۰
جمعه ۱۶ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۳۵

مرکز آمار رسما مسئول اعلام نرخ تورم شد

پس از مدت‌ها بانک مرکزی از اعلام نرخ تورم خداحافظی کرده و این مسوولیت به مرکز آمار سپرده شد که بر همین اساس این مرکز در جدیدترین آمار خود شاخص نرخ تورم در سال ۱۳۹۱ را ۳۱.۵ درصد اعلام کرد.
به گزارش ایسنا، در راستای اجرای ماده ۵۴ قانون برنامه پنجم توسعه کشور در خصوص مرجعیت رسمی مرکز آمار ایران برای تهیه، اعلام و انتشار آمارهای رسمی کشور، گزارش "شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور" اعلام شده که شامل سری زمانی ماهانه سال ۱۳۹۱ است.
بر اساس گزارش اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور به شرح زیر است:
۱- شاخص کل (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۸۱) در اسفند ماه سال ۱۳۹۱ عدد ۶۰۱.۴ را نشان می دهد که نسبت به ماه قبل از آن سه درصد افزایش داشته است که سهم گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات از این افزایش ۸۵.۱ درصد و سهم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات از این افزایش ۱۴.۹ درصد است.
این گزارش حاکی از آن است که افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل به عبارتی تورم نقطه به نقطه ۴۰.۶ به درصد رسیده است.
همچنین درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم شهری) در ۱۲ ماه منتهی به اسفند سال ۹۱ (تورم سال ۹۱) نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۱.۵ درصد است که در مقایسه با این رقم در بهمن ماه ۱۳۹۱ که ۳۰.۲ درصد بوده افزایش یافته است.
۲ - شاخص گروه عمده " خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات" در این ماه به رقم ۸۹۵.۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۶.۷ درصد افزایش نشان می دهد.
شاخص گروه اصلی "خوراکی ها" در ماه مورد بررسی به عدد ۹۳۷ رسید که نسبت به ماه قبل ۷ درصد افزایش نشان می دهد. شاخص گروه اصلی "خوراکی ها" نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۷.۴ درصد افزایش نشان می دهد و نرخ تورم دوازده ماهه این گروه ۴۶.۷ درصد است.
همچنین شاخص گروه عمده "خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات" نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۸.۵ درصد افزایش نشان می دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به اسفندماه ۹۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴۷ درصد است.
۳ - بر این اساس شاخص گروه عمده "کالاهای غیر خوراکی و خدمات" در اسفندماه ۹۱ به رقم ۴۹۳.۹ رسیده است که ۰.۷ درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان می دهد.
میزان افزایش شاخص گروه عمده " کالاهای غیرخوراکی و خدمات" نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۰.۸ درصد بوده است و نرخ تورم دوازده ماه منتهی به اسفندماه سال ۱۳۹۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۲۳.۸ درصد است.
همچنین بر اساس آمار اعلام شده بررسی ارقام مربوط به تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری در ماه های سال ۹۱ نشان می دهد در فروردین ماه سال گذشته نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن " نرخ تورم" به میزان ۲۶.۴ درصد، در اردیبهشت ۲۶.۲، خرداد ۲۶، تیر۲۵.۹، مرداد ۲۵.۹، شهریور ۲۵.۹، مهر ۲۶.۴، آبان ۲۷.۲، آذر ۲۷.۹، دی ۲۸.۸، بهمن ۳۰.۲ و اسفند ۳۱.۵ درصد افزایش یافته است.
کد مطلب: 26750
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *