۰
چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۴

توپ برجام در زمین اروپا

برخی رسانه های جنوب شرق آسیا تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام که مخالفت های بین المللی بسیاری را در پی داشته انعکاس داده و گزارش دادند : اکنون توپ برجام در زمین کشورهای اروپایی قرار دارد.
برخی رسانه های جنوب شرق آسیا تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام که مخالفت های بین المللی بسیاری را در پی داشته انعکاس داده و گزارش دادند : اکنون توپ برجام در زمین کشورهای اروپایی قرار دارد.
به گزارش ایرنا، رسانه سنگاپوری شبکه خبر آسیا شامگاه چهارشنبه با بازتاب خبر تصمیم ترامپ، به بالا رفتن قیمت نفت، واکنش رهبران اروپایی و تأثیر این تصمیم بر دیگر معاهده‌های بین المللی پرداخت .
این شبکه خبری تلویزیونی با تهیه گزارشی از بیست و سومین نمایشگاه بین المللی «نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران»، صحبت‌های «زنگنه» وزیر نفت ایران و مصاحبه با تعدادی از تاجران نفتی را نشان داد که به اهمیت ایران در بازار صنعت نفت جهان اشاره داشتند.
«جیمس دورسی» استاد دانشگاه سنگاپور و کارشناس سیاسی این برنامه نیز با اشاره به ادعاهای ترامپ در مورد برجام ، صحبت‌های رئیس جمهوری آمریکا را بی‌اساس خواند.
وی همچنین اظهار داشت : اکنون توپ در زمین کشورهای اروپایی قرار گرفته و در صورتی که آنها به این توافق‌نامه وفادار بمانند، برجام قابلیت اجرایی خود را حفظ خواهد کرد.
کارشناس شبکه خبری آسیا همچنین به پیامدهای سیاسی عهدشکنی آمریکایی‌ها در معاهده‌های بین المللی اشاره کرد که می‌تواند روند صلح در شبه جزیره کره را نیز تحت تأثیر قرار دهد.
«دورسی» گفت: رهبر کره شمالی وقتی ببیند آمریکا به تعهدات بین المللی خود وفادار نیست، نمی‌تواند به راحتی به این کشور اعتماد کند.
روزنامه دولتی انگلیسی زبان «استریت تایمز» سنگاپور نیز در مقاله‌ای اقدام ترامپ را «قمار پر خطری» خواند که می‌تواند امنیت دنیا را تهدید کند.
نویسنده این مقاله که «نیرمال گوش» رئیس دفتر این روزنامه در آمریکا است، نوشت: اقشار مختلف مردم ایران با عقاید سیاسی متفاوت، بر سر یک مسئله توافق دارند و آن هم حق این کشور مبنی بر داشتن انرژی هسته‌ای صلح آمیز است.
«جاکارتا پست» اندونزی نیز در واکنش به تصمیم ترامپ چنین نوشت: خروج آمریکا از معاهده بین المللی هسته‌ای با ایران، خطر بیشتر شدن تنش‌ها در خاورمیانه را افزایش می‌دهد، ایالات متحده را از همتایان اروپایی‌اش دور می‌کند و بر وضعیت صادرات نفت در جهان تأثیر می‌گذارد.
روزنامه انگلیسی زبان «استار» از رسانه‌های جریان اصلی مالزی نیز با تیتر «در مقابل تصمیم ترامپ، ایران به دنبال برقراری ارتباط با جهان است»، اظهارات حجت الاسلام و المسملین «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در واکنش به تصمیم آمریکا را بازتاب داد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران دقایقی پس از اعلام خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که به وزارت امور خارجه دستور داده است ظرف چند هفته آینده با کشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاکره کند و اگر منافع ملت ایران تامین شود، در برجام خواهد ماند
رئیس جمهوری همچنین گفت: من از امشب از یک نظر متاسف هستم که مردم آمریکا که مردم بزرگی هستند گرفتار زمامدارانی شده اند که حیثیت آنها را زیر پا گذاشته است و از طرفی شادم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است و بی تردید راه خود را با موفقیت ادامه می دهیم و بزودی در یک مصاحبه مفصل با مردم صحبت خواهم کرد.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در توییتی نوشت: در واکنش به تخلفات رئیس جمهوری آمریکا و خروج غیرقانونیش از توافق هسته‌ای، من به دستور رئیس‌جمهوری روحانی تلاش‌های دیپلماتیکی را پیش خواهم برد تا بررسی کنیم آیا سایر شرکای برجام قادر هستند که منافع کامل این توافق را برای ایران تضمین کنند. پاسخ ما منوط به نتیجه این بررسی است.
کد مطلب: 86339
برچسب ها: برجام
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *