۰
يکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۳۶

ابوترابی فرد:دلیل کاهش ارزش پول سیاسی است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با ذخیره سازی ۲۰ درصد درآمدهای نفتی طی دو سال گذشته هم اکنون بالغ بر ۴۰ میلارد دلار ذخایر ارزی داریم
به گزارش مهر، حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد ظهر یکشنبه در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن در اردبیل اضافه کرد: تحریم ها باعث شده ذخایر و حساب های ارزی ایران در خارج از کشور به طور قابل توجهی افزایش یابد.
وی با بیان اینکه باید با درک درست از شرایط اقتصادی دو اقدام مهم در کشور به مرحله عمل گذاشته شود، افزود: در مرحله نخست باید در گام اول هزینه های جاری و در گام دوم هزینه های عمرانی از محل درآمدهای نفتی قطع شود.
هدایت درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی
نائیب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مرحله دوم نیز باید درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی هدایت گردد تا موتور اقتصادی ملی شود و بی شک این ظرفیت در کشور وجود دارد
وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی ها در سال ۲۰۲۰ روزانه ۱۱۱ میلیون بشکه نفت در دنیا مصرف خواهد شد، ادامه داد: حداکثر انرژی تولیدی نیز ۹۲ میلیون بشکه در روز خواهد بود که ۲۰ میلیون بشکه کمتر از نیاز خواهد بود. این درحالی است که تاکنون برای انرژی فسیلی نیز جایگزینی پیدا نشده است.
ابوترابی فرد یادآور شد: با احتساب این پیش بینی انرژی ارزش بسیار بالایی خواهد داشت و بالطبع ایران نیز که دارای ذخایر ممتاز انرژی نفت و گاز در جهان است جایگاه ویژه ای در دنیا کسب خواهد کرد.
دلیل کاهش ارزش پول ملی سیاسی است
وی همچنین با بیان اینکه کاهش ارزش پول ملی اساس اقتصادی ندارد، بلکه اساس و دلیل سیاسی دارد، متذکر شد: اگر تحریمها برداشته شود آنگاه ارزش پول ملی را می بینیم.
این نماینده مجلس در عین حال تحریم ها را باعث همفکری مسئولان و دولت و مجلس دانست و عنوان کرد: این همکاری ها و هم فکری ها باعث خواهد شد تا با ارائه راهکارهای مناسب و تحقق قطع هزینه های جاری و عمرانی از درآمدهای نفتی و هدایت آن به صندوق توسعه ملی، کشور را بدون نفت اداره کنیم.
وی تاکید کرد که تحقق این مهم دستاورد بسیار بزرگی است و در آینده ایران را به یک کشور دارای اقتصاد مقاوم و تاثیرگذار تبدیل خواهد کرد.
ابوترابی اضافه کرد: باید با تولید حداکثری، مدیریت علمی و اسفاده از تولیدات داخلی مسیر را برای تبدیل شدن کشور به قدرت بزرگ اقتصادی هموار کرد.
کد مطلب: 22476
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *