۰
جمعه ۱۶ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۲۰

دلایل گرانی موز،پیاز و گوجه‌فرنگی

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار تهران با بیان اینکه سایه وزارت جهاد بر سر کشاورزان نیست،گفت: سال قبل و در این ایام گوجه فرنگی بازار مناسبی نداشت و به همین دلیل کشاورزان امسال اقدام به کاشت نکردند.
فارس:حسین مهاجران در پاسخ به این سؤال که قیمت گوجه فرنگی روز گذشته در خرده‌فروشی‌های سطح شهر ۵۵۰۰ تومان بود، دلیل آن چیست گفت: در برخی نقاط تهران قیمت گوجه فرنگی تا ۷ هزار تومان نیز رسیده است چرا که در میدان بارفروشان قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی مرغوب ۵ هزار تومان است.
وی در تشریح دلایل گرانی گوجه گفت: سال قبل و در این ایام گوجه فرنگی بازار مناسبی نداشت و به همین دلیل کشاورزان اقدام به کاشت نکردند در این شرایط انتظار می‌رود تا وزارت جهاد به کشاورزان اعلام کند تا محصولات خود را بکارند و تعطیل نکنند اما سایه وزارت جهاد بر سر کشاورزان نیست.
وی افزود: چابهار، کنگان، بوشهر و بندرعباس گوجه زمستانی را تولید می‌کنند و گوجه بهاره که از جیرفت می‌آید تا ۲۵ فروردین ماه قیمت‌ها را متعادل می‌کند.
رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار تهران در خصوص افزایش قیمت موز گفت: قیمت موز تا هر کیلوگرم ۷۵۰۰ تومان رسیده بود اما در حال حاضر ۴۷۰۰ تومان است.
وی افزود: قیمت هر تن موز با هزینه‌های جنبی ۸۰۰ دلار است و باید به قیمت متعادل ۳ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه شود.
وی در خصوص افزایش قیمت پیاز گفت: پیاز در دو استان اصفهان و آذربایجان تولید می‌شود که در استان اصفهان با کم‌آبی مواجه بودیم به همین دلیل کمبودی در بازار احساس شد.
مهاجران گفت: دلیل دیگر آن فروش پیاز جیرفت به عراقی‌ها است زیرا عراقی‌ها پیاز را بر روی خاک هر کیلوگرم ۱۴۰۰ تومان به صورت نقدی می‌خرند اما بار فروشان برخورد مناسبی با کشاورزان نداشته‌اند به همین دلیل کشاورزان هم با آن‌ها همکاری نمی‌کنند.
وی افزود: تا ۱۵ روز آینده پیاز ارزان از دزفول می‌آید و باید توجه داشته باشیم که همه محصولات دزفول پیام ارزانی دارند.
کد مطلب: 26753
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *