۰
پنجشنبه ۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۱

دست آمریکا خالی ماند

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع قطعنامه 2231 مرتبط با برجام برگزار شد باز هم صحنه انزوای آمریکا بود و نمایندگان کشورهای مختلف ضمن تاکید بر پایبندی ایران به برجام از آن دفاع کردند.
نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع قطعنامه 2231 مرتبط با برجام برگزار شد باز هم صحنه انزوای آمریکا بود و نمایندگان کشورهای مختلف ضمن تاکید بر پایبندی ایران به برجام از آن دفاع کردند.
به گزارش آخرین خبر، در این نشست دبیر کل سازمان ملل گزارش دوره ای خود را به شورای امنیت ارائه داد و در تشریح آن گفت: از 16 ژانویه 2016، آژانس بین المللی انرژی اتمی 11 بار به شورای امنیت گزارش داده است که جمهوری اسلامی ایران به اجرای تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک پایبند بوده است.
گوترش افزود: آژانس دوباره گزارش داد که همچنان به بررسی عدم انحراف مواد هسته ای و ارزیابی های آن در مورد عدم وجود مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده، ادامه می دهد.در آخرین گزارش آژانس هم نشان داده شد که دسترسی های مکمل به همه سایت ها و اماکن مورد نیاز برای بازرسی برقرار بوده است.
دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین به مساله خروج یکجانبه آمریکا از این توافق مورد تایید شورای امنیت اشاره کرد و گفت: متاسفانه با وجود پایبندی مداوم جمهوری اسلامی ایران به تعهدات هسته ای خود، این توافق در معرض زوال قرار گرفته است. 
گوترش تاکید کرد: عمیقا از این عقب نشینی از توافق متاسفم، برنامه جامع اقدام مشترک، یک دستاورد مهم در عدم گسترش سلاح های هسته ای است و به صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی کمک کرده است. 
والی دی المیدا نماینده اروپا در سازمان ملل هم که به نمایندگی از فدریکا موگرینی بیانیه خود را قرائت کرد، گفت: موضع ما روشن بوده است تا زمانی که ایران به تعهدات خود تحت برجام عمل کند به طور کامل متعهد به اجرای کامل و موثر برجام خواهیم بود؛ این موضوع توسط دیگر شرکت کنندگان باقی مانده در برجام هم مطرح شده است. 
دی المیدا با تشکر از روسیه و چین که از حفظ و اجرای برجام پشتیبانی می کنند، گفت: در مواجهه با چالش های جهانی و عدم گسترش سلاح های هسته ای به جز کار سخت دیپلماسی چندجانبه نمی توان کاری از پیش برد. 
وی لغو تحریم ها را بخش مهم این توافق برشمرد و افزود: مردم ایران انتظار بسیار قابل درکی دارند که باید از مزایای این توافق بهره مند شوند و اتحادیه اروپا با همکارانش همچنان از بهترین تلاش ها برای حفظ جریان های مالی و تجاری مشروع حمایت می کنند. 
نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل، حفاظت از برجام را نه تنها برای امنیت اروپا بلکه به نفع امنیت جهان دانست و اظهار کرد: شورای امنیت به صراحت برجام را تایید کرده و آن را در تضمین ماهیت انحصاری برنامه صلح آمیز هسته ای ایران مهم دانسته است. 
فرانسوا دلاتره در سازمان ملل متحد نیز برجام را محصول چند جانبه گرایی دانست که مورد ضمانت شورای امنیت قرار گرفته است و گفت: اجرا و حفظ این توافق ضروری است.
وی افزود: فروپاشی آن نه تنها یک بحران جدی برای منطقه، برای رژیم منع گسترش تسلیحات، بلکه برای امنیت ما و برای همه است که می تواند عواقب جدی بالقوه ای داشته باشد.
دلاتره اظهار کرد: به همین دلیل است که این توافق از سوی رئیس جمهوری مکرون، شرکای انگلیسی و آلمانی و دیگر اروپایی ها حمایت می شود و اطمینان از اجرای و حفظ آن ضروری است.
در این بین واکنش«واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل متحد هم جالب توجه بود.
وی با اشاره به آخرین گزارش 6ماهه دبیرکل سازمان ملل متحد درخصوص برجام و قطعنامه 2231، گفت: پرداخت سطحی این گزارش به اقدامات یکجانبه آمریکا و تاثیرگذاری آن بر برجام، به شدت موجب تعجب ما شد.
وی افزود: قابل فهم نیست که چگونه گزارشی از اجرای قطعنامه 2231، هیچ اشاره‌ای به اقدام واشنگتن در وضع مجدد تحریم‌های یکجانبه [علیه ایران] نکرده؛ موضوعی که نه تنها نقض فاحش تعهدات این کشور در برجام، که نقض قطعنامه 2231 است.
کارن پیرس نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل متحد نیز با ابراز تاسف از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران گفت: لندن به مشارکت در اجرای این توافق ادامه می دهد و لازم است گام های اطمینان بخشی برداریم تا بهره مندی ایران از منافع اقتصادی برجام ادامه یابد.
نماینده آمریکا هم در این نشست سخنرانی کرد و به تکرار ادعاهای قبلی علیه ایران پرداخت. 
وی گفت: «گزارش امروز نشان می‌دهد ایران کماکان به بی‌‌ثبات کردن منطقه ادامه می‌دهد.»
نماینده آمریکا مدعی شد ایران با نقض قطعنامه‌های شورای امنیت به ارسال سلاح در سراسر منطقه غرب آسیا ادامه می‌دهد. وی خواستار واکنش شورای امنیت به این اقدامات شد. 
نماینده دائم ایران در سازمان ملل هم بعد از پایان این نشست با تاکید بر اینکه مسئولیت پیامدهای اقدام متخلفانه آمریکا صرفا بر عهده آن دولت است، ادامه داد: نشست امروز شورای امنیت انزوای سیاسی آمریکا را به نمایش گذاشت به گونه ای که حتی نزدیک ترین متحدان این کشور هم از عملکرد واشنگتن در قبال برجام انتقاد و بر اهمیت برجام به عنوان یک دستاورد بزرگ دیپلماسی تاکید کردند.
خوشرو اضافه کرد: سیاست های دولت جدید آمریکا در مغایرت با حقوق بین الملل و حاکمیت قانون محدود به تلاش برای تخریب برجام نبوده و گستره وسیعی از خروج از پیمان پاریس تا انتقال سفارت به قدس را در بر گرفته است.
خوشرو تصریح کرد: این سیاست ها که عمدتا در راستای منافع رژیم صهیونیستی و برخی اهداف داخلی تنظیم شده، حاکی از روند نزولی قدرت آمریکاست.
کد مطلب: 89436
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *