۰
سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۲

تصمیم آمریکا و تروریست خواندن سپاه

شبکه سی ان ان در گزارشی نوشت که دولت دونالد ترامپ در ادامه تلاشهای خود برای افزایش فشار به ایران در حال ارزیابی این موضوع است که بازوی نظامی قدرتمند ایران را به عنوان یک گروه تروریستی اعلام کند.
شبکه سی ان ان در گزارشی نوشت که دولت دونالد ترامپ در ادامه تلاشهای خود برای افزایش فشار به ایران در حال ارزیابی این موضوع است که بازوی نظامی قدرتمند ایران را به عنوان یک گروه تروریستی اعلام کند. 
به گزارش فارس، مقامات ارشد فعلی و سابق آمریکا که از این موضوع مطلع هستند به سی ان ان گفته‌اند که کاخ سفید در حال بررسی این مساله است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی معرفی کند. موضوعی که مقامات ارشد کابینه در دو طرف در حال بحث درباره آن هستند.
این برای اولین بار نیست که دولت آمریکا به دنبال چنین اقدامی است. رسانه‌های آمریکایی پیش از این بارها از تلاش دولتهای پیشین آمریکا در این زمینه گزارش داده بودند.
سی ان ان در ادامه افزود؛ این بحث که از چند ماه پیش در کابینه در جریان است و هنوز به نتیجه نرسیده است تحت هدایت وزارت خارجه آمریکا قرار دارد و در صورت تصویب یکی از مهمترین بخشهای رویکرد تهاجمی آمریکا علیه تهران خواهد بود. 
براساس این گزارش، برخی از مقامات آمریکایی درباره چنین تصمیمی و به خطر افتادن منافع آمریکا و همچنین پرسنل آمریکایی در خارج از مرزها هشدار داده‌اند اما برخی دیگر نیز میگویند که اتخاذ چنین تصمیمی به کاخ سفید این اختیار را خواهد داد تا داراییهای سپاه را مسدود کند، ممنوعیتهای مسافرتی و تحریمهای تازه‌ای را علیه این نهاد ایرانی اعمال کند. 
سی ان ان در ادامه به نقل از منبع خود مدعی شد که مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا حامی این طرح است. براساس این گزارش، برخی از مقامات آمریکایی هشدار داده‌اند که تروریستی خواندن یک گروه با قدرت و توان سپاه پاسداران می‌تواند خطرات زیادی را برای مقامات نظامی و دیپلماتیک آمریکایی ایجاد کند. 
تحلیلگران می‌گویند که قراردادن سپاه پاسداران در لیست سیاه آمریکا در صورت عملی‌شدن، اقدامی انتحاری و افراط‌گرایانه محسوب می‌شود که می‌تواند موجبات تشدید تنش‌ها میان تهران و واشنگتن را در پی داشته و حتی تهدیدی برای امنیت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای باشد.
کد مطلب: 89741
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *