرا علاوه بر فعالیت‌های بظاهر رسانه‌ای و خبری، ماموریت تولید سوژه برای جریان‌سازی را نیز به عوامل داخل ابلاغ کرده بود. این ماموریت در قالب اقدامات گوناگونی ابلاغ می‌شد. بعنوان مثال هسته لندن اسامی برخی از عناصر رسانه‌ای و هنری مورد نظر را به شاخه داخل ابلاغ می‌کرد و از آنها می‌خواست به چهره‌سازی، ترویج و تبلیغ آنها بپردازند. عناصر داخل موظف بودند با برگزاری گردهمایی‌هایی تحت عنوان تجلیل، بزرگداشت، میهمانی و تحویل هدایایی همچون سکه‌های طلا و وجوه نقد دریافتی از خارج، به جریان سازی خبری و یارگیری بپردازند. عکس این روند نیز در چارچوب تهاجم به برخی شخصیت‌ها یا پدیده‌ها ابلاغ و اجرا می‌شد.
۵- وجود تشابه در ساختار و اهداف کلی و جزئی این شبکه با دو شبکه موسوم به «مستند سازان» و «دوبلورها» که ظرف یکسال گذشته مورد شناسایی و برخورد قانونی قرار گرفتند، بیانگر وجود اطاق فکر متمرکز و متصل به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و استقرار قرارگاه عملیاتی برای طراحی، هماهنگی و اجرای «جنگ نرم دائمی» علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌باشد.
۶- اطلاعات مستند موجود حاکی است که این شبکه با برخی از بزرگترین و معروف‌ترین سرویس‌های اینترنتی جهان در تعامل ویژه و «همکاری هدایت شده از طریق عناصر فرا رسانه‌ای» بوده و حتی نمونه‌هایی از این همدستی و همداستانی را همزمان با اقدامات این وزارتخانه علیه شبکه مورد بحث، و به منظور نجات آن به اجرا گذاشته که به نتیجه نرسیده‌اند.
از آنجا که این پرونده همچنان در دست پیگیری می‌باشد، ان‌شاءالله در اولین فرصت مقتضی و با هماهنگی مرجع محترم قضایی، اطلاعات دیگری با استحضار ملت سرافراز ایران اسلامی خواهد رسید.
روابط عمومی وزارت اطلاعات
کد مطلب: 21961
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *