۰
دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۳

اعلام شرایط جدید فرزندخواندگی

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور شروط فرزندخواندگی را اعلام کرد و گفت: تمام کودکان و نوجوانان نابالغ و افراد بالغ زیر ١٦‌سال را که به تشخیص دادگاه، عدم‌رشد و نیاز آن ها به سرپرستی احراز شود می‌توان به فرزندخواندگی سپرد.
مدیرکل امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور شروط فرزندخواندگی را اعلام کرد و گفت: تمام کودکان و نوجوانان نابالغ و افراد بالغ زیر ١٦‌سال را که به تشخیص دادگاه، عدم‌رشد و نیاز آن ها به سرپرستی احراز شود می‌توان به فرزندخواندگی سپرد.
به گزارش فارس، در شرایط جدید فرزندخواندگی باید پنج سال از زمان ازدواج‌ زوج گذشته باشد. از سوی سازمان بهزیستی به منظور تسهیل در روند فرزندخواندگی سامانه‌ای آنلاین طراحی شد و از نظر سلامت روان، سن و عوامل دیگری که باید زوج دارای آن ویژگی‌ها باشند طراحی‌های لازم صورت گرفته است.
سلامت روان موضوعی است که کمتر به آن پرداخته می‌شود و از ویژگی‌های اصلی والدینی است که می‌ خواهند فرزندخوانده داشته باشند. با پدر و مادر جدید مشاوره دینی صورت می‌گیرد و بعد از مصاحبه شرایط سنی زوج احراز می‌شود به طوری که یکی از آن ها باید 30 سال یا بیشتر داشته باشد.
سازمان بهزیستی پس از انجام این مراحل فرزند را به خانواده معرفی می‌کند تا به صورت حضوری همدیگر را ببینند و پس از آن مشاوره و مصاحبه انجام می‌شود.
زوج نباید سابقه محکومیت (سوءسابقه) داشته باشند و تضمین آینده فرزندخواندگی نیز مدنظر است که از نظر مالی بررسی می‌شود. قوه قضاییه نیز حکم موقت سرپرستی را به مدت شش ماه صادر می‌کند تا در این مدت طی بازدیدهایی از محل زندگی و ارائه مشاوره و مددکاری در صورت نیاز، ارزیابی انجام شود. پس از این مراحل والدین به منظور دریافت حکم دایمی برای فرزند خود اقدام می‌کنند و از طریق اداره ثبت احوال استان خود می‌توانند برای فرزندشان شناسنامه بگیرند.
شرایطی که برای دختران مجرد در نظر گرفته شده این است که این افراد باید حداقل 30 سال داشته باشند و همچنین فقط به آن ها فرزند دختر داده می‌شود. محمد نفریه، مدیرکل امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس درباره فرزندخواندگی گفت: تمام کودکان و نوجوانان نابالغ و نیز افراد بالغ زیر ١٦‌سال را که به تشخیص دادگاه، عدم‌رشد و نیاز آن ها به سرپرستی احراز شود ، مشروط به مواردی می‌توان به فرزندخواندگی سپرد.

شروط فرزندخواندگی
وی در توضیح این شروط افزود:امکان شناخت پدر، مادر و جد پدری آن ها وجود نداشته باشد. پدر، مادر، جد پدری و وصی منصوب از سوی ولی‌قهری آن ها در قید حیات نباشد. افرادی که سرپرستی آن ها به موجب حکم مراجع صلاحیت‌دار به سازمان سپرده شده و تا زمان دو‌سال از تاریخ سپردن آن ها به سازمان، پدر، مادر، جد پدری یا وصی منصوب از سوی ولی‌قهری برای سرپرستی آن ها مراجعه نکرده باشند. پدر، مادر، جد پدری یا وصی منصوب از سوی ولی‌قهری صلاحیت سرپرستی نداشته باشند و به تشخیص دادگاه صالح این امر حتی به ضم امین یا ناظر نیز حاصل نشود.

شرایط درخواست‌کنندگان سرپرستی
نفریه با اشاره به ویژگی‌هایی که افراد درخواست‌کننده سرپرستی باید داشته‌باشند، تأکید کرد: تقید به انجام واجبات و ترک‌ محرمات، نداشتن محکومیت جزایی موثر با رعایت موارد مقرر در قانون مجازات اسلامی، تمکن مالی، عدم حجر، سلامت جسمی و روانی لازم و توانایی عملی برای نگهداری و تربیت کودکان و نوجوانان تحت‌سرپرستی، نداشتن اعتیاد به موادمخدر، مواد روان گردان و الکل، صلاحیت اخلاقی، مبتلا نبودن به بیماری‌های واگیر یا صعب‌العلاج و اعتقاد به یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شرایطی است که درخواست‌کنندگان سرپرستی باید داشته باشند.
مدیرکل امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور افزود: تمکن مالی به معنای ثروتمندبودن فرد نیست، بلکه برخورداری از شرایط مناسب و مساعد برای زندگی کودک مهم است. به فردی که در محل فرهنگی نامناسب زندگی می‌کند، خانه‌ای نمور دارد یا نمی‌تواند مسائل زندگی خود را پوشش دهد، فرزندی تعلق نمی‌گیرد. فردی که درآمد متوسط و خانه‌ای نسبتا خوب دارد، باسواد است، بافرهنگ است و شرایط اجتماعی خوبی دارد، می‌تواند فرزندخوانده داشته باشد. فرد باید یک‌سوم اموال را به‌ صورت محضری به نام کودک بزند یا درصورتی‌که بهزیستی بپذیرد، خود را بیمه‌عمر به نفع کودک کند.
وی گفت: در قانون جدید فرزندخواندگی، شرط فرزنددار نشدن متقاضیان وجود ندارد و به‌ دنبال تولد نوزاد جدید در خانواده، حکم فرزندخواندگی فسخ نخواهد شد.
کد مطلب: 89674
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *