۰
يکشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۰

توضیحات وزیربراي خرمشهر وتجاوزدرایرانشهر

وزیر کشور خاطرنشان کرد هیچ کشته ای در اعتراضات خرمشهر وجود نداشته است؛ یک زخمی بوده که به بیمارستان منتقل شده است.
وزیر کشور خاطرنشان کرد هیچ کشته ای در اعتراضات خرمشهر وجود نداشته است؛ یک زخمی بوده که به بیمارستان منتقل شده است.
به گزارش ايسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: بنای من این است که هر سه ماه در خدمت اصحاب رسانه باشم و آخر سال هم جمع بندی سال را خدمت مردم ارائه کنم. بنابراین اسفند ماه جمعبندی از وضعیت کشور ارایه کردیم.
چرا در پنج روز مانده به افتتاح طرح این اعتراضات انجام می‌شود؟
وی‌ادامه داد: اولین اولویت ما برای امسال موضوع امنیت است و آن را یک موضوع اصلی می دانیم، در ادامه آن بحث وحدت را مطرح می کنیم . با توجه به خواست و مطابه مردم وحدت را موضوع بعدی قرار دادیم. موضوع رضایتمندی را هم مخرج مشترک تمام فعالیت های سیاسی فرهنگی اجتماعی و سیاسی می دانیم.
وی سپس در پاسخ به این پرسش که چند نفر در اعتراضات شهر خرمشهر کشته شدند گفت: چند نفر کشته شده نیست، تیراندازی بوده و یک زخمی به بیمارستان رفته است . موضوع امنیت اصل است. اصلی ترین وظیفه وزارت کشور برقراری امنیت است. مجوزها اگر پاسخ گو باشند و امنیت را برقرار کنند با اعتراضات مشکلی نداریم. وقنی اعتراضاتی به کف خیابان می رسند، افرادی پیدا می شوند که هیجانی می شوند و افرادی هستند که سوءاستفاده می کنند. اقداماتی می کنند و موجب خدشه دار شدن امنیت و انتظامات می‌شوند. در این صورت نیروهای انتظامی وظایفی دارند که اگر به وظایفشان پاسخ ندهند، امنیت و انتظام دچار خدشه می شود. تلاش ما در این است که هر چه زودتر این اعتراضات را با خویشتنداری نیروی انتظامی و همکاری مسئولان به پایان برسانیم. اما اگر خلاف این باشد قوه قضاییه و نیروی های انتظامی وظایف خود را انجام می دهند.
رحمانی فضلی ادامه داد: از سال 71 طرح غدیر برای آبرسانی به خرمشهر مطرح شد یعنی 25 سال این طرح در دست اجرا بود که دولت در سه سال گذشته این موضوع را اولویت اول خود قرار داد و 15 تیر این طرح به نتیجه می‌رسد. پیمانکار طرح هم سپاه و قرارگاه خاتم‌الانبیاء است که در این زمینه خیلی تلاش کرد و هنوز خیلی از مطالبات خود را دریافت نکرده اما شاهد برخی تحریک‌ها در خرمشهر بودیم، چرا در پنج روز مانده به افتتاح طرح این اعتراضات انجام می‌شود؟ به این دلیل که مردم اقناع نشدند که اینجا رسانه‌ها باید نقش ملی خود را برای اقناع مردم به کار بگیرند.وی همچنین در واکنش به انتشار برخی فیلم‌ها که افرادی با لباس نیروی انتظامی در حال تخریب اموال عمومی هستند، گفت: این موضوع را از فرمانده ناجا سوال کردیم که توضیح آنها این بود که برای بازداشت برخی افراد مجرم در اعتراض‌ها مجبور شده‌ایم شیشه‌ای را بشکنیم، مثل آتش‌نشانی که برای مهار آتش مجبور است برخی تخریب‌ها را انجام بدهد اما در مورد صحت فیلم‌هایی که منتشر می‌شود باید دقت زیادی شود. فیلم‌های زیادی منتشر می‌شود که قابل اعتنا نیست.
ادعای تجاوز به ۴٠ نفر در ایرانشهر کذب است
در ادامه این نشست خبری رحمانی فضلی در پاسخ به این پرسش که تعداد شاکیان ماجرای تجاوز در ایرانشهر چند نفر است گفت: در کوتاه ترین فاصله کسی که از او شکایت شد بازداشت شد، اول یک نفر و بعد سه نفر دستگیر شدند. دادستانی اعلام کرد کسانی که شکایت دارند شکایت خود را اعلام کنند . در این پرونده ۴ نفر شکایت کردند. شکایت ۴۱ نفر حتما کذب است . گزارش خواستم و گفتند شاکیان بیش از چهار نفر نشدند. امروز صبح یک گزارش دیگر در این خصوص به ما دادند، به استاندار گفتم به سرعت موضوع را بررسی کنید و مجرم را به اشد مجازات برسانید.وی سپس گفت: ما می خواهیم فرایند رسیدگی به پرونده ها کاهش یابد قرار شده است بعضی موضوع ها احصاء و فرایند بررسی ها کوتاه شود؛ چراکه بعضی موضوعات است که مطرح می شود و جامعه جریحه دار می شود اما اجرای حکم آنقدر دور است که وقتی اجرا می شود دیگر آن بازدارندگی را ندارد.وزیر کشور همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا تجمعات که قرار است وزارت کشور مجوز دهد فقط مختص احزاب است؟ گفت: قانون می گوید تشکل ها و احزاب می توانند درخواست مجوز کنند. مردم در هر صنفی که هستند اتحادیه دارند و از آن طریق اقدام می کنند، ما مجبوریم که هر نوع تجمعی که می شود را با قبول مسئولیت افرادی مثل صنوف، احزاب و اتحادیه ها برگزار کنیم.
وزارت کشور با تجمع در کنار مجلس بدون مجوز مخالف است 
وزیر کشور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره طرح در حال بررسی مجلس برای برگزاری تجمع بدون مجوز در اطراف ساختمان مجلس شورای اسلامی، گفت: وزارت کشور طبق قانون شرایط برگزاری تجمع را فراهم کرده است اما با برگزاری تجمع بدون مجوز مخالف است زیرا تجمعات باید با پذیرش مسئولیت هم همراه باشد، زیرا در غیر این صورت تجمع از کنترل خارج می‌شود اما اگر این موضوع به قانون تبدیل شود وزارت کشور آن را اجرا می‌کند، ولی یقین دارم مجلس به این طرح رای نمی‌دهد. ما با نفس این کار مخالفیم چون آیین‌نامه تجمعات اعتراضی در دولت تهیه شده است و تجمع بدون مجوز هم از کنترل خارج خواهد شد.در ادامه رحمانی فضلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اعتراضات چند ماه اخیر سازمان یافته بوده است یا خیر؟ خاطرنشان کرد: ما هر اعتراض را به صورت مستقل بررسی کردیم و به نتیجه رسیده‌ایم شرایطی ایجاد شده است که بهره‌برداران یک حوزه پس از اینکه مطالبات‌شان به نتیجه نرسیده و رضایت به دست نیاوردند به خیابان‌ها آمدند مثل بازاری‌ها، کامیون‌داران یا همین مساله اخیر آب اما اگر به صورت پیوسته اعتراضات را بررسی کرده و ریشه‌های اجتماعی و سیاسی آن را دنبال کنیم به نتیجه متفاوتی می‌رسیم.
وی با اشاره به اینکه در حوزه‌های مختلف دچار ناکارآمدی، کمبود و مشکلات هستیم که بخشی از آن به نوسانات بازار ارز و بخشی از آن به دلیل پاسخگویی در زمان لازم و همچنین عدم اقناع مردم بر می‌گردد، تصریح کرد: ما هر وقت شرایط را برای مردم خوب توضیح دادیم با همراهی مردم مواجه شدیم. تاکنون به این نتیجه نرسیده‌ایم که یک گروه سیاسی خاص یا عده‌ مشخص در موضوعی افراد را به صورت سازماندهی شده تحریک و تهیج کرده باشند. وزارت کشور، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سپاه و قوه قضاییه به این نتیجه نرسیده است.
اعتراضات به مشکلات آب امنیتی نیست
رحمانی فضلی با اشاره به موضوع اعتراضات مردم برخی شهرهای جنوبی کشور بر سر کم بود آب اظهار کرد: این اعتراضات امنیتی نیست ، از نظر من اعتراضاتی که صورت گرفته است اصلا سازمان یافته یا تشکل سازمان یافته از قبل نیست .وی ادامه داد: موضوع امنیتی آن است که ما در مرزها درگیر هستیم ، بیش از ۲۰ تیم امنیتی را زدیم و بیش از ۳۶ گروه در مناطق جوار مرزی با تزریق پول و اطلاعاتی علیه جمهوری اسلامی اقدام می‌کنند. ما در همین ایام مراسم های مختلفی داشتیم؛ روز قدس، شب های احیا و شب های فوتبال خیلی نگرانی زیادی بود که اتفاق نیافتد؛ اما نیافتاد. به این معنا نیست که نخواستند بلکه نگذاشتیم .وزیر کشور با بیان اینکه اگر موضوع آب به نحو احسن مدیریت نشود مشکل پیش می آید ، خاطر نشان کرد: ما در یک منطقه بیایانی و نیمه بیایانی هستیم، در این شرایط هرکاری بکنیم نمی توانیم آب اضافی تولید کنیم باید از همین مقدار که هست خوب استفاده کنیم . دولت در این سه سال ۳۰۰ درجه مصرف آب را تغییر داده است. دولت دارد به خاطر صنعت از خلیج فارس آب به مرکز انتقال می دهد. آنچه که وظیفه دولت است دارد انجام می دهد باید شدت و سرعت بدهد. هیچ کدام از کلانشهرها نیستند که بازیافت نداشته باشند در این چند سال این کارهای عظیم صورت گرفت.وی افزود: همه ما باهم باید این کار را صورت بدهیم . من وزیر کشور باید به استان ها کمک کنم اما الان باید وقت خود را بگذارم کف خیابان ها را جمع کنم .می توانم این انرژی را صرف کارهای توسعه ای دیگر بکنم. باید با این رویکرد که این نظام مال ماست و مسئولین مسئولین ما هستند پیش برویم.
کد مطلب: 89590
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *