۰
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۱۹

اردبیل به جمع شهرهای نفتی پیوست

همزمان با قطعی شدن کشف طلای سیاه در بلوک اکتشاف و توسعه مغان در استان اردیبل توسط شرکت ملی نفت ایران، نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس از حفاری 4 حلقه چاه نفتی در این منطقه خبر داد.
اردبیل به جمع شهرهای نفتی پیوست
با گذشت نزدیک به ۶ سال از امضای قرارداد اکتشافی بلوک مغان بین شرکت ملی نفت ایران و شركت "INA " كرواسي، این شرکت اروپایی از ادامه فعالیت اکتشافی در این بلوک اکتشافی کنار گذاشته شده است.

قرارداد اجرای عملیات اکتشاف و توسعه نفت و گاز بلوک مغان ۲ به ارزش بیش از ۱۴۱ میلیون دلار میان شرکت ملی نفت ایران و یک شرکت اروپایی (۲۰ فروردین ۱۳۸۷) در تهران امضا شده بود.

پیمانکار خارجی در این بلوک اکتشافی متعهد شده بود اطلاعات لرزه نگاری دو بعدی قبلی به وسعت ۶۰۰ کیلومتر مربع را مطالعه و ۱۰۰ کیلومتر مربع داده های لرزه نگاری دو بعدی جدید و ۲۰۰ کیلومتر مربع داده‌های لرزه نگاری سه بعدی برداشت کند.

این پیمانکار همچنین متعهد شده بود یک حلقه چاه اکتشافی را حفر کند و در صورت وجود شواهد مثبت از وجود هیدروکربور در بلوک مغان ۲، عملیات لرزه نگاری دو بعدی به میزان ۵۰۰ کیلومتر مربع انجام دهد، همچنین حفر دو حلقه چاه اکتشافی دیگر نیز پیش بینی شده است.

هزینه عملیات اکتشاف و مطالعات تکمیلی اعم از مطالعات ژئوفیزیک و حفاری چاه های اکتشافی حدود ۱۴۲ میلیون دلار و مدت زمان اجرا این پروژه چهار سال بوده که در صورت نیاز یک سال نیز تمدید است.

با خروج این شرکت اروپایی از طرح اکتشاف و توسعه نفت در بلوک مغان، نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی جزئیات طرح جدید اکتشاف طلای سیاه در این منطقه مرزی را تشریح کرد.

حبیب برومند نماینده مردم اردبیل در خانه ملت با بیان اینکه به زودی ۴ حلقه چاه اکتشافی در بلوک مغان حفاری خواهد شد، گفت: مطالعات مقدماتی اجرای این طرح به اتمام رسیده و با حفر چاه و کشف منابع نفتی می توان زمینه بهره برداری از آن را فراهم کرد.

آخرین گزارش شرکت ملی نفت ایران برای اکتشاف نفت در بلوک مغان حاکی از آن است که هم اکنون تمامی مراحل مطالعاتی بلوک مغان شامل زمین شناسی و ژئوفیزیک آن به پایان رسیده است، ضمن آنکه نتایج اولیه مطالعات اکتشافی از شناسایی دو سنگ مخزن با منشا جدید نفت خام حکایت دارد.

 سابقه مطالعات نفت در منطقه مغان به ۳۵ سال پیش باز می‌گردد و در حال حاضر آثاری از مطالعات و حفرچاه اولیه در منطقه خروسلو مغان حد فاصل شهرستان‌های گرمی و بیله سوار انجام یافته است.

بلوک مغان ۲ با وسعت سه هزار و ۲۳۰ کیلومتر در استان اردبیل قرار دارد که با توجه به شرایط خاص مخزنی میدان های کشف شده در حوضه رسوبی مغان، فعالیت های اکتشافی و توصیفی به منظور دستیابی به دانش فنی برای بهره برداری اقتصادی در این منطقه توصیه شده است.
کد مطلب: 37434
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *