۰
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۹

از وضعیت 2 مسافر هواپیما هیچ خبری نیست/جعبه‌ سیاه پیدا شد

سردار مهری رئیس پلیس پیشگیری ناجا اظهار داشت: از 48 مسافر هواپیما 8 کادر پروازی و 31 مسافر فوت کردند.
از وضعیت 2 مسافر هواپیما هیچ خبری نیست/جعبه‌ سیاه پیدا شد
یک فروند هواپیما صبح یکشنبه حدود ساعت ۹ و ۴۵ دقیقه، در فرودگاه مهرآباد سقوط کرد.

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران ضمن تایید این خبر گفت: این هواپیما در انتهای فرودگاه مهرآباد سقوط کرده است.

«حسین درخشان» افزود: اما هنوز اطلاعات دقیقی در مورد نوع هواپیما و علت حادثه در دست نیست به همین منظور تعدادی از کارشناسان سازمان امداد و نجات برای بررسی بیشتر به محل سقوط هواپیما اعزام شده اند.

هواپیمای مسافربری که از سمت تهران به سمت طبس در حرکت بوده، در شمال فرودگاه مهرآباد سقوط کرده است.به گفته ی رئیس اورژانس کشوری، به علت این سانحه ۴۰ سرنشین و ۸ خدمه این هواپیما که حدود هشت نفر از آنها کودک بوده اند کشته شده اند. همچنین ۳ نفر نیز مجروح شده اند.

برخی گزارش های جدیدتر نیز نیز حکایت از آن دارد که این هواپیما با ۵۰ نفر سرنشین هنگام بلند شدن از باند فرودگاه مهرآباد در انتهای باند دچار مشکل شده و بر فراز شهرک آزادی و نزدیکی اتوبان فتح دچار سانحه شده است. این در حالی است که گزارش های رسیده حکایت از جدا شدن یکی از بال‌های هواپیما بر فراز منطقه تهرانسر تهران دارد.
یک مقام آگاه در این باره به مهر گفت: در حال حاضر نیروهای امدادی و آتش نشانی راهی محل حادثه شده و هنوز میزان خسارات و تلفات مشخص نشده است. در حال حاضر ماموران انتظامی اجازه ورود خبرنگاران به محل حادثه را نمی‌دهند.

تاکنون ۶ پیکر بی جان از میان لاشه های هواپیما بیرون کشیده شده است. آتش سوزی در محل حادثه مهار شده و نیروهای امدادی در حال جست‌وجو برای یافتن کشته ها و مجروحان این حادثه هستند.شنیده می‌شود خلبان این پرواز اوکراینی بوده است؛ این در حالی است که هواپیمای ایران ۱۴۰، نوعی پلت فرم بومی از هواپیمای آنتونوف اوکراین است و در سال‌های گذشته چندین سابقه سقوط از آن در میان سوانح هوایی کشورمان می‌توان یافت.

بروز سانحه هواپیمای ایران ۱۴۰ به علت از دست دادن یکی از موتور‌ها/ اغلب مسافران جان باختند

در این باره محمد ایلخانی مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: ساعت ۹:۲۰ دقیقه امروز هواپیمای مسیر تهران - طبس متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان‌ایر هنگام بلند شدن از انتهای باند فرودگاه مهرآباد یک موتور خود را از دست می‌دهد و در شمال جاده مخصوص کرج سقوط می‌کند.

وی ادامه داد: در این هواپیما کرو پروازی شامل دو نفر خلبان، دو نفر مهماندار، دو نفر گروه فنی و دو نفر گارد امنیت پرواز بوده است.

مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها بیان کرد: در این پرواز ۳۴ مسافر بزرگسال، ۳ نوزاد زیر دو سال و ۳ کودک زیر ۱۲ سال حضور داشتند.

ایلخانی بیان کرد: این هواپیما قطعاً سقوط داشته است و احتمال زنده ماندن مسافران آن کم است و شاید چندین نفر از این پرواز زنده مانده باشند.

* هواپیمای ایران‌۱۴۰ از مسیر خود منحرف شده بود/سقوط روی درختان منطقه نظامی

علیرضا جهانگیریان اظهار داشت: هواپیمای مسافری ایران ۱۴۰ متعلق به هواپیمایی سپاهان ساعت ۹:۲۰ دقیقه امروز از باند فرودگاه مهرآباد پرواز می‌کند.

وی با بیان اینکه شرکت هواپیمایی سپاهان ایر، ایرلانی مسافری است بیان کرد: این هواپیما در ۴ مایلی فرودگاه سقوط کرده است.

وی بیان کرد: ظاهراً این هواپیما پس از خروج از باند از مسیر خود منحرف شده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه تعدادی از مسافران این پرواز جان باخته و تعدادی زخمی شده‌اند اظهار داشت: مسافران زخمی شده به بیمارستان اعزام شدند.

وی یادآور شد: این هواپیما به هیچ چیز روی زمین آسیب نزده است و هواپیما روی درختان یک منطقه نظامی سقوط کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: پس از بروز این سانحه بلافاصله تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری به محل حادثه اعزام شدند و اینجانب نیز هم اکنون بر سر صحنه سانحه حضور دارم.

در همین حال، معاون استاندارد پروزا هواپیمایی کشوری نیز گفت: هواپیما در ابتدای پرواز به درخواست برج مراقبت گردش چپ انجام نداده و به سمت راست حرکت کرده است.

*اعزام تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری/‌ شماره ثبت EP-GPA هواپیما بود/ خطر از بیخ گوش عابران گذشت

حمید حبیبی اظهار داشت: یک فروند هواپیمای مسافربری ایران ۱۴۰ صبح امروز در مسیر تهران -طبس دچار سانحه شد. معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری بیان کرد: این هواپیما در ساعت ۹:۱۸ دقیقه در مسیر تهران - طبس پرواز کرده بود، دچار سانحه شد.

‌حبیبی اظهارداشت: این هواپیما به شماره ثبت EP-GPA متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان حوالی ورزشگاه آزادی دچار سانحه شد.

وی اضافه کرد: به محض وقوع سانحه تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری به محل سانحه اعزام شده‌اند و اطلاعات تکمیلی در اطلاعیه های بعدی به اطلاع مردم خواهد رسید.

یکی از شاهدان این حادثه به فارس گفت: واقعا صحنه دلخراشی بود. دم هواپیما وسط خیابان افتاده است. آتشی که دودش آسمان شهرک آزادی را تا لحظاتی تیره و تار کرده بود. خوشبختانه هواپیما نزدیکی‌‌ بازار هفتگی یکشنبه بازار سقوط کرد تقریبا ۵۰۰ متر آن طرف‌تر و شاید کمتر؛ در غیر این صورت کلی تلفات جانی داشت.


بررسی جعبه‌های سیاه هواپیمای ایران ۱۴۰

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی بلافاصله پس از وقوع حادثه سقوط ۱۴۰ سپاهان‌ایر بر سر صحنه حادثه حاضر شده و جعبه سیاه هواپیما (CVR،FDR) است.

احمد مجیدی درباره سانحه هواپیمای ایران ۱۴۰ سپاهان ایر که صبح امروز ساعت ۹:۲۰ رخ داد اظهار داشت: این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان ایر و آنتونف ۱۴۰ بوده است.

وی گفت: ۴۰ نفر از سرنشینان این هواپیما مسافران پرواز و ۸ نفر کرو پروازی بوده‌اند.

معاون وزیر راه یادآور شد: هواپیما پس از پرواز و خروج از فرودگاه مهرآباد در جوار شهرک آزادی و در محیطی جنگل‌کاری شده سقوط کرده است.


نماینده مجلس: نگرانی خود را در مورد این نوع هواپیما اعلام کرده بودیم/ پرواز آزمایشی این هواپیما هم سقوط کرده بود

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به سقوط یک نمونه از هواپیمای ایران ۱۴۰ در پرواز آزمایشی گفت: اعضای کمیسیون در جریان بازدید مراحل ساخت این هواپیما نگرانی خود را اعلام کرده بودند

در جلسه علنی پس از اعلام خبر حادثه سقوط یک فروند هواپیما مسافربری ایران ۱۴۰ در حوالی مهرآباد مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: اولین فروند این هواپیما در اصفهان در پرواز آزمایشی سقوط کرده بود.

وی ادامه داد: اعضای کمیسیون عمران دو بار از مراحل ساخت این هواپیما بازدید داشتند و نگرانی خود را همان زمان اعلام کردیم.

عضو کمیسیون عمران تاکید کرد: نباید به این هواپیما اجازه پرواز می دادند که شاهد چنین حوادثی باشیم. برای سازمان هواپیمایی که اجازه پرواز به این هواپیما داد متاسفیم.
تماس کوتاه ‌خلبان آنتونوف با برج مراقبت بلافاصله پس از بلند شدن‌/ خلبان اعلام مشکل کرد‌

‌محمدعلی ایلخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهارداشت: هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان ایر ساعت ۹:۲۰ امروز از باند فرودگاه مهرآباد به سمت طبس پرواز می‌کند اما این هواپیما در انتهای باند و هنگام خروج از فرودگاه مهرآباد، در محل جنگل‌کاری شهرک آزادی دچار سانحه شده و سقوط می‌کند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور افزود: خلبان پرواز اوکراینی بوده است و در آخرین لحظات با برج مراقبت تماس می‌گیرد.

ایلخانی ادامه داد: البته آخرین تماس خلبان کوتاه بوده است اما هنگامی که هواپیما از زمین بلند می‌شود خلبان صحبت مختصری با برج داشت و اعلام مشکل کرد.

وی توضیح داد: خلبان هواپیما پس از بلند شدن از فرودگاه، قانوناً صحبتی با برج ندارد اما خلبان این پرواز، ظاهراً بلافاصله پس از بلند شدن، در تماسی کوتاه با برج اعلام مشکل کرده است.

خلبان و تمام خدمه هواپیمای سقوط کرده ایرانی بودند

معاون بحران وزیر راه و شهرسازی به ایسنا گفت: خلبان و تمام خدمه هواپیمای سقوط کرده ایرانی بودند.

احمد مجیدی تصریح کرد: هنوز به شکل دقیق هویت تیم خلبانی و خدمه پرواز مشخص نشده اما آنچه مسجل است این است که تمام این افراد ایرانی بوده‌اند.

وی درباره‌ی تعداد دقیق کشته‌شدگان حادثه نیز اعلام کرد: با توجه به انتقال تعداد محدودی از مجروحین به بیمارستان هنوز رقم دقیق تلفات مشخص نیست اما قطعا اکثر مسافران جان باختند.

معاون بحران وزیر راه و شهرسازی درباره‌ی وضعیت هواپیمای سقوط کرده نیز اعلام کرد: این هواپیما از نوع آنتونوف ۱۴۰ که ساخته مشترک ایران و اوکراین است بوده و قطعا با مجوز پرواز کرده است.

جعبه‌های سیاه هواپیما پیدا شد

علاوه بر تعیین محمد شهبازی به سمت مسئول بررسی سانحه هوایی ایران ۱۴۰ در ساعت ۱۴:۳۰ معاون مدیریت بحران وزیر راه و شهرسازی از پیدا شدن هر دو جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده ایران ۱۴۰ خبر داد و به ایسنا اظهار کرد:‌ پس از پایان یافتن مراحل جست‌وجو، هر دو جعبه سیاه هواپیمای ایران ۱۴۰ سقوط کرده شرکت هسا پیدا شد.

وی افزود: با پیدا شدن این جعبه‌های سیاه بررسی محتویات آن‌ها در دستور کار قرار خواهد گرفت تا کمیته‌های بررسی، دلایل اصلی سقوط را مشخص کنند.

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی دستورات لازم برای رسیدگی به خانواده جان باختگان صادر شده است و همه سرنشینان این هواپیما و همچنین اشخاص ثالث تحت پوشش بیمه بوده اند.
تأیید مرگ ۳۸ نفر در سقوط هواپیمای تهران - طبس

سازمان پزشکی قانونی کشور مرگ ۳۸ تن از مسافرین و کادر پرواز هواپیمای تهران - طبس را که صبح امروز در شمال فرودگاه مهرآباد دچار حادثه شد را تأیید کرد.

براساس این گزارش، تاکنون اجساد ۳۷ کشته این حادثه که در منطقه سقوط هواپیما یافت شده در حال انتقال به پزشکی قانونی است، یکی از مصدومین حادثه نیز در بیمارستان جان باخته است.

اجساد در حال انتقال به پزشکی قانونی شامل ۲۲ مرد، ۱۰ زن، دو پسر بچه، یک دختر نوجوان، یک دختر بچه و یک نوزاد دختر شیرخوار است. همچنین جسد مصدوم فوت شده در بیمارستان نیز متعلق به یک مرد است. (در مجموع ۳۸ نفر)

براساس اخبار منتشر شده هواپیمای مسافربری ایران ۱۴۰ آنتونوف صبح امروز از تهران به مقصد طبس در حال پرواز بوده که لحظاتی پس از پرواز به دلیل جدا شدن یکی از بال ها دچار حادثه می شود و در منطقه تهرانسر سقوط می کند.

بنابر این اخبار تعداد سرنشینان هواپیما ۴۸ نفر بوده اما تاکنون جسد ۳۷ تن در محل وقوع حادثه یافت شده که در حال انتقال به پزشکی قانونی است.

آخرین آمار کشته شدگان حادثه سقوط هواپیما از زبان استاندار تهران

استاندار تهران با اعلام آخرین آمار تعداد کشته شدگان و مجروحان حادثه سقوط هواپیما، گفت: ۳۸ نفر از مسافران این هواپیما کشته شده اند و ۱۰ تن نیز صدمه دیده اند که یکی از آنها نیز فوت کرده است.

سیدحسین هاشمی در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: همه عوامل امدادی و مسوولان ذیربط مشغول فعالیت و امداد رسانی به مجروحان هستند.

وی ادامه داد: حال ۷ تن از مجروحان وخیم می باشد و ۳ تن دیگر وضعیت مساعدتری دارند.

استاندار تهران ادعای مربوط به نظامی بودن این هواپیما را رد کرد و اظهار داشت: تمام مسافران هواپیما از افراد عادی بوده اند و حتی در بین آنها کودک نیز وجود داشته است.

از وضعیت ۲ نفر در جریان سقوط هواپیما خبری نیست

سردار مهری رئیس پلیس پیشگیری ناجا اظهار داشت: از ۴۸ مسافر هواپیما ۸ کادر پروازی و ۳۰ مسافر فوت کردند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفت: ۸ نفر به بیمارستان انتقال پیدا کردند و از وضعیت ۲ نفر خبری از دست نیست.

منبع:انتخاب
کد مطلب: 40402
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *