۰
سه شنبه ۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۱

آسمان بورس همچنان ابری است

شاخص کل بورس در 3 روز ابتدایی هفته جاری از کانال 70 هزار و 153 واحد به 69 هزار و 424 واحد رسیده است.
آسمان بورس همچنان ابری است
روز گذشته شاخص کل بورس ۲۰۵ واحد دیگر نیز افت و تا کانال ۶۹ هزار و ۴۲۰ واحد عقب نشست تا نگرانی ها درباره آینده فعالیت بازار بورس در ماه های باقی مانده در سال جاری افزایش یابد.

در حالی شاخص کل بورس در هفته جاری روند نزولی خود را ادامه داده است که ۲۵ آذرماه و همزمان با تغییر مدیرعامل سازمان بورس اوراق بهادار ۶۹ هزار و ۶۰۵ واحد بود و هم اکنون با گذشت دو هفته از این تغییر مدیریتی شاخص کل بورس به ۶۹ هزار و ۴۲۴ واحد رسیده است.

البته این در شرایطی است که شاخص کل بورس در ۳ روز ابتدایی هفته جاری از کانال ۷۰ هزار و ۱۵۳ واحد به ۶۹ هزار و ۴۲۴ واحد رسیده است که این موشوع نشاندهنده وضعیت قرمز بازار سرمایه در هفته جاری است.

اما افت شاخص کل بورس تنها مربوط این مدت نمی شود و بازار بورس از زمستان ۹۲ تا کنون شرایط خوبی را سپری نمی کند و همین موضوع نیز باعث شده تا تمایل برای حضور در بازار سرمایه کاهش یابد.

بازار بورس در حالی روزهای خوبی را سپری نمی کند که علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در این رابطه گفته است در سال های اخیر شاهد گسترش بازار سرمایه بودیم و ارزش سهام شرکت های بورسی افزایش یافته و در عین حال تعداد سهامداران بیشتر شده است، افراد حقیقی نیز در بورس فعال هستند و نهادهای مالی جدیدی نیز تشکیل شده است. در سال های اخیر مردم در کنار توجه به نرخ ارز و نرخ سود بانکی نسبت به شاخص کل بورس حساسیت نشان می دهند که البته این موضوع تا حدودی موجب دردسر برای مسئولان بازار سرمایه و وزارت اقتصاد شده است.

طیب‌نیا گفته است در روزهایی شاخص مثبت است که همه خوشحال هستند و در روزهایی که شاخص منفی است، نفرین ها برای مسببین در بازار سرمایه سرازیر می شود. اما به هر حال با گسترش بازار سرمایه، فرهنگ سهامداری هم باید ارتقاء یابد.

به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی هنوز بازار سرمایه به جایگاه واقعی خود نرسیده و تامین مالی بنگاه های اقتصادی بانک محور است و نسبت تامین مالی بازار سرمایه بر اساس برنامه ریزی ها باید از ۳۰ درصد فعلی به ۷۰ درصد افزایش یابد. با فعل و انفعالات در یک صنعت، کل بازار سرمایه تحت تاثیر قرار می گیرد که نمونه آن همان اتفاق رخ داده در سال گذشته برای خوراک پتروشیمی ها است. البته این مشکل ناشی از بازار سرمایه نیست و ناشی از عدم تنوع بنگاه های اقتصادی است که باعث ایجاد رفتار هیجانی در اقتصاد کشور می شود.

همچنین محمد فطانت فرد رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص شرایط فعلی بازار سرمایه گفته است در حال حاضر وضعیت شرکتهای بورسی از نظر شرایط بنیادی نسبت به سال گذشته از شرایط بهتری برخوردار است و قیمتها هم با توجه به این که مرتبه پی بر ای کاهش پیدا کرده، به نقطه خوبی رسیده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرده است با این وجود شرایط بازار سهام از لحاظ ریسک سیستماتیک که به آن اتمسفر یا محیط بازار می گویند واقعا وضعیت مناسبی ندارد. در حال حاضر یک فضای غبارآلود و ابهام آمیز که عمدتا ناشی از شایعاتی است که در بورس رشد کرده، در بازار سرمایه شکل گفته است.

فطانت فرد در پاسخ به این پرسش که بازار به صورت سنتی به تغییر مدیریتی در بورس واکنش مثبت نشان می دهد اما چرا این بار این اتفاق نیفتاد نیز گفته است معمولا وقتی مدیری از یک سازمان می رود و یکی دیگر جایگزین آن می شود، شخص جدید می گوید در شرایط سختی و ویژه‌ای آن سازمان را تحویل گرفته است که من این گونه فکر نمی کنم.

وی با اشاره به این که سهامداران نباید انتظار داشته باشند یک شبه شرایط بورس درست شود تاکید کرده است برنامه مشخصی داریم که امیدوارم بتوانیم با اجرای آن بازار سرمایه را به تعادل برگردانیم.

همچنین علیرضا عسکری مارانی از فعالان بازار سرمایه درباره دلایل افت شاخص کل بورس گفته است سهام صنعت ها وضعیت متفاوتی نسبت به هم دارند، بنابراین به دلیل اینکه سهامی که در صنعت پالایشگاهی اکنون نمادهایش بسته شده، بحث کیفی سازی پالایشگاه ها هنوز مشکلش حل نشده و سیاست های وزارت نفت نیز برای سازمان بورس مشخص نیست، نمی شود یک نسخه و توصیه کلی برای تمامی سهامداران ارائه داد. به صورت کلی چون بودجه تصویب نشده هیچ چیز معلوم نیست و اگر مثل سال گذشته باشد همه چیز بدتر می شود.

وی تاکید کرده است در اقتصاد شرایط سختی داریم و اگر کمربندها بیشتر محکم نشود، تعرفه های واردات کالا بالا نرود، اگر صادرات بی قید و شرط آزاد نشود و خیلی عوامل دیگر را دولت با سرعت انجام ندهد شرایط کشور در بنگاه داری سخت تر و به تبع آن در بورس هم با افزایش درآمدها مواجه نخواهیم شد.

به گفته مارانی در این شرایط نرخ سود بانکی با ۲۲ درصد، معاف از مالیات و روز شمار بوده که این بهره وری اقتصادی برای صنعت تولید سخت یا حتی غیر ممکن است. بنابراین برای مردمی که دوست دارند ساده به مسائل نگاه کنند بازار پول ساده تر است. سرمایه داران کوچک و متوسط می توانند در این لحظه از فرصت بازار ارز و طلا استفاده کنند و بعد در پایه های بعدی به کالاهایی که به ارز و طلا وابسته اند و بعد هم به سهامی که این کالاها را دارد رو می آورند.

مارانی می گوید کسانی که به بازار بورس نگاه کرده و می خواهند یک نگاه بلندمدت داشته باشند، باید از همین حالا بر دارایی‌هایی که صادرات محور هستند تمرکز کرده و بازار را از قبل پیش بینی و قابل رشد ببینند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرده است اگر بخواهیم بازار سرمایه محور داشته باشیم، باید اختیارات فطانت در حد رئیس کل بانک مرکزی باشد.تا در روزهای اول مدیریتش برای کاهش ریزش های سیستماتیک این اختیارات را داشته و بتواند بازار را مدیریت کند. همچنین بر اساس خرد جمعی فعالان بازار و مردم عمل کرده و نباید فکر کند که دولتی است. متاسفانه یکی از مشکلات ما این است که مدیران بورس کاری را انجام می دهند که دولتی ها دوست دارند و نباید هرگز منافع دولتی ها را به منافع مردم ترجیح دهند.
کد مطلب: 43933
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *