۰
يکشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۱۱

نرخ تورم سال ۹۱ به ۳۱.۵ درصد رسید

مرکز آمار ایران گزارش «شاخص قیمت‌ کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور» در سال ۹۱ را اعلام کرد که بر اساس آن، نرخ تورم سال ۹۱ به ۳۱.۵درصد رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی درگاه ملی آمار در راستای اجرای ماده ۵۴ قانون برنامه پنجم توسعه کشور در خصوص مرجعیت رسمی مرکز آمار ایران برای تهیه، اعلام و انتشار آمارهای رسمی کشور، گزارش «شاخص قیمت‌ کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور» به شرح پیوست اعلام می‌شود؛ این گزارش شامل سری زمانی ماهانه سال ۱۳۹۱ است.
ـ شاخص کل (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۸۱) در اسفند سال ۱۳۹۱ عدد ۴/۶۰۱ را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل ۰/۳ درصد افزایش داشته است که سهم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات از این افزایش ۱/۸۵ درصد و سهم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات از این افزایش ۹/۱۴ درصد است.
افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۶/۴۰ درصد است. درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم شهری) در دوازده ماه منتهی به اسفندماه سال ۹۱ (تورم سال ۹۱) نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵/۳۱ درصد است که در مقایسه با این رقم در بهمن ماه ۱۳۹۱ (۲/۳۰ درصد) افزایش یافته است.
ـ شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در این ماه به رقم ۶/۸۹۵ رسید که نسبت به ماه قبل ۷/۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.
شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» در ماه مورد بررسی به عدد ۰/۹۳۷ رسید که نسبت به ماه قبل ۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴/۵۷ درصد افزایش نشان می‌دهد و نرخ تورم دوازده ماه این گروه ۷/۴۶ درصد است.
شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵/۵۸ درصد افزایش نشان می‌دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به اسفندماه ۹۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴۷ درصد است.
ـ شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» در اسفندماه ۹۱ به رقم ۹/۴۹۳ رسید که ۷/۰ درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان می‌دهد.
میزان افزایش شاخص گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸/۳۰ درصد بوده است و نرخ تورم دوازده ماه منتهی به اسفندماه سال ۱۳۹۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۸/۲۳ درصد است.
کد مطلب: 26590
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *