obile_Footer'; $conf['{MOBILE_FOOTER_BLOCK}']['prms'] = '0'; ?>obile_Footer'; $conf['{MOBILE_FOOTER_BLOCK}']['prms'] = '0'; ?> حضور نظامیان روسیه در خاک تاجیکستان برای 2 سال تمدید شد - مردم سالاری آنلاين
۰
شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۳۸

حضور نظامیان روسیه در خاک تاجیکستان برای 2 سال تمدید شد

در حالی طی ماه‌های اخیر روسیه خواستار تمدید ۴۹ ساله پایگاه نظامیان خود در خاک تاجیکستان بود که دولت دوشنبه اعلام کرد بطور موقت زمان حضور نظامیان روسیه را تا پایان سال ۲۰۱۶ تمدید خواهد کرد.
 اوضاع نابسامان داخلی تاجیکستان پس از حوادث اخیر بدخشان رئیس جمهور تاجیکستان را بر آن داشت تا تصمیم غیر منتظره‌ای را در رابطه با تمدید پایگاه نظامی ۲۰۱ روسیه اتخاذ نماید.

روزنامه "نووستی" چاپ روسیه روز گذشته در اینباره نوشت، دولت تاجیکستان درباره ادامه پایگاه نظامی ۲۰۱ روسیه در کشورش گامی به عقب برداشته و تا سال ۲۰۱۶ با فعالیت این پایگاه در تاجیکستان موافقت کرده است و پس از سال ۲۰۱۶ تاجیکستان آماده است تا توافقنامه جدیدی را در ارتباط با این پایگاه امضا کند.

مسکو و دوشنبه تاکنون در مذاکرات خود به هیچ نقطه مشترکی درباره پایگاه ۲۰۱ روسیه نرسیدند و تاجیکستان قاطعانه اجاره پایگاه سالانه ۲۵۰ میلیون دلار را تقاضا می‌کند در حالیکه روسیه این پیشنهاد را غیر قابل قبول دانسته و می‌خواهد مانند گذشته به‌طور رایگان از این پایگاه استفاده نماید.

واقعیت این است که ۲ رویداد مهم در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در تاجیکستان اتفاق خواهد افتاد که انتخابات ریاست جمهوری و مجلس این کشور می‌باشد.

اگر امامعلی رحمان با شرایط مسکو در رابطه با پایگاه و ادامه آن برای ۴۹ سال موافقت کند، سهم قابل توجهی از حمایت نخبگان تاجیکستان را در انتخابات سال ۲۰۱۳ ریاست جمهوری به‌دلیل تهدید حاکمیت تاجیکستان از دست خواهد داد ولی تاجیکستان پس از حوادث نظامی بدخشان اوضاع سیاسی خوبی ندارد و چشم انداز خروج پایگاه نظامی روسیه از تاجیکستان می‌تواند بر اوضاع داخلی این کشور تأثیر گذار باشد بنابراین امامعلی را بر آن داشت تا در سال‌های آینده در رابطه با تغییر قرارداد پایگاه نظامی روسیه صحبتی نکند.

کارشناسان نیز بر این باورند که عنصر اصلی تأمین امنیت تاجیکستان در سیاست داخلی همین پایگاه است و در شرایط دشوار حامی امامعلی خواهد بود پس باید با مسکو سازش داشته باشد ضمن اینکه وعده‌های واشنگتن به امامعلی برای وی هیچ تضمینی ندارد.
کد مطلب: 3382
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *