۰
دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۳۰

جزئیات بازداشت 3طلبه معترض به بدحجابی

سه طلبه بروجردی در پی اعتراض به بد حجابی جلوی نیروی انتظامی تجمع می کنند که این اقدام منجر به دستگیری و صدور حکم دادگاه به حبس و شلاق این سه طلبه می شود. هر چند حکم دادگاه لازم الاجرا است ولی رسانه ای شدن پرونده مانع دستگیری این سه طلبه شده است.
به گزارش مهر، در هفته گذشته جمعی از طلاب و روحانیون بروجردی در اعتراض به حکم دادگاه ویژه روحانیت برای سه نفر از طلاب منطقه بروجرد در مدرسه علمیه امام صادق (علیه السلام) این شهر تحصن کردند.

ماجرا از آنجا آغاز شد که جمعی از طلاب و روحانیون بروجردی از چند سال پیش فعالیتهای علمی و فرهنگی خود را در باب امر به معروف ونهی از منکر، فرهنگ‌سازی مقوله مهم حجاب و همچنین مطالبه عدالت و نظارت مردم بر عملکرد مسئولین آغاز کردند.

از جمله فعالیتهای این جمع نامه‌ای به مسئولان شهر و استان بود که با امضای ۹۰ تن از طلاب و روحانیون منتشر شد.

طلاب و روحانیون پس از آن که پاسخی به این نامه از سوی مقامات مسئول دریافت نکردند، در مقابل یکی از کلانتریهای شهر بروجرد اقدام به تجمعی آرام و مسالمت‌آمیز کرده و از نیروی انتظامی خواستند تا با مظاهر فساد و بی‌بندوباری در بروجرد برخورد کنند.

پس از این تجمع مسئولان نهادهای امنیتی و انتظامی به جای پاسخ‌گویی مناسب و منطقی به مطالبات قانونی طلاب، در برخوردی سوال برانگیز سه تن از آنها را احضار و به مدت ۶ روز بازداشت کردند و بعد از آن دادگاه وی‍ژه روحانیت در حکمی متهم ردیف اول را به تحمل ۶ ماه حبس، ۳۰ ضربه شلاق، پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی و ۵ سال اخراج از شهر بروجرد و متهم ردیف دوم و سوم را هر کدام به ترتیب به تحمل ۱۰۰ روز حبس، ۲۰ ضربه شلاق و پرداخت ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم کرد.

پس از آن جمعی از طلاب و فضلای بروجردی در اعتراض به این حکم و دیگر رفتارهای نامناسب برخی از مسئولان بروجردی با طلاب ولایی و انقلابی در مسجد مدرسه علمیه امام صادق (علیه السلام) این شهر تجمع و اعلام کردند تا زمانی که مطالبات به حق مردم انقلابی بروجرد در مقابله روند بی حجابی در جامعه و همجنین موضوع برخورد تحکم آمیز و غیرقانونی که در چند سال اخیر با نیروهای انقلابی و ولایی توسط برخی از نهادها صورت گرفته است، رسیدگی نشده به اعتراض خود ادامه خواهند داد.

در همین زمینه آیت الله علم‌الهدی امام جمعه مشهد نیز در نامه‌ای خطاب به رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کل کشور با ابراز تاسف از تعقیب قانونی جمعی از طلاب بسیجی ناهی از منکر در بروجرد توسط دادگاه ویژه روحانیت اهواز، این اقدام را برخورد ناحقی با آمرین به معروف که سبب جریحه‌دار شدن عواطف دینی مردم شده است برشمرد و از حجت الاسلام زرگر خواست تا این مطلب جدا پیگیری کند.

یکی از این طلبه های محکوم شده به نام معظمی در این خصوص گفت: دادگاه تجدید نظر هم همان حکم اولیه را تائید کرده و از تاریخ ۸ شهریور ماه اجرای حکم لازم الاجرا شده است. ولی به دلیل رسانه ای شدن پرونده نیروی انتظامی اقدامی برای دستگیری ما نکرده است.

این طلبه گفت: هم اکنون ما در حوزه امام صادق بروجرد مستقر هستیم و طلاب به دیدن ما می آیند و تجمعات مختلفی هم برای اعتراض به این حکم در مسجد انجام شده است.

رحمت الله معظمی اظهار داشت: در بازپرسی گفتند شما به دلیل توهین به امام جمعه، ورود غیرقانونی به حالت هجمه به نیروی انتظامی، تجمع غیرقانونی و تمرد از دستور مامور قانون محکوم هستید. بعد هم در حکم دادگاه از زبان ما نوشته اند که ما اقرار کرده ایم!

برگزاری جلسات تبیین منویات مقام معظم رهبری و فعالیتهای مذهبی و فرهنگی بخشی از سوابق این سه طلبه جوان بوده است.
کد مطلب: 6280
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *