۰
يکشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۱۹

شرایط اردوغان برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل

نخست‌وزیر ترکیه گفت: عادی‌سازی روابط با اسرائیل تنها در صورتی محقق می‌شود که حصر غزه برداشته شده و به خانواده‌های جان‌باختگان حادثه کشتی مرمره غرامت پرداخت شود.
به گزارش فارس، نخست وزیر ترکیه در شرایطی که پس از عذرخواهی «بنیامین نتانیاهو» از وی پیرامون حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی‌های حامل کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه در سال ۲۰۱۰، سخن از عادی‌سازی روابط کشورش با اسرائیل نقل محافل سیاسی است خواستار آن شد که تجدید روابط با اسرائیل را امری محتوم تلقی نکنند.
روز جمعه (۲ فروردین) گزارش شد بنیامین نتانیاهو طی مکالمه‌ای تلفنی با نخست وزیر ترکیه، از وی بابت حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی‌های حامل کمک‌های انسان دوستانه به غزه عذرخواهی کرده است.
در سال ۲۰۱۰ (خرداد ۱۳۸۹) نیروهای اسرائیلی به کشتی‌های حامل کمک‌های انسان‌دوستانه که راهی غزه بودند حمله کرده و ۹ فعال غیرنظامی ترکیه را کشتند.
روزنامه تودی‌زمان ترکیه گزارش داد رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه گفته است روابط عادی با اسرائیل تنها هنگامی محقق می‌شود که اسرائیل سه شرط را محقق کند.
بر اساس این گزارش، اردوغان درباره مطالبات آنکارا برای صلح با اسرائیل گفت: «ما گفته‌ایم، عذرخواهی انجام شود، خسارت‌ها پرداخت شوند و حصر علیه فلسطینی‌ها برداشته شود. عادی‌سازی روابط بدون اینها صورت نخواهد گرفت. از لحظه‌ای که اینها اجرا شوند، عادی‌سازی روابط اجرا خواهد شد.»
وی افزود: «اگر اینها محقق نشوند، آنها نباید [به خاطر عادی نشدن روابط]ناراحت شوند. ما این را آشکار و به صراحت می‌گوییم.»
کد مطلب: 26371
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *