۰
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۳
بنزین در سال 94 گران نمی شود

کاهش قیمت جهانی نفت چه تاثیری بر قیمت بنزین گذاشت؟

عضو کمیسیون تلفیق می گوید دولت هم بندهای هدفمندی یارانه ها را در لایحه بودجه 94 همانند بودجه 93 پیش بینی کرده است و در صورت تصویب قیمت بنزین در سال‌ آینده تغییر نخواهد کرد.
کاهش قیمت جهانی نفت چه تاثیری بر قیمت بنزین گذاشت؟
طی ماه های اخیر قیمت نفت در بازارهای جهانی با افت قابل توجهی همراه بوده و تا محدوده ۴۰ دلار نیز کاهش یافته است. این موضوع علاوه بر کاهش درآمد کشورهای صادر کننده نفت، قیمت فرآورده های نفتی همچون بنزین را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

بر همین اساس هم اکنون قیمت هر بشکه بنزین سوپر با اکتان ۹۲ در بازار فوب خلیج فارس به محدوده ۶۰ تا ۶۲ دلار کاهش یافته است. همچنین هم اکنون بخش عمده ای از بنزین عرضه شده در جایگاه‌های سوخت کشور با اکتان ۸۷ توزیع می‌شود که با توجه به شکاف قیمتی بین بنزین سوپر و بنزین با اکتان ۸۷ در بازار جهانی، هم اکنون بهای هر لیتر بنزین اکتان پائین ۹۰ حدود ۱۰۰۰ تا ۱۰۵۰ تومان تخمین زده می‌شود.

در شرایطی قیمت بنزین کاهش یافته است که بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها باید قیمت بنزین در پایان سال پنجم به ۹۰ درصد فوب خلیج فارس برسد و هم اکنون قیمت بنزین آزاد در داخل کشور هزار تومان است که تقریبا برابر با قیمت فوب خلیج فارس است.

این اتفاق در حالی رخ داده است که هم اکنون لایحه بودجه سال ۹۴ کل کشور در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است و بندهای مربوط به قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی از جمله مهم ترین بندهای لایحه بودجه سال آینده کل کشور به شمار می رود.

احمد امیر آبادی ،عضو هیات ریسه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۴ مجلس در گفت و گو با نامه نیوز در مورد احتمال افزایش قیمت بنزین در سال آینده گفت: با توجه به کاهش شدید قیمت نفت و فرآورده های نفتی در بازارهای جهانی، تعیین قیمت نفت یکی از مهم ترین بندهای لایحه بودجه سال ۹۴ کل کشور است که ارتباط مستقیم با احتمال کسری بودجه دارد.

وی اظهار داشت: در قانون هدفمندی یارانه ها مصوب شده است قیمت بنزین در پایان سال اجرای قانون برنامه به ۹۰ درصد فوب خلیج فارس برسد و هم اکنون در همین حدود است و با توجه به افت قیمت نفت، اختلاف چندانی بین قیمت بنزین در ایران و ۹۰ درصد فوب خلیج فارس نیست.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: البته ممکن است با توجه به تورم موجود ما اصلا افزایش قیمت بنزین را نیز نداشته باشیم ولی در مقابل آن نیز سناریو دیگری مطرح است که با توجه به کاهش قیمت نفت و کسری بودجه با افزایش قیمت بنزین بخشی از این کسری بودجه را جبران کنیم و افزایش قیمت بنزین به عنوان یکی از جایگزین ها مطرح است.

این عضو کمیسیون تلفیق تاکید کرد: دولت هم بندهای هدفمندی یارانه ها را در لایحه بودجه ۹۴ همانند بودجه ۹۳ پیش بینی کرده است و در صورت تصویب قیمت بنزین در سال‌ آینده تغییر نخواهد کرد.
منبع:نامه نیوز
کد مطلب: 44180
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *