۰
جمعه ۱۷ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۱۸

نفت، یخ رابطه ایران و مصر را باز می کند؟

یک دیپلمات سابق و کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: «من تمامی صحبت های اخیر وزیر نفت مصر را مثبت می بینم و علامتی می دانم برای علاقه مندی آنها به ایجاد روابط با ایران. منتهی این علاقه مندی و این ایجاد روابط با هر یک از کشورها باید با در نظر گرفتن شرایط آن کشورها باشد.»
فرارو- وزیر نفت مصر به روزنامه «الاهرام» این کشور گفته است: «مصر هیچ مشکلی برای واردات و پالایش نفت خام ایران ندارد.» اسامه کمال درباره سفر رییس‌جمهور مصر به ایران هم اظهارنظر کرده است: «دیدار اخیر محمد مرسی، در جریان اجلاس غیرمتعهدها، درهای همکاری بین دو کشور را باز خواهد کرد.»

پیش از این نیز، روزنامه الاهرام از قول منابع رسمی اعلام کرده بود که مصر با وجود تحریم‌ها، انتقال نفت خام ایران را از کانال سوئز و خط لوله‌های داخلی خود متوقف نخواهد کرد.

آیا نفت می تواند یخ روابط ایران و مصر را آب کند؟

منصور معظمی سفیر سابق ایران در برزیل و کارشناس مسائل نفت در گفتگو با فرارو گفت: «من معتقدم حضور آقای مرسی در اجلاس تهران بسیار خوب بود و آن را می توان به عنوان نشانه موفقیت دیپلماسی بعد از سه دهه عدم ارتباط با کشور مصر عنوان نمود.»

وی ادامه داد: «مصر یک کشور تاثیرگذار و بزرگ در جهان اسلام است و به طور قطع و یقین تا امروز هم دست های پنهان و آشکاری به دنبال این بودند و هستند که نگذارند رابطه ایران و مصر شکل بگیرد.»

وی افزود: «در زمان آقای خاتمی احتمال برقراری رابطه به حدی رسید که آقای مبارک در سازمان ملل به بازدید آقای خاتمی رفت و کار شکل نهایی خود را دنبال می کرد که به یکباره متوقف شد. این موضوع نشان می دهد لابی های سنگینی وجود دارد برای آنکه نگذارند این رابطه شکل بگیرد.»

معظمی اظهار کرد: «من معتقدم آمدن آقای مرسی به ایران بخشی از این یخ ها را آب کرده است. از سوی دیگر باورم این است که ایجاد روابط سیاسی میان ایران و مصر دارای مشکلات خاص خود است؛ از جمله اینکه ما نباید خیلی زودباور باشیم. و دوم اینکه این امر نیازمند یک کار دیپلماسی تکنیکی، ظریف و ماهرانه است.»

وی ادامه داد: «برداشت کلی من این است که فضای عمومی در مصر علاقه مند به ارتباط سیاسی با ایران است. مردم مصر و هیات حاکمه جدید مصر این علاقه مندی را نسبت به ارتباط با ایران دارند. منتهی مرسی در شروع کار خود قرار دارد و نباید این انتظار را داشت که کشوری که در آن انقلاب صورت گرفته و اکنون شرایط خاصی دارد در بدو ورود به این امر اقدام کند.»

وی خاطرنشان کرد: «ما باید با درک شرایط خاص مصر انتظارات خود را تدوین کنیم. لذا با عنایت به اینکه این فضا در مجموع مثبت است و از سوی دیگر حضور ایشان در تهران و نطقی که بیان کردند و به جز بحث سوریه هیچ اختلافی دیگری با مواضع ایران نداشتند، نشان می دهد که نقاط مشترک و همکاری فراوانی میان این دو کشور وجود دارد.»

وی تصریح کرد: «در مسئله سوریه هم که مرسی اعلام کرده این مشکل را باید با حضور کشورهایی همچون ایران و عربستان حل کنیم. این موضع خیلی مثبت است و نشان می دهد فضای همکاری حاکم است.»

وی افزود: «در این راستا اعلام آمادگی وزیر نفت مصر برای واردات نفت از ایران به واقع مبین گرایش مصر به ایجاد روابط با ایران است و به نظر من وزارت نفت باید این بحث را جدی بگیرد و سعی کند به گونه ای کار را دنبال کند که منجر به عقد قرارداد با مصر شود و ما بتوانیم صادرات نفت خود را به مصر هم داشته باشیم.»

وی تصریح کرد: «این امر علاوه بر اینکه یخ روابط را آب می کند، کمکی به دولت جدید مصر هم خواهد بود. بنابراین از طریق دیپلماسی نفتی هم می توان به توسعه روابط سیاسی کمک کرد.»

معظمی در پاسخ به این سوال که آیا مصر، آمریکا را به خاطر ایران کنار خواهد گذاشت که در شرایط تحریم ایران صحبت از خرید نفت از این کشور می کند؟، گفت: «مصر آمریکا را کنار نخواهد گذاشت؛ اما ایجاد ارتباط با ایران به مصر کمک خواهد کرد تا مواضع خود را محکم تر کند.»

وی ادامه داد: «من معتقدم هیچکدام از کشورهای عربی حتی عربستان به دنبال درگیری با ایران نیستند. یعنی به صلاح آنها نیست که رابطه بدی با ایران داشته باشند.»

وی افزود: «شما باید شرایط این کشورها و میزان وابستگی آنها را مدنظر داشته باشید. شما انتظار دارید کشور عمان یا اردن همین حرف هایی که ما می گوییم را بگویند؟ خب نمی توانند. چرا برای خود هزینه درست کنند.»

وی تصریح کرد: «از نظر استراتژیک به نفع کشورهای عربی نیست که با ایران ارتباط خصمانه داشته باشند. در سیاست صفر و یک یا صفر و صد وجود ندارد. سیاست سیاه و سفید نیست. ما نمی توانیم به خاطر موضع یک کشور در یک مسئله ای کل رابطه خود با آن کشور را بهم بزنیم.»

وی در پایان تاکید کرد: «لذا من تمامی این موارد از جمله صحبت های اخیر وزیر نفت مصر را مثبت می بینم و علامتی می دانم برای علاقه مندی آنها به ایجاد روابط با ایران. منتهی این علاقه مندی و این ایجاد روابط با هر یک از کشورها باید با در نظر گرفتن شرایط آن کشورها باشد.»

 

کد مطلب: 5823
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *