۰
سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۵۱
با فن اوری ایرانی:

ماسك و دستگاه جاذب ذرات معلق با تلاش محققان دانشگاه تهران ساخته شد

محققان يك شركت دانش بنيان مستقر در پارك علم و فناوري دانشگاه تهران موفق به ساخت ماسك و دستگاه جاذب ذرات معلق تا قطر ۲.۵ ميكرون شدند.
ماسك و دستگاه جاذب ذرات معلق با تلاش محققان دانشگاه تهران ساخته شد

دكتر اردستاني، دانشيار دانشكده محيط زيست دانشگاه تهران و مديرعامل اين شركت دانش بنيان در گفت‌و‌گو با  ايسنا با بيان اينكه ذرات معلق در هوا با توجه به سايز آنها (قطر ذرات) در هوا پخش هستند و در اثر سرعت و جهت حركت باد جا به جا مي‌شوند، گفت: هرچه قطر ذرات بزرگتر باشد، زودتر به زمين مي‌نشيند و هرچه قطر ذرات كوچك‌تر باشد، در هوا معلق مانده و مي‌توانند كيلومتر‌ها از مبدا خود حركت كنند.

وي افزود: در چند سال اخير هجوم اين ريز‌گرد‌ها (زير ۱۰ ميكرون قطر) و از نظر سازمان حفاظت محيط زيست ايران در سه درجه‌بندي قطر ۱۰ ميكرون، قطر ۲.۵ ميكرون و قطر يك ميكرون به ايران بسيار افزايش يافته است.

دكتر اردستاني با بيان اينكه منشا اين ريز‌گرد‌ها كشور‌هاي همسايه عراق، سوريه و عربستان هستند و حجم زياد آنها متعلق به كشور همسايه عراق است، تصريح كرد: در گذشته با همكاري ايران و كشور عراق با پاشيدن مالچ (يا در واقع گازوئيل) بر روي خاك‌هاي روان در كشور عراق در وسعتي حدود دو تا سه ميليون هكتار شنزارها تثبيت شدند و از حركت آنها در هوا جلوگيري مي‌شد، اما در سي سال گذشته اين همكاري قطع شد و از سوي ديگر ايجاد سد بزرگ در كشور تركيه باعث شد كه پديده گرد‌وغبار و ريز‌گرد‌ها از كشور عراق برخاسته و در جهت باد كه غالبا به سوي ايران است، حركت كنند.

دانشيار دانشكده محيط زيست دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: اين ريز‌گرد‌ها مي‌توانند انواع باكتري‌ها ، جلبك‌ها و كپك‌ها را با خود به دورترين نقاط ممكن حمل كنند و باعث انواع بيماري‌ها همچون آسم و آلرژي شوند؛ بنابراين بايد در جهت جلوگيري از اين پديده نسبت به پيش‌گيري در مبدأ، يعني همان كشور عراق و همكاري با مسؤولان اين كشور نسبت به جلوگيري از آن در قالب برنامه هاي كوتاه مدت و بلند مدت اقدام كرد.

وي با بيان اينكه در برنامه‌ي كوتاه‌مدت جهت پيشگيري مي توان اقداماتي را در محيط‌هاي بسته (مثل منازل، اداره‌ها، ...) و محيط‌هاي باز مثل محيط شهري انجام داد، گفت: بنابراين با توجه به تردد مردم در محيط‌هاي شهري مي‌توان با تجهيزات ساده مانند ماسك است اقدامات پيشگيري را انجام داد.

دانشيار دانشكده محيط زيست دانشگاه تهران با بيان اينكه ماسك طراحي‌شده بر مبناي جذب ذرات معلق با قطر ۲.۵ ميكرون است،گفت: اين ماسك از چهار لايه‌ي پارچه‌اي و ابري تهيه شده و قابل شست‌وشو است و با توجه به آزمايشات صورت گرفته اين ماسك قابليت اين را دارد كه ذرات معلق را تا راندمان بالايي جذب كند، بنابراين شهروندان با تهيه اين ماسك و استفاده از آن در محيط‌هاي شهري مي توانند به دفعات آن را شست‌وشو دهند.

به گفته وي، آزمايش‌ها نشان داده كه بعد از ۲۰ بار شست‌وشو ماسك از كيفيت جذب خوبي برخوردار است.

اردستاني با بيان اين كه براي محيط‌هاي بسته نيز با استفاده از اين فناوري ،دستگاه تصفيه هوا در محيط‌هاي بسته ساخته شده است، گفت: اين دستگاه در محيط‌هاي بسته ، هواي محيط داخل اتاق را مكيده و از روي فيلتر چهار لايه فوق عبور داده و هواي پاك و تميز را به محيط بر مي‌گرداند.

وي تصريح كرد: اين دستگاه در دو سايز تهيه شده و پس از تست سازمان حفاظت از محيط زيست، تاييد شده است.
کد مطلب: 628
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *