۰
سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۳۷

لغو تحریم‌های میانمار توسط اتحادیه اروپا

تحریم‌های میانمار در حالی لغو می‌شود که سازمان دیده‌بان حقوق بشر، مقام‌های این كشور را در ارتباط با خشونت‌های سال گذشته علیه اقلیت مسلمان مسئول دانسته و به پاک‌سازی قومی متهم کرده است.
اتحادیه اروپا در واکنش به اجرای اصلاحات سیاسی در میانمار، تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور و مقام‌های ارشد آن را لغو کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، تحریم‌های میانمار در حالی لغو می‌شود که سازمان دیده‌بان حقوق بشر، مقام‌های این كشور را در ارتباط با خشونت‌های سال گذشته علیه اقلیت مسلمان مسئول دانسته و به پاک‌سازی قومی متهم کرده است.

اتحادیه اروپا روز گذشته اعلام کرد که در واکنش به اجرای اصلاحات سیاسی در میانمار، تحریم‌های تجاری و اقتصادی علیه این کشور و مقام‌های ارشد آن را به طور کامل لغو می‌کند.

این تحریم‌ها سال گذشته میلادی به حال تعلیق درآمده بود. «آنگ سان سوچی» رهبر مخالفان و فعال دموکراسی در میانمار، از لغو کامل این تحریم‌ها حمایت کرده است.

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که تصمیم آن‌ها شامل حال تحریم‌های تسلیحاتی نمی‌شود.

در بیانیه آن‌ها آمده است که میانمار هنوز باید «چالش‌های مهمی» به ویژه در مورد اقلیت مسلمان را برطرف کند.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر با رفع کامل تحریم‌ها در مقطع فعلی مخالف بودند.

«فیلیپ رابرتسون» مدیر بخش آسیایی سازمان دیده‌بان حقوق بشر، تصمیم اتحادیه اروپا را زودهنگام و تاسف بار توصیف کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی شواهد و مدارکی مبنی بر بی‌تفاوتی دولت میانمار در سال گذشته میلادی در قبال پاک‌سازی قومی و جنایت علیه مسلمانان ایالت «راخین» را منتشر کرد.

این سازمان اعلام كرده است كه این شواهد را از گفت‌وگو با بیش از ۱۰۰ تن و نیز حضور مستقیم در منطقه به دست آورده است.

دولت میانمار اتهام‌های وارده توسط دیده‌بان حقوق بشر را رد کرده است.

فیلیپ رابرتسون گفت: «نیروهای امنیتی میانمار در مواردی مداخله کردند تا از خشونت جلوگیری کنند و از مسلمانانی که فرار می‌کردند محافظت کنند، اما آن‌ها اغلب در زمان حملات خود را کنار کشیدند یا به طور مستقیم از مهاجمانی که مرتکب قتل و جرائم دیگر می شدند، حمایت کردند.»

وی افزود: «دولت میانمار در کمپین پاک‌سازی قومی علیه روهینگیا دخالت داشته است؛ کمپینی که تا امروز از طریق ممانعت از کمک‌رسانی و محدودیت در تردد آن‌ها، ادامه دارد.»

روز گذشته بی‌بی‌سی ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌دهد پلیس میانمار شاهد خشونت‌ها علیه مسلمانان بوده اما اقدامی انجام نداده است. این ویدئو را خود پلیس میانمار فیلمبرداری کرده بود.
کد مطلب: 28236
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *