۲
۰
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۳
کواکبیان درصحن علنی مجلس:

با سر منشا‌های اصلی قاچاق کالا و ارز مقابله نمی‌شود اما برای کولبرها سخت‌گیری می‌کنیم

جمشید بسم الله‌ها نیستند ولی باز هم وضعیت اقتصادی اسفبار است
رییس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس در تذکری به وضعیت اقتصادی کشور انتقاد کرد.
با سر منشا‌های اصلی قاچاق کالا و ارز مقابله نمی‌شود اما برای کولبرها سخت‌گیری می‌کنیم
رییس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس در تذکری به وضعیت اقتصادی کشور انتقاد کرد.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، مصطفی کواکبیان، عضو هیات رییسه فراکسیون امید در نشست علنی  مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: این موضوع در سال 95 مطرح شده و مربوط به یک سال و نیم گذشته است در حالی که باید متناسب با وضعیت امروز مباحث را مطرح کرد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی در شرایط کنونی بسیار متفاوت شده و باید با توجه به وضعیت امروز مسئله قاچاق کالا و ارز بررسی شود، افزود: وضع قاچاق کالا و ارز به اندازه ای وخیم است که به عنوان نماینده مردم خجالت می‌کشم بگویم از این دولت با این وضعیت اقتصادی حمایت کردم. شب می‌خوابیم و روز بیدار می‌شویم می‌بینیم دلار چند هزار تومان افزایش یافته خب معلوم است که عده ای  تشویق به قاچاق ارز می‌شوند.
دبیرکل حزب مردم سالاری ادامه داد: به عنوان مثال قیمت خودروها نسبت به یک ماه گذشته 20 میلیون تومان تفاوت کرده است و بعضی از مردم به ما می‌گویند شما برای چه می‌روید مجلس و در آنجا چه کار می‌کنید؟
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه با این لایحه نمی‌توان وضعیت اقتصادی را سر و سامان داد، گفت: به عقیده من نحوه برخورد با اسکله‌های غیرقانونی در این لایحه دیده نمی‌شود.
رییس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس افزود:‌ برخی به من گفتند منظور شما در مخالفت با این لایحه در واقع سپاه و نیروهای نظامی است،‌ خیر، هرگز اینگونه نیست، سپاه که نمی‌رود کالا وارد کرده و تجارت کند، اگر سپاه باشد مسئله دفاعی خود را دنبال می‌کند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عناصری در این کشور هستند که واقعا قاچاق کالا را دارند، آنگاه ما به کولبران بدبخت گیر می‌دهیم و می‌گوییم تو که کولبر هستی بیخود کردی که کالا جابجا می‌‌کنی.
دبیرکل حزب مردم‌سالاری با تأکید بر لزوم مبارزه جدی با قاچاق کالا گفت: ما سرمنشأهای اصلی قاچاق را فراموش می‌کنیم و به افراد جزئی ایراد می‌گیریم.
عضو هیات رییسه فراکسیون امید با یادآوری آمار اعلام شده از سوی دولت در حوزه قاچاق کالا و ارز افزود: امیدواریم این آمار درست باشد که می‌گویند قاچاق کالا از 25 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار رسیده است، اما وضعیت جامعه غیر از این را نشان می‌دهد.
مصطفی کواکبیان ادامه داد: این لایحه از 19 ماه قبل تهیه شده است، با توجه به شرایط فعلی پاسخگو نیست، حتی برخی شایعه کردند که گمرک خود ایکس ری‌ها را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که قاچاق کالا به صورت قانونی انجام شود!
رییس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی  گفت: انتظار می‌رود این طرح به کمیسیون اقتصادی بازگردد و در شرایط فعلی لایحه‌ای که تمام منافذ قاچاق کالا و به ویژه قاچاق ارز را ببندد، ارائه شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد:  قدیم‌ها می‌گفتند که یک جمشید بسم الله بوده است در چهار راه استانبول اون باعث می‌شده که قیمت ارز بالا برود الان که این جمشید بسم الله‌ها نیستند ولی باز هم وضعیت اقتصادی وضعیت خوبی نیست. از نظر من علتش این است که باید مشخص کنیم صرافی‌های قانونی چطور کار بکنند. خلاصه عرض بنده این است که اگر مخالفت بکنند شاید به کمیسیون برود برخی ازمواد قانونی اصلاح شود تا ما شرمنده مردم نباشیم. کسانی که ما برای افزایش چند درصدی حقوقشان چندین ساعت بحث می‌کنیم اما آن‌ها شب خوابیدند و صبح بلند شدند ارزش پولشان کم شد.
 
کد مطلب: 88654
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


Netherlands
اگر مسئولین و ارگانهای نظام در قاچاق کالا دست ندارند بیایند قاچاقجیان 34 هزار دستگاه خودروی لوکس را دقیقا مانند چین اعدام بکنند. انگار قوطی کبریت قاچاق شده.
Iran, Islamic Republic of
با گرانی سکه ودلار معلوم است دولت دیگر به فکر حل مشکلات اقتصادی مردم نیست ونمی خواهد پاسخگو باشد