۰
سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۵

معرفی عاملان آبیاری مزارع با فاضلاب

رئیس گروه بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت، گفت: در سال ۹۶ تعداد ۳۵۶ کشاورز در سطح کشور به دلیل استفاده از آب فاضلاب در مزارعشان اخطار گرفتند که ۲۱۱ نفر از آنها به مراجع قضائی معرفی شدند.
رئیس گروه بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت، گفت: در سال ۹۶ تعداد ۳۵۶ کشاورز در سطح کشور به دلیل استفاده از آب فاضلاب در مزارعشان اخطار گرفتند که ۲۱۱ نفر از آنها به مراجع قضائی معرفی شدند.
به گزارش خبرگزاری مهر، غلامرضا شقاقی، در خصوص برنامه های وزارت بهداشت برای مقابله با آبیاری مزارع با آب فاضلاب، افزود: در این خصوص اخیرا برنامه ای توسط سازمان جهانی بهداشت تحت عنوان برنامه «ایمنی فاضلاب» مطرح شده است که طی امسال در شهرهای تهران و کرج به صورت پایلوت در حال اجرا است.
وی گفت: اجرای این برنامه یک کار بین بخشی است که علاوه بر وزارت بهداشت،  وزارتخانه های نیرو، کشور، صنعت، جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست نیز در اجرای آن دخیل هستند  که کمیته راهبری این برنامه را تشکیل می دهند و در استان ها نیز کمیته فنی آنها تشکیل شده است.
شقاقی، یکی از اهداف این برنامه را هم افزایی بیشتر بین دستگاه ها عنوان کرد و افزود: برای اینکه دستگاه ها بتوانند به صورت مشترک در زمینه ایمنی فاضلاب فعالیت کنند و متدی برای همکاری مشترک داشته باشند این برنامه در حال اجرا است چراکه تاکنون دستورالعملی برای انجام فعالیت مشترک وجود نداشت.
وی اضافه کرد: برنامه «ایمنی فاضلاب» در واقع عوامل موثر در این موضوع را شناسایی می کند و کنترل های مختلفی را که هر دستگاهی قرار است برای آن انجام دهد ساماندهی می کند.
رئیس گروه بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت با بیان اینکه این برنامه فعلا به صورت پایلوت در حال اجرا است، ادامه داد: قرار است این برنامه را توسعه بدهیم و همزمان با اجرای پایلوت این برنامه و به موازات آن هماهنگی های کوتاه مدت توسط کمیته راهبری انجام می شود تا مشکلات موجود احصا و اقدامات کوتاه مدت برای مقابله با آن انجام شود که این موضوع در سطح ملی و استانی در حال پیگیری است.
شقاقی با اشاره به اینکه نقش وزارت بهداشت در کمیته راهبری برنامه «ایمنی فاضلاب» بیشتر نقش راهبری و هماهنگ کننده دستگاه ها است، گفت: در سال ۹۵ تعداد ۶۰۴ کشاورز به دلیل استفاده از آب فاضلاب در مزارعشان اخطار گرفتند و ۳۵۹ کشاورز به مراجع قضائی معرفی شدند. همچنین در سال ۹۶ تعداد ۳۵۶ کشاورز در سطح کشور اخطار دریافت کردند و ۲۱۱ مورد آنها به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی در پایان یاد آور شد: در سال ۹۶ بیش از ۱۳ هزار کشاورز در این خصوص آموزش های لازم را دیده اند و با اقدامات و پیگیری های صورت گرفته استفاده از آب فاضلاب در مزارع کشاورزی که محصولات آنها به صورت خام مصرف می شوند، روند کاهشی داشته است.
کد مطلب: 89815
برچسب ها: فاضلاب
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *