۰
جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۸
دبیرکل حزب مردم‌سالاری در دومین کنگره حزب همبستگی دانش آموختگان ایران:

سیستم حزبی مهم‌ترین ابزار توسعه متوازن در هر کشور است

با دعوت از 4 هزار منتخب، پارلمان سراسری اصلاح‌طلبان تشکیل می‌دهیم
کواکبیان در دومین کنگره حزب همبستگی دانش آموختگان ایران با تبریک روز مجلس و اظهار امیدواری از این که همه ما بتوانیم مدرس‌وار عمل کنیم هفته وحدت را که از سوی آیت‌الله منتظری نام‌گذاری شده است گرامی‌داشت و یاد و خاطره آیت‌الله موسوی اردبیلی را هم‌زمان با اولین سالروز درگذشت ایشان که موسس کانون توحید بود تسلیت گفت و برای بازماندگان زلزله‌زدگان آرزوی صبر و برای مصدومان این حادثه در استان کرمانشاه شفای عاجل از خداوند درخواست نمود.
سیستم حزبی مهم‌ترین ابزار توسعه متوازن در هر کشور است
کواکبیان در دومین کنگره حزب همبستگی دانش آموختگان ایران با تبریک روز مجلس و اظهار امیدواری از این که همه ما بتوانیم مدرس‌وار عمل کنیم هفته وحدت را که از سوی آیت‌الله منتظری نام‌گذاری شده است گرامی‌داشت و یاد و خاطره آیت‌الله موسوی اردبیلی را هم‌زمان با اولین سالروز درگذشت ایشان که موسس کانون توحید بود تسلیت گفت و برای بازماندگان زلزله‌زدگان آرزوی صبر و برای مصدومان این حادثه در استان کرمانشاه شفای عاجل از خداوند درخواست نمود.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، «مصطفی کواکبیان» دبیر کل حزب مردم‌سالاری، از رونمایی طرح پارلمان اصلاح طلبان راهبرد اساسی ایران (پارسا) در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در قالب این طرح از چهار هزار اصلاح طلب سراسر کشور دعوت می‌کنیم تا برای جبهه ای عمل کردن، یک کنگره سراسری با مشارکت 70 حزب اصلاح‌طلب تشکیل دهند.
وی افزود: من در 2 سه ماهی که ریاست موقت خانه احزاب را برعهده داشتم 71 حزب اصلاح‌طلب به اینجانب رای دادند پس نباید فکر کنیم که احزاب اصلاح‌طلب صرفا همین تعدادی هستند که در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات جمع می‌شوند.
ما باید همه احزاب اصلا‌ح‌طلب را در طرح پارسا مشارکت دهیم و از هر حزب حداقل 30 نفر و حداکثر 100 نفر از سراسر کشور براساس امتیازات و شاخص‌ها می‌توانند در این کنگره سراسری شرکت نمایند و ما در بین اصلاح‌طلبان نیز باید مشکل حزب را حل کنیم و ما به همین خاطر با شورای سیاستگذاری اصلا‌ح‌طلبان مخالفیم و می‌گوییم باید منحل شود زیرا در آنجا فقط اشخاص جمع می‌شوند و تصمیم می‌گیرند و همواره به جای ریاست دوره‌ای ریاست دائمی هم دارد.
به گزارش مردم‌سالاری آنلاین، کواکبیان روز جمعه در دومین کنگره سراسری حزب همبستگی دانش آموختگان ایران (حزب هدا) با تاکید بر اینکه باید حزب را در کشور جا بیاندازیم، افزود: اصلاح طلبان اگر توسعه سیاسی و حزب را قبول دارند، باید متناسب با آن برنامه‌ریزی کنند.
وی اظهار داشت: همچنین در مجلس شورای اسلامی تلاش می کنیم اصلاحیه ای برای قانون احزاب ارایه دهیم زیرا این قانون دستاورد مجلس نهم و دارای اشکالات بسیاری است از جمله اینکه نمایندگان منتخب احزاب در کمیسیون احزاب تماشاچی هستند و حق رای ندارند.
این نماینده مجلس اظهار داشت: در فعالیت احزاب باید به چند نکته توجه شود که از جمله آنها این است که احزاب باید به گونه‌ای عمل کنند که مردم در مسائل سیاسی مشارکت داشته باشند اما اینگونه نباشد که احزاب فصلی و آتش بیار معرکه باشند و صرفا تنور انتخابات را گرم کنند، بلکه باید به صورت نهادینه شده مشارکت سیاسی مردم معنادار شود.
کواکبیان با اشاره به اینکه بحث دیگر تربیت و آموزش کادر سیاسی و پرورش شایستگی‌ها است که کار ویژه احزاب است و باید شایسته‌سالاری در کشور حاکم شود، گفت: در بحث پاسخگو کردن دست‌اندرکاران، طرح مساله «حزب یعنی دولت سایه» به این معنا است که احزاب باید مسئولان را پاسخگو کرده و دوربینی به دست گرفته و کار افراد حاکم را رصد کنند.
وی با تاکید بر اینکه احزاب باید رسانه‌های قوی داشته باشند و مواظب عملکرد مسئولان بوده و آنها را به نقد بکشند، ادامه داد: همچنین با بهره گیری از دولت سایه، برای احزاب باید امکان تغییر و جابجایی حاکمان وجود داشته باشد و گردش مدیران صورت بگیرد.
وی افزود: مشکل اصلی این است که مجلس شورای اسلامی، شورای شهر، مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری هیچ کدام به صورت حزبی شکل نگرفته‌اند و به جایی هم پاسخگو نیستند تا زمانی که انتخابات حزبی نداشته باشیم راهی برای برون رفت از مشکلات نیز نخواهیم داشت.
دبیر کل حزب مردم‌سالاری با اشاره به اینکه اگر احزاب را جدی نگیریم توسعه سیاسی صرفا یک شوخی است، ادامه داد: ما حتی از داشتن چند حقوقدان برجسته در سطح بین‌المللی محروم هستیم تا بتوانند از منافع ملی کشور حمایت کنند و به همین دلیل حقوقدانانی از کشورهای دیگر استخدام می کنیم که اگر احزاب بتوانند عملکرد جدی داشته باشند یکی از بخش‌ها، حوزه دیپلماسی و روابط بین‌الملل است.
کواکبیان خاطرنبا بیان اینکه نظریه پردازان بر این عقیده هستند که بهترین راه پیشرفت هر کشوری توسعه متوازن سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است، گفت: در مساله توسعه سیاسی مبانی همچون مشارکت مردم در اداره حکومت، شایسته سالاری برای اداره حکومت، پاسخگو کردن دست اندرکاران و حکومت کنندگان، نظارت بر عملکردها و نقد قدرت به صورت جدی و امکان عزل دست اندرکاران حکومت حائز اهمیت است.
کواکبیان در بخش دیگری از سخنان خویش گفت برخی‌ها به ما گفتند تذکر شما به احمدی‌نژاد تملق از خانواده لاریجانی‌ها بود در حالی که هدف ما دفاع از حیثیت مجلس و خانه‌ملت بود و در زمان دولت ایشان نیز ما به شدت با این به اصطلاح‌ نظر کرده امام زمان (عج) مخالف بودیم زیرا ایشان طرفدار عملکرد باندها بود و احزاب‌ را سم مهلک کشور می‌دانست زیرا اساسا اعتقادی به پاسخ‌گویی به هیچ کجا نداشت.
 
کد مطلب: 77884
برچسب ها: مصطفی کواکبیان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *