۰
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۰۲

آیا ولایتی کاندیدای انتخابات ۹۲ خواهد بود؟

هفته نامه مثلث در این شماره خود به بررسی حضور و تحرکات انتخاباتی علی اکبر ولایتی برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم پرداخته است.
 در این گزارش با تیتر «آغاز رایزنی برای کاندیداتوری آقای دیپلمات»، دوره های مختلف حضور ولایتی در عرصه رقابت انتخاباتی برای بر عهده گرفتن ریاست دولت را مورد بررسی قرار داده و با طرح این سوال که «حدس و گمان ها درباره کاندیداتوری ولایتی در انتخابات از چه زمانی کلید خورد؟» به تحرکات انتخاباتی وزیر اسبق امورخارجه برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم پرداخته است.
در ادامه اهم مطالب این گزارش را بخوانید؛
- ۱۶ سال پس از حضور ولایتی در دولت بار دیگر نام او بر سر زبان ها افتاده است، ولایتی اما اینبار نیز سکوت را بر اظهارنظر ترجیح داده است؛ او در چند مراسم از اظهارنظر درباره کاندیداتوری‌اش در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم امتناع ورزیده و اعلام کرده «فعلا قصد ندارم درباره انتخابات صحبت کنم و در این خصوص بعدا صحبت می کنم».
- برخی از ولایتی به عنوان نامزد مورد نظر هاشمی رفسنجانی برای اجرای طرح دولت وحدت ملی نام می برند. با این وجود نمی توان انکار کرد که او یکی از معدود اصولگرایانی است که توانایی ایجاد اجماع میان اصولگرایان را دارد و برخی نیز معتقدند ولایتی می تواند آرای گروه های معتدل اصلاح طلبان را نیز از آن خود کند و آنان را به سمت خود جلب نماید.
- پاسخ به این سوال که «حدس و گمان ها درباره کاندیداتوری ولایتی در انتخابات از چه زمانی کلید خورد؟» را باید در دیدارهای سیاسی ماه های اخیر ولایتی جست و جو کرد؛ آنجایی که گروه های سیاسی همچون حزب موتلفه و برخی دیگر از اعضای احزاب راست سنتی با او دیدار کرده اند. ولایتی برخی نزدیکان خود را مامور راه‌اندازی و سازماندهی ستادهای انتخاباتی کرده و با راه اندازی سایت شخصی اش، گمانه زنی ها در مورد آغاز فعالیت های انتخاباتی اش تشدید شده است. ولایتی دقیقا همان سایتی را راه اندازی کرده است که در ایام انتخابات ۸۴ فعال کرده بود. آنهدم با شکل و شمایلی که بیشتر انتخاباتی و تبلیغاتی به نظر می رسد و طبعا او نمی تواند راه‌اندازی این سایت را غیر طبیعی و غیرمرتبط با مسائل انتخابات بخواند چرا که فعال سازی این سایت با شمایلی انتخاباتی آن هم در شزایطی که او به جز روزهای انتخابات ۸۴ سایت شخصی نداشته و تازه همان سایت پس از اعلام کناره‌گیری او در همان ایام تعطیل شده می تواند وجهه‌ای رسمی به فعالیت‌های انتخاباتی او بدهد.
- پارس دیلی‌نیوز نیز نوشت «ستاد انتخاباتی ولایتی در آمریکا تشکیل شده است». لورا روزن خبرنگار معروف واشنگتن پست که به وزارت خارجه بسیار نزدیک است با نقل قولی از عباس ملکی دیپلمات ایرانی و معاون سابق وزیر امور خارجه ایران می گوید که ولایتی احتمالا کاندیدای ریاست جمهوری ایران است و این شخصیت پراگماتیست در ماه ژوئن سال آینده با آمریکا به سازش می رسد؛ زیرا حاکمیت دوست ندارد مردم ایران به خاطر تحریم‌های اقتصادی تحت فشار و مضیقه باشد.
- ولایتی که همواره چهره ای آرام و مورد اعتماد سطوح اول نظام جمهوری اسلامی بوده است. می تواند میان جریان های سیاسی آشتی برقرار کند. او از یک سو در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام در کنار هاشمی رفسنجانی می نشیند و از سوی دیگر در قامت مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب در مراسم های بدرقه و استقبال از محمود احمدی نژاد حضور می یابد.
 
کد مطلب: 3768
مرجع : خبرآنلاین
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *