۰
چهارشنبه ۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۳

ساز و کار معامله ۶ میلیارد دلار ارز در بورس

محمدی با بیان اینکه دستورالعمل اجرایی بازار گواهی‌ ارزی با تعامل بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت و وزارت صمت در حال تنظیم است، عنوان کرد: ارائه زیر ساخت‌ لازم برای بازار از سوی سازمان بورس ظرف یک هفته خواهد بود.
محمدی با بیان اینکه دستورالعمل اجرایی بازار گواهی‌ ارزی با تعامل بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت و وزارت صمت در حال تنظیم است، عنوان کرد: ارائه زیر ساخت‌ لازم برای بازار از سوی سازمان بورس ظرف یک هفته خواهد بود.
به گزارش فارس، شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار پیرامون نحوه مدیریت عرضه و تقاضا در بورس برای معاملات گواهی ارزی گفت: بطور طبیعی بورس بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا و سازوکاری تعریف شده فعالیت می‌کند و دستگاه ذی صلاح به سازمان بورس درباره اینکه چه کسانی می‌توانند گواهی ارزی را خریداری یا به فروش برسانند، اطلاعات و مستندات لازم را ارائه خواهد کرد.
شاپور محمدی با بیان اینکه در فاز اول صادر کننده و وارد کننده کالاها می‌توانند در بازار گواهی ارزی بورس فعالیت کنند، عنوان کرد: فایده این موضوع در وهله نخست رفع هر گونه مشکل برای خرید و فروش ارز و در یک چارچوب شفاف خواهد بود.
وی گفت: بازار سرمایه ظرفیت حضور سایر گروه‌ها و فعالان سرمایه‌گذاری در کشور را نیز دارد، اما تنظیم سیاست‌ ارزی بر عهده بانک مرکزی است.
وی در مورد قوانین و دستورالعمل حاکم بر بازار گواهی ارزی در بورس تهران گفت: بخشی از این دستورالعمل‌ها ، قواعد بازار سرمایه بوده که در قانون بازار اوراق بهادار وضع شده است و شورای عالی بورس و سازمان بورس آن را معین و تبیین می‌کنند . بخشی از قواعد را نیز از سوی بانک مرکزی در حوزه ارزی تعیین می‌کنند.
این مقام مسئول با بیان اینکه موضوع راه اندازی بازار ارزی از دو سال قبل با حضور رییس کل بانک مرکزی در شورای عالی بورس تصویب شده است، افزود: معاملات حواله‌های ارزی و یا به تعبیری گواهی‌های صادراتی به معنای پوشش تمام بازار ارز نیست و بخش محدودی از این بازار را در بر می‌گیرد. بطور طبیعی این گواهی‌ها هر چه منصفانه تر و منطقی معامله شوند، مقصود نظر تمام سیاست‌گذاران کشور خواهد بود، تا مردم از جمله صادر کننده و وارد کننده بتوانند در این بازار وارد شوند.
وی در برابر این پرسش فارس که با توجه به تخصیص شش میلیارد دلار برای واردات کالای‌های سرمایه و واسطه‌ای در سال گذشته ،کل ارزی که از طریق بازار گواهی ارزی قرار است به گروه سوم تخصیص یابد، به چه میزانی است، گفت: به نظر می‌آید حدود این رقم که در سال گذشته برای واردات کالا تخصیص یافته، از همین طریق با توجه به بخشنامه اعلامی به گروه سوم شامل کالاهای مصرفی تخصیص یابد.
رییس سازمان بورس در برابر این پرسش که با توجه به تخصیص ارز حاصل از صادرات فولاد و پتروشیمی برای گروه‌های اول و دوم و مستثنی شدن ارز صادرات پسته و زعفران آیا ارزی برای کالاهای مصرفی در گروه سوم کالایی باقی خواهد ماند ، پاسخ داد: سیاست‌های تجاری و ارزی را باید با ناظران آن حوزه‌ها صحبت کرد، اما به هر حال بودن این بازار بهتر از نبودن آن است. چنین مکانیزمی امکان شفافیت بیشتر و انتخاب بیشتر برای کسانی که می‌خواهند ارز خود را مبادله کنند را فراهم می‌کند.
وی در مورد سازوکار معاملات و پریمیوم مورد رقابت در این فرایند بر روی تابلوی معاملات بورس تهران گفت: متناسب با سیاست‌های ارزی اگر ملاحظاتی از سوی بانک مرکزی وجود داشته باشد تنظیم خواهد شد. در مورد پریمیوم و دامنه نوسان معاملات نیز قابلیت انعطاف در بازار سرمایه وجود دارد.
محمدی با بیان اینکه در حال حاضر دستور العمل اجرایی بازار گواهی‌های ارزی با تعامل و برگزاری جلسات روزانه میان بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت و صمت در حال تنظیم و تبیین است، عنوان کرد: برای سازمان بورس ظرف یک هفته ارائه زیر ساخت‌های لازم برای بازار ارز عملیاتی خواهد بود.
این مقام مسئول درباره امکان مدیریت تقاضا از سوی سازمان بورس در بازار ارز بورس گفت: ریز ساختارهای این بازار بر اساس زمان شروع معاملات،زمان حراج اولیه، دامنه نوسان و اینکه چه کسانی مجاز به حضور در بازار و با چه حجمی هستند، از قبل تعیین و اعلام می‌شود.
به گفته وی، ساز و کار سازمان بورس یک ساز و کار انعطاف پذیر بوده و با دامنه نوسانی ساختار مند و تحت نظارت بازار مدیریت و نظارت خواهد شد. اگر دولت نیز بنایی برای مدیریت معاملات و تنظیم قیمت‌ها داشته باشد، همگی بر اساس مکانیزم بازار خواهد بود.محمدی با بیان اینکه دستورالعمل اجرایی بازار گواهی‌ ارزی با تعامل بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت و وزارت صمت در حال تنظیم است، عنوان کرد: ارائه زیر ساخت‌ لازم برای بازار از سوی سازمان بورس ظرف یک هفته خواهد بود.
به گزارش فارس، 
کد مطلب: 89384
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *