۰
شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۳۸

تسخیر جایگاه ایران در اوپک توسط عراق

عراق با افزایش تولید نفت، جایگاه دوم ایران در میان تولید کنندگان بزرگ نفت در اوپک را از آن خود کرد.
تسخیر جایگاه ایران در اوپک توسط عراق
به گزارش عصر ایران، روزنامه فایننشال تایمز چاپ لندن با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی نوشت: تولید نفت عراق در ماه گذشته میلادی از مرز سه میلیون بشکه در روز عبور کرد. این میزان، بیشترین حجم نفت تولیدی عراق پس از اشغال این کشور توسط آمریکا در سال ۲۰۰۳ تاکنون است.

در همین حال برای نخستین بار در ۲۰ سال گذشته، تولید نفت خام ایران از سطح سه میلیون بشکه در روز کاهش یافت و به رقم دو میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه رسید.

در این گزارش آمده است: عراق در سال های اخیر با ارائه طرح های توسعه میادین نفتی خود به شرکت های بزرگ سعی کرده است میزان تولید نفت خام را افزایش دهد.

فایننشال تایمز اضافه کرده است: صادرات نفت خام، نیمی از درآمدهای دولت ایران را تامین می کند و ۸۰ درصد از کل صادرات ایران را تشکیل می دهد.

در حال حاضر عربستان سعودی بزرگترین تولید کننده نفت خام و صادر کننده این ماده در میان اعضای اوپک است. عربستان سعودی روزانه نزدیک به ۱۰ میلیون بشکه نفت خام تولید می کند.
عراق نیز تلاش می کند در صورتی که روند کاهشی تولید نفت خام ایران ادامه یابد، بتواند صادرات نفت را افزایش دهد.

عراق قبل از این اعلام کرده بود قصد دارد تولید نفت خام این کشور را تا سال ۲۰۱۷ به ۱۲ میلیون بشکه در روز برساند ولی کارشناسان معتقدند تحقق چنین سطحی از تولید نفت خام، دور از دسترس است.

براساس آخرین آمار منتشر شده از عراق، این کشور روزانه حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام صادر می کند. بخش اعظم صادرات نفت خام عراق از طریق بندر بصره در جنوب و بقیه از طریق خط لوله کرکوک به بندر جیهان ترکیه منتقل می شود.

هم اکنون کشورهای ایران، عراق، عربستان سعودی، کویت، ونزوئلا، قطر، لیبی، امارات، الجزایر، نیجریه، آنگولا و اکوادور در سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) عضویت دارند. دبیرخانه این سازمان در شهر وین اتریش قرار دارد
کد مطلب: 2490
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *