۰
شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۲

اظهارات فاضلی و افزایش قیمت کالاها

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه گرانی پذیرفته شده است گفت: میان گرانی و گران‌فروشی فرق وجود دارد؛ موضوع گرانی‌های اخیر ربطی به مجموعه بازار کشور ندارد.
رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه گرانی پذیرفته شده است گفت: میان گرانی و گران‌فروشی فرق وجود دارد؛ موضوع گرانی‌های اخیر ربطی به مجموعه بازار کشور ندارد.
به گزارش تسنیم، علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران درباره وضعیت افزایش قیمت کالاها در بازار و مشکلات تنظیم بازار در کشور اظهار کرد: ستادهای تنظیم بازار کار خودشان را می‌کنند اما دو تا سه مشکل عمده در این‌باره وجود دارد.
وی افزود: نگاه‌هایی است که فکر می‌کند بازار در حال گران‌فروشی است. بین گرانی و گران‌فروشی فرق وجود دارد؛ موضوع گرانی کالاها در بازار ربطی به مجموعه بازار کشور ندارد.
رئیس اتاق اصناف ایران ادامه داد: قرار بود که حامل‌های انرژی گران نشود اما اخیراً 15 درصد قیمت گاز گران شده است، سایر عوامل را نیز باید در نظر داشت.

گرانی پذیرفته شده است
فاضلی گفت: وقتی گرانی به نوعی پذیرفته شده است و برخی از کالاها از ارز 4200 تومانی خارج شده است و از ارز سایه استفاده می‌کند، (اصناف چگونه کالاهای خود را باقیمت بالاتری به فروش نرسانند؟)
وی در پاسخ به اینکه در حال حاضر چند درصد از کالاهای مصرفی مردم و موجود در بازار از ارز رسمی 4200 تومانی و چند درصد از ارز بازار آزاد استفاده می‌کنند، تصریح کرد: آمار مشخصی را در این‌باره ندارم.

از روز اول به دولت گفته بودم که باید "بازار ارز در سایه" ایجاد کند
فاضلی بابیان اینکه تنظیم بازار جامع تری باید داشته باشیم گفت: از همان روز اول به دولت پیشنهاد دادم که بازار آزاد ارز در سایه را باید سازماندهی کنید.
فاضلی گفت: درصورتی‌که فعالان اقتصادی ما دستگاه را از خارج از کشور تأمین کرده باشند، اکنون برای تأمین و نگهداری سالیانه این دستگاه ارز مورد نیاز را باید از کجا تأمین کنند؟ با این روند آنها به‌طور مستقیم به بازار ارز قاچاق هدایت می‌شوند.
وی افزود: باید در نظر داشت که تنها چند قلم کالا برای تنظیم بازار مورد نیاز نیست، بلکه باید به‌صورت جامع‌تری به این لیست نگاه شود.
رئیس اتاق اصناف ایران ادامه داد: این نقیصه‌ها امروز در حال نشان دادن خود دربازار (و باعث گران شدن قیمت برخی از کالاها شده) است و باید این مشکلات رفع شود.
وی تصریح کرد: وجود همه مشکلات یادشده، دال بر این نیست که بازار امروز شاهد این تغییرات (گرانی) باشد و بیشتر این تغییرات علمی نیست و ناشی از شایعات است.
فاضلی اظهار داشت: نمی‌توانم بگویم که برخی از فعالیت‌های صنفی به حقوق مردم تعدی و تجاوز نمی‌کنند زیرا 3 میلیون بنگاه داریم و در صورتی که وضعیت معمول دنیا را نیز در نظر بگیرم و تنها 2 درصد تخطی کنند، حجم عظیمی را شامل می‌شود.
رئیس اتاق اصناف گفت: من نمی خواهم از این افراد متخطی دفاع کنم اما بازار کشور بازاری سالم و تقریباً قابل اعتمادی است.
فاضلی اظهار کرد: مشاهده نکردم که از شعار "باید به اصناف اعتماد کنیم" استقبال صورت گرفته باشد. به بخش اصناف کشور اعتماد نمی‌شود و اعتقادی به این کار نیز وجود ندارد.

معاون وزیر صنعت: اصناف از فروش جنس به مشتری خودداری می کنند
بنابراین گزارش سینکی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت چندی پیش در روز ملی اصناف در ارتباط با افزایش قیمت کالاها در بازار گفته بود: دولت زمانی که میانگین قیمت ارز (دلار) در بازار 4850 تومان بود نرخ آن را به 4200 تومان کاهش می‌دهد، اما فضای گرانی در اقتصاد کشور رخ می‌دهد؛ چرا؟ چه اتفاقی می‌افتد که با وجود اینکه نرخ ارز 600 تومان کاهش یافته است، اما فضای گرانی ایجاد می‌شود؟
وی در پاسخ به این سوال خود خطاب به نمایندگان اصناف حاضر در این همایش اظهار کرد: ضعف رسانه‌ها و عدم اطلاع‌رسانی دقیق آنها جای خود، اما با وجود کاهش ارز 4850 تومانی به 4200 تومانی شاهد گرانی در بازار بودیم که مفهوم اقتصادی این موضوع آن است که اصناف به درستی ایفای نقش نکرده‌اند و نتوانسته‌اند از ظرفیت‌های حرفه‌ای خود به درستی استفاده کنند.
معاون وزیر صنعت خطاب به نمایندگان اصناف حاضر در آن نشست گفته بود: در این ایام با وجود اینکه در انبارها جنس وجود دارد اما از عرضه آن به مشتریان خودداری می‌شود.
کد مطلب: 89492
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *