۰
چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۴

کاهش صادرات نفت ایران هدف آمریکاست

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه درباره مسائلی چون بازداشت دیپلمات ایرانی در اتریش، وضعیت جنوب سوریه و روابط آمریکا با کره شمالی صحبت کرد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه درباره مسائلی چون بازداشت دیپلمات ایرانی در اتریش، وضعیت جنوب سوریه و روابط آمریکا با کره شمالی صحبت کرد.
به گزارش فارس، «هیثر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه با حضور در جمع خبرنگاران به سوال مختلفی پاسخ داد.
نوئرت طی نشست خبری روزانه درباره بازداشت دیپلمات ایرانی در اتریش، گفت: «اما در کل، ما استفاده ایران از تروریسم را محکوم می‌کنیم. ما با حملات ایرانی‌ها آشنا هستیم و آن را محکوم می‌کنیم».
وی سپس در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا وزارت خارجه مدارکی برای اثبات این ادعای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دارد مبنی بر اینکه دولت قبلی این کشور به 2500 شهروند ایرانی، مجوز اقامت و شهروندی اعطا کرده، گفت: «این گزارش‌ها را شنیده‌ام اما باید به وزارت امنیت داخلی مراجعه کنید زیرا وزارت خارجه به کسی تابعیت اعطا نمی‌کند».
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سپس با امتناع از اظهار نظر درباره صحبت‌های «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران مبنی بر اینکه آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ایران را کاهش دهد، افزود که این مسئله هدف آمریکا است و آن را اجرا نیز می‌کنند.
نوئرت همچنین گفت که آمریکایی‌ها در حال مذاکره با چین، به عنوان بزرگترین خریدار نفت ایران، هستند تا آنها را نیز به قطع واردات این ماده از ایران مجاب کنند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره موضوع کره شمالی نیز توضیح داد که رابطه واشنگتن با پیونگ‌یانگ امروز در نقطه خوبی قرار دارد، گفت: «با چشمان باز به این مسئله وارد می‌شویم».
نوئرت با اشاره به سفر پیش‌رو «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا به کره شمالی، توضیح داد: «هیچ سورپرایزی درخصوص مواردی که از کره شمالی می‌خواهیم انجام دهد، وجود نخواهد داشت».
وی همچنین درباره موعد خلع سلاح اتمی کره‌شمالی گفت که هیچ جدول زمانی برای این امر تعیین نخواهند کرد زیرا فعلا کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره سوریه نیز توضیح داد که آمریکا به دقت تحولات جنوب این کشور و منطقه کاهش تنش را رصد می‌کند و به همراه روسیه و اردن آتش‌بس را در این منطقه برقرار کرده بود.
وی سپس با انتقاد از عملیات ارتش سوریه علیه معارضان در درعا، گفت: «به مذاکرات با روس‌ها و اردنی‌ها ادامه می‌دهیم و نگرانی خود از وضعیت فعلی را به آنها منتقل می‌کنیم».
نوئرت در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت که آمریکا به هیچ وجه الحاق شبیه جزیره کریمه توسط روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد.
کد مطلب: 89826
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *