۰
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۶

آرایش موشکهای چینی در دریای جنوبی

وزارت دفاع چین ضمن استقرار دوباره موشک هایش در جزایر دریای جنوبی به آمریکا هشدار داد در قبال عزم و اراده راسخ چین برای حراست از «حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور در دریای جنوبی» تردید نکند.
وزارت دفاع چین ضمن استقرار دوباره موشک هایش در جزایر دریای جنوبی به آمریکا هشدار داد در قبال عزم و اراده راسخ چین برای حراست از «حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور در دریای جنوبی» تردید نکند.
به گزارش ایرنا آمریکا گفته بود که پس از تنش ها میان این دو کشور و هشدارهای واشنگتن، پکن برخی از سامانه های موشکی را از منطقه جمع آوری کرده است با این وصف تازه ترین تصاویر ماهواره ای از شرکت تصویربرداری 'آی اس آ' نشان می دهد برداشتن این سامانه ها موقتی بوده و چین بار دیگر آنها را به منطقه برگردانده است.
روزنامه 'ساوت چاینا' از هنگ کنگ می نویسد که موشک های زمین به هوا را چین در جزایر 'اسپراتلی' که از مناطق پر مناقشه میان چین و آمریکا و برخی از همسایگان پکن از جمله فیلیپین است مستقر کرده است.
'هوا چون اینگ' سخنگوی وزارت خارجه چین به آمریکا هشدار داده است آب را بیش از این در دریای جنوبی گل آلود نکند و بداند که پکن هر تدبیر لازم را برای مقابله با واشنگتن اتخاذ خواهد کرد.
'جیمز متیس' وزیر دفاع آمریکا گفته است چین به وعده خود برای پرهیز از انتقال سلاح به مجموعه جزایر «اسپراتلی» پایبند نبوده است.
آمریکا می گوید که پکن درصدد نظامی کردن دریای جنوبی چین و در حال ساخت چند جزیره مصنوعی در این منطقه است اما چین بر مالکیت خود بر این جزایر تاکید کرده و گفته که آرایش سامانه های دفاعی از جمله بمب افکن هایش در این پهنه آبی، تلاشی برای حراست از تمامیت ارضی خود است.
متیس همچنین گفت که کشتی های آمریکایی به عملیات در اطراف جزایر مورد مناقشه در دریای جنوبی چین ادامه می دهند و گویا «تنها یک کشور» از فعالیت این کشتی ها ناخرسند است.
وزیر دفاع آمریکا افزود که کشورش با «آنچه که به عقیده ما خروج از قوانین بین المللی است» مقابله خواهد کرد.
چند روز پیش دو ناو جنگی آمریکایی در نزدیکی جزایر «پاراسل» در شمال جزایر اسپراتلی به حرکت درآمدند که چین به شدت به این اقدام اعتراض کرد.
آمریکا تایید کرد که ناو حامل موشک های هدایت شونده «هیگینز» و ناوشکن «آنتی تام» مجهز به موشک های کروز، به 12 مایلی جزایر پاراسل نزدیک شده اند جزایری که چین بر مالکیت بر آنها اصرار دارد.
کد مطلب: 88644
برچسب ها: چین
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *