۰
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۲

برپایی جشن انتخاباتی در عراق پساداعش

امروز 12 ماه می (22 اردیبهشت) در عراق یک جشن واقعی برای کسانی است که عراق را امن و یکپارچه می خواند، عراقی که تا آستانه فروپاشی و سقوط بدست گروه تروریستی تکفیری داعش و حامیان آن درواشنگتن و ریاض پیش رفته بود.
امروز 12 ماه می (22 اردیبهشت) در عراق یک جشن واقعی برای کسانی است که عراق را امن و یکپارچه می خواند، عراقی که تا آستانه فروپاشی و سقوط بدست گروه تروریستی تکفیری داعش و حامیان آن درواشنگتن و ریاض پیش رفته بود.
به گزارش ایرنا، چهارمین انتخابات پارلمانی عراق و نخستین آن در دوران پساداعش ساعت 7 صبح به وقت محلی در سراسر این کشور آغاز و تا ساعت 18 ادامه خواهد داشت.
کمیسیون عالی انتخابات اعلام کرده است با توجه به این که شمارش آرا در این انتخابات به شکل الکترونیکی است و این دستگاه ها بر اساس برنامه ای رایانه ای و یکپارچه عمل می کنند راس ساعت 18 فعالیت آنها متوقف خواهد شد و امکان تمدید ساعت رای گیری نخواهد بود.
هر چند در ساعات اولیه برخی خبرها حاکی است حضور کم رنگ مردم پای صندوق های رای بود اما چیزی نگذشت که شعبه ها و صف ها پر از جمیعتی شد که آمده اند تا سرنوشت خود را دست کم برای چهارسال آینده رقم بزنند.
درحالی که گزارش خبرنگاران ایرنا درشهرهای مختلف عراق و همچنین رسانه های محلی در این کشور از تشکیل صف های طولانی در نقاط مختلف بویژه مناطق تازه آزاد شده از دست داعش حکایت دارد، مقامات عراقی نیز در شعبه ویژه ای درهتل الرشید در قلب بغداد که به این منظور اختصاص داده شده است، حضور یافتند و در انتخابات شرکت کردند.
پیام مشترک همه مقامات عراقی از احزاب و گرایش های مختلف به مردم این است که حضور هر چه گسترده در انتخابات داشته باشند و زمینه برای تغییر به سوی آرمان ها و منافع ملت هموار سازند چرا که تغییر در کشور راهی جز دموکراسی و صندوق رای ندارد.
حدود 24 میلیون از 37 میلیون عراقی واجد شرایط رای دادن در انتخابات هستند، از این رقم بیش از چهار میلیون رای اولی و 5.3 میلیون نفر نیز واجدین شرایط ساکن دربغداد هستند.


** مقامات عالی عراق نخستین رای دهندگان
'فواد معصوم' رئیس جمهوری عراق پس از انداختن رای خود به صندوق در شعبه هتل الرشید بغداد به خبرنگاران گفت: حضور گسترده مردم پای صندوق های رای از همین ساعات اولیه، نوید بخش برگزاری یک انتخابات خوب و موفق و تامین کننده حداکثری منافع مردم عراق است.
'حیدرالعبادی' نخست وزیر عراق نیز که طبق قانون و بر خلاف سایر مسوولان به جای شعبه ای معین در هتل الرشید، در شعبه ای در محل سکونت خود حضور یافت پس از انداختن رای خود به صندوق، خواستار مشارکت فعال مردم در انتخابات شد چرا که به گفته وی ، در این صورت سرنوشت کشور به دست اکثریت و نه اقلیت رقم خواهد خورد.
وی گفت: مشارکت خوب عراقی ها در این انتخابات، حامل این پیام به جهان است که عراق متحد و یکپارچه است و برای توسعه و پیشرفت تلاش می کند.
'معن الهیتاوی' رویس کمیسیون عالی ومستقل انتخابات عراق نیز گفت: ملت عراق امروز در سایه پیروزی بر داعش، نخستین مشارکت دموکراتیک خود را تجربه می کند.
'موید اللامی' رئیس سندیکای روزنامه نگاران عراق و نیز جهان عرب پس از انداختن رای خود به صندوق گفت با اشاره به پوشش انتخابات از سوی بیش از پنج هزار خبرنگار داخلی و خارجی گفت جهان امروز شاهد دموکراسی حقیقی در عراق است، حضور و پویایی مردم در مراکز مختلف نویدبخش دوران جدیدی در عراق سرشار از امنیت و پیشرفت است.
'ایاد علاوی' معاون رییس رجمهوری عراق نیز پس از دادن رای از مردم خواست بطورگسترده در انتخابات شرکت کنند با بتوان نسبت به حل مشکلات کشور اقدام کرد.
'هادی العامری' رئیس سازمان بدر عراق نیز پس از شرکت در انتخابات در گفتگو با خبرنگاران مردم عراق را دعوت کرد مشارکتی هر چه قوی تر در انتخابات و استفاده از حق مشارکت خود داشته باشند.
وی گفت: امروز همه بحق از وجود مشکلاتی در کشور سخن می گویند اما انجام تغییرات جز از طریق مشارکت، دموکراسی، گردش نخبگان که از مسیر صندوق رای می گذرد، امکان پذیر نخواهد بود.
العامری همچنین گفت بر خلاف برخی شایعات نگرانی از بروز تقلب انتخاباتی نداریم و در این خصوص به کمیسیون عالی انتخابات اعتماد وجود دارد.
شیخ 'قیس خزعلی' دبیرکل گروه مقاومت اسلامی عصائب اهل الحق نیز تنها راه تغییر در کشور و بهبود اوضاع را مشارکت آگاهانه در انتخابات دانست و از افرادی که همچنان برای شرکت درآن مردد هستند خواست با حضور قوی خود زمینه تغییر و اصلاح را در کشور فراهم کنند.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد نتیجه انتخابات همسو با پیروزی های اخیر ملت عراق بر داعش و تروریست های تکفیری و نمایانگر خواست و اراده عمومی مردم این کشور باشد.

** نماینده مرجعیت: رای ندادن نتایج خوبی نخواهد داشت
شیخ عبدالمهدی الکربلائی امام جمعه کربلا و نماینده مرجعیت عالی عراق نیز با حضور در یکی از شعب اخذ رای در این شهر، به بیانیه آیت الله سیستانی اشاره کرد و گفت: همانطور که در بیانیه آمده است، رای دادن یا ندادن حق شهروندی است اما همانجا نیز تاکید شده است که عدم شرکت در انتخابات ممکن است منجر به پیروزی افرادی خواهد شد که نماینده آرمان های آنان نخواهد بود.

** انتخابات در کردستان عراق
در اولین ساعات برگزاری انتخابات پارلمانی عراق مردم منطقه کردستان عراق از این انتخابات به گرمی استقبال کرده و به پای صندوقهای رای رفتند.
صندوقهای رای گیری در تمامی مراکز رای گیری شاهد حضور گسترده مردم بوده و صفهای طولانی در مقابل مراکز رای گیری درست شده است.
یکی از مشکلات مراکز رای گیری از کار افتادن برخی دستگاههای شناسایی هویت افراد می باشد که باعث شده برخی از مراکز رای گیری بازگشایی نشوند.
همزمان 'سامال احمد' مدیرکل روابط عمومی کمیسیون عالی انتخابات در منطقه کردستان عراق به خبرنگار ایرنا در اربیل گفت: تلاشهای کمیسیون برای حل مشکلات فنی مراکز رای گیری ادامه دارد و بزودی این مشکلات برطرف خواهند شد.
براساس اعلام کمیسیون عالی انتخابات در عراق 3 میلیون و 140 هزار نفر در منطقه کردستان عراق واجد شرایط رای دادن هستند.
کمیسیون عالی انتخابات در عراق یک هزار و 257 مرکز رای گیری برای جمع آوری آرای واجدین رای دادن در اقلیم کردستان عراق مستقر کرده است.


**مسوولان کرد عراقی چه گفتند؟
از سوی دیگر به گزارش خبرنگاران ایرنا از شمال عراق، مسئولین کرد عراقی در اولین ساعات صبح امروز شنبه با حضور در پای صندوقهای رای از مردم منطقه کردستان عراق خواستند به مراکز رای گیری رفته و آرای خود را به صندوق بیاندازند.
'نیچروان بارزانی' نخست وزیر منطقه کردستان عراق بعد از انداختن رای خود به صندوق به خبرنگاران گفت: امروز یک روز تاریخی است و امیدواریم همه مردم در این انتخابات شرکت کنند چرا که این انتخابات برای آینده منطقه کردستان عراق و عراق دارای اهمیت ویژه است.
وی اضافه کرد: ما باید مشکلاتمان را در بغداد حل و فصل کنیم و این حق طبیعی ماست که مناصب عالی دولتی در عراق داشته باشیم.
وی همچنین از احزاب کرد عراقی خواست بعد از انتخابات وحدت خود را حفظ کرده چرا که بدون حفظ این وحدت نمی توانند در بغداد موفق عمل کنند.
'صلاح الدین محمد بهاء الدین' دبیرکل اتحاد اسلامی کردستان عراق نیز بعد از شرکت در انتخابات به رسانه ها گفت: از مردم می خواهیم انتقادات خود را به بعد از برگزاری انتخابات موکول کنند و شرکت در انتخابات را یک وظیفه شرعی دانسته و به پای صندوقهای رای بروند.
وی افزود: اهمیت این انتخابات برای همه روشن است چرا که سرنوشت مردم عراق و منطقه کردستان عراق را رقم می زند و باید از این حق قانونی همه استفاده کنند.
'قباد طالبانی' یکی از مسئولین بلندپایه اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز بعداز انداختن رای خود به صندوق اظهار داشت: با شرکت در انتخابات و حضور موفق در صحنه سیاسی عراق می توانیم دولت مرکزی را ملزم به اجرای قانون اساسی عراق کرده و جایگاه خود را تقویت کنیم .
وی اضافه کرد: بعد از انتخابات باید به بغداد برویم و در بغداد باید یک دست و متحد عمل کنیم.
'علی باپیر' امیر جماعت اسلامی در کردستان عراق نیز در پایان رای دادن گفت: بازگشت به رای مردم سالم ترین شکل برای تعیین سیستم سیاسی در کشور است و مردم مسئول هستند که سرنوشت کشور را بدست افراد مطمئن بسپارند.
وی در ارتباط با مواضع احزاب کرد عراقی در بغداد اعلام کرد ما امیدواریم با بقیه احزاب کرد عراقی صفحه جدیدی از روابط را ورق بزنیم اما باید بدانیم که وحدت صفوف نیازمند عدالت می باشد به نحوی که عدالت در منطقه کردستان عراق مدنظر قرار گیرد.

** مشارکت بالا در مناطق آزاد شده
در همین حال گزارش ها حاکی است که مناطق آزاد شده از دست داعش در شمال و شرق عراق از میزان اقبال بیشتری نسبت به سایر مناطق برخوردار است و بعنوان نمونه در شهر تلعفر در استان در استان نینوا در شمال غربی این کشور شاهد صف های بسیار طولانی مردم برای شرکت در انتخابات است.
بر اساس آمارهای اعلام شده بیش از 17 هزار آوره جنگ داعش از استان های شمال و غرب عراق و اسکان یافته در اقلیم کردستان عراق واجد شرایط رای دادن هستند و برای آنها 12 مرکز رای گیری با 43 شعبه اخذ رای درنظر گرفته شده است.

** به شایعات امنیتی و انتخاباتی توجه نکنید
درهمین حال مقامات عراق از مردم و رسانه ها خواستند به اخبار غیر رسمی در حوزه های مختلف امنیتی و مسائل اجرایی انتخابات و نتائج به اخبار غیر رسمی و شایعات توجه نکنند و اطلاعات مورد نیاز را صرفا از طریق منابع رسمی و معتبر دنبال کنند.
از سوی دیگر و درحالی که با هدف تامین امنیت انتخابات و مراکز رای گیری، ممنوعیت آمد و شد خودروهای شخصی در بسیاری از شهرهای عراق به موقع اجرا گذاشته شده بود، دقایقی پیش حیدرالعبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور دستور داد این اقدامات لغو و صرفا در مناطقی که بر اساس گزارش های اطلاعاتی، احتمال حمله تروریستی وجود محدودیت های لازم اعمال شود.
گزارش خبرنگاران ایرنا حاکی است میزان حضور مردم در پای صندوق های رای بویژه در بغداد که در ساعات نخست کم و سپس افزایش یافت، در حال حاضر مجددا شاهد کاهش است و انتظار می رود در ساعات بعدازظهر مجددا افزایش یابد.
کد مطلب: 86458
برچسب ها: عراق
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *