۰
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۲

افزایش اختلافات در خاندان آل سعود

آل سعود امور سیاسی و آل الشیخ که از نوادگان محمد بن وهاب هستند، هم امور دینی و اجتماعی را در دست گرفت.
افزایش اختلافات در خاندان آل سعود
شبکه المیادین گزارش داد: اختلافات در خاندان آل سعود درباره ولیعهدی مقرن بن عبدالعزیز در عربستان جدی است.
درباره کشمکش قدرت در عربستان گفته می شود سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه جدید عربستان در اصلاحات اجتماعی و فرهنگی رویکرد محتاطانه ای دارد و بر اساس اسناد ویکیلیکس معتقد است دموکراسی با نظام حاکم در این کشور سازگار نیست. حدود سیصد سال است دو خاندان بزرگ آل سعود و آل الشیخ در عربستان قدرت را در دست دارند. دو طرف درباره تقسیم قدرت و حمایت از یکدیگر توافق کردند.

آل سعود امور سیاسی و آل الشیخ که از نوادگان محمد بن وهاب هستند، هم امور دینی و اجتماعی را در دست گرفت.

قدرت سیاسی در عربستان بارها برای محدود کردن قدرت دینی تلاش کرد. عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود از سال ۲۰۰۵ توانست نقش علمای دینی و اختیارات خاندان آل الشیخ را محدود کند، اما هر دو خاندان همچنان به اصول اساسی پایبند هستند. هیچ تصمیم مهمی در عربستان بدون مشورت با آل الشیخ اتخاذ نمی شود.

در ادامه این گزارش آمده است: در نظام سلطنتی عربستان، فرزندان عبدالعزیز بر اساس سن شان پادشاهی را در دست می گیرند. بیشتر فرزندان عبدالعزیز فوت کردند و باقیمانده فرزندان او هم مسن هستند. در سال ۲۰۱۲ نایف بن عبدالعزیز ولیعهد وقت فوت کرد. هشت ماه پیش از او هم سلطان بن عبدالعزیز ولیعهد قبلی فوت کرده بود. پس از آن ملک عبدالله در اقدامی بی سابقه جانشین ولیعهد را هم بدون در نظر گرفتن سن فرزندان عبدالعزیز تعیین کرد.

مقرن بن عبدالعزیز کوچکترین فرزند عبدالعزیز جانشین ولیعهد شد. ملک عبدالله همچنین دستور داد در این تصمیم او به هیچ وجه تجدیدنظر نشود. بسیاری از ناظران این اقدام ملک عبدالله را برای جلوگیری از بروز اختلاف پس از مرگ خودش ارزیابی کردند. فرزندان عبدالعزیز از همسر السدیری او معتقدند پادشاهی حق آنهاست و مقرن که از یک مادر یمنی است نباید پادشاه شود. باید دید پس از مرگ همه فرزندان عبدالعزیز کدامیک از نوادگان او قدرت را در دست می گیرند.

مقرن بن عبدالله به زودي برکنار مي‌شود

وبلاگ نویس مشهور عربستانی معروف به «مجتهد» که اطلاعات دقیقی از داخل خاندان آل سعود دارد پیش بینی کرد مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد جدید عربستان به زودی برکنار شود.

به گزارش «انتخاب» ؛ مجتهد در صفحه شخصی خود در پایگاه اجتماعی توییتر تاکید کرد علاوه بر برکناری مقرن بن عبدالعزیز آل سعود، تغییرات دیگری هم در خاندان آل سعود رخ خواهد داد.

مجتهد نوشت: تغییرات دیگری هم رخ خواهد داد که من برای اینکه افشای آنها مانع از اعلام این تغییر نشود، آنها را اعلام نمی کنم. زیرا این تغییرات به نفع مردم خواهد بود.

وی افزود: تعیین سریع محمد بن نایف به عنوان جانشین ولیعهد جدید عربستان پیش از برگزاری مراسم تشییع جنازه عبدالله بن عبدالعزیز، برای گرفتن قدرت تحرک از متعب بن عبدالعزیز پسر پادشاه قبلی است.

مجتهد مرگ عبدالله را خسارت بزرگی برای محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی توصیف کرد، زیرا او روابط نزدیک با متعب بن عبدالله داشت.
کد مطلب: 44352
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *