۰
سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰

خرید ۲۵۰۰ تن گندم از کشاورزان در۱۵ روز

خرید تضمینی گندم از سه استان فارس، سیستان و بلوچستان و کرمان طی دو هفته گذشته آغاز شده که مبنای محاسبه آن فعلاً‌ نرخ خرید تضمینی سال گذشته است و تا کنون ۲۵۰۰ تن گندم خریداری شده است.
خرید تضمینی گندم از سه استان فارس، سیستان و بلوچستان و کرمان طی دو هفته گذشته آغاز شده که مبنای محاسبه آن فعلاً‌ نرخ خرید تضمینی سال گذشته است و تا کنون ۲۵۰۰ تن گندم خریداری شده است.
به گزارش فارس، علی‌رغم پیگیری‌های مکرر وزارت جهاد کشاورزی و اصحاب رسانه در سال گذشته برای اعلام قیمت خرید تضمینی محصولات استراتژیک از جمله گندم، شورای اقتصاد همچنان ترجیح داد، تا نرخ‌های خرید تضمینی را اعلام نکند. برخی دلیل این کار را مشخص نبودن منابع خرید تضمینی و برخی دیگر بهانه‌های دیگری از جمله گران بودن گندم تولید داخل و اعتقاد بر اینکه نباید قیمت افزایش یابد را عنوان می‌کنند.
هرآنچه که هست شرکت بازرگانی دولتی نیز خرید تضمینی گندم را در سکوت رسانه‌ای آغاز کرده و هرچه خبرنگار فارس تلاش کرد، تا با رئیس این شرکت یا معاونان وی برای دریافت آخرین خبرها ارتباط برقرار کند، موفق نشد.
در نهایت یک منبع آگاه در شرکت بازرگانی دولتی که خواست نامی از او ذکر نشود، به خبرنگار فارس گفت: خرید تضمینی گندم از ششم فروردین آغاز شده و ما از سه استان جنوب فارس، جنوب کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان خرید می‌کنیم که تاکنون 2500 تن گندم به سمت سیلوهای شرکت بازرگانی دولتی حمل شده است.
وی در مورد نرخ مبنای محاسبه خرید تضمینی گندم با توجه به اینکه نرخی از سوی شورای اقتصاد اعلام نشده گفت: فعلاً مبنای محاسبه قیمت سال گذشته است که کیلویی 1300 تومان گندم معمولی از کشاورزان خریداری و در سامانه ثبت می‌شود که در صورت اعلام نرخ جدید و تغییر قیمت، محاسبه خواهد شد.
به گزارش خبرنگار فارس، روز گذشته نیز عباس کشاورز معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی کرد که امسال با وجود کاهش بارندگی‌ها 13 میلیون و 500 هزار تن گندم در کشور تولید شود که 10 میلیون و 700 هزار تن آن مازاد نیاز کشاورزان بوده و به صورت تضمینی از آنها خریداری خواهد شد.
کد مطلب: 84597
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *