۰
شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۱

چمن کاری، وصله ای که به پایتخت نمیچسبد

امروز برخی رسانه ها به نقل از مدیران شهری تهران خبردادند که کاشت چمن در بوستان های پایتخت ممنوع شده است؛ بخشنامه ای که اگرچه چندسال از ابلاغ آن گذشته اما واقعیت های امروز نشان می دهد نه تنها هیچوقت کهنه نمی شود بلکه ضرورت اجرای آن نیز پررنگ تر می شود.
امروز برخی رسانه ها به نقل از مدیران شهری تهران خبردادند که کاشت چمن در بوستان های پایتخت ممنوع شده است؛ بخشنامه ای که اگرچه چندسال از ابلاغ آن گذشته اما واقعیت های امروز نشان می دهد نه تنها هیچوقت کهنه نمی شود بلکه ضرورت اجرای آن نیز پررنگ تر می شود.
توجیه ابلاغ این بخشنامه، هزینه بالایی که چمن دارد از یکسو و نیز نیاز آبی‌ آن اعلام شده است؛ بخشنامه ای که نخست کاشت چمن را در محیط های عمومی ممنوع و سپس ساعت آبیاری چمن ها را مدیریت کرده است.
براساس این بخشنامه ساعت آبیاری چمن ها در فضاهای عمومی از 18 تا 8 صبح باید باشد.
در این بخشنامه همچنین استفاده از درختان و گیاهانی که نیاز کمتری به مصرف آب دارند بویژه درختانی از گونه‌های گیاهی مقاوم، سازگار و ماندگار با شرایط اقلیمی شهر تهران پیشنهاد شده است.
گرچه این بخشنامه طی سال های گذشته نیز صادر شده اما امسال نیز باتوجه به کمبود آب دوباره توسط شهرداری تهران ابلاغ شده است.
ابلاغ این بخشنامه درحالی است هر روزه شاهد آبیاری چمن ها در حاشیه بزرگراهها و بوستان های تهران در ساعت های مختلف شبانه روز هستیم؛ اینکه چقدر وجود چمن ها در پایتخت به بهبود هوا کمک می کند و دلیل ادامه کاشت آن باو وجود بخشنامه های این چنینی چیست، موضوعی است که باید کارشناسان مربوطه درباره آن سخن بگویند.

**چمن هایی که ارزش زیستی ندارند
کارشناس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در این باره می گوید: در تمام مطالعات، سطوح سبز تنها برای منظر شهری مورد استفاده قرار می گیرد و ارزش زیستی ندارد؛ گویا با مداد رنگی، محوطه ای را به رنگ سبز رنگ درآورده ایم تا چشم نوازی کند.
«آناهیتا گودرزی» در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: در حالی مسئولان شهری به کاشت چمن می پردازند که برای حفظ بسترهای کهن، تاریخی و طبیعی مانند باغات کن در تهران و تامین آب آنها با مشکلاتی روبه رو هستیم.
این کارشناس محیط زیست افزود: نکته مهم دیگر این است که در سرانه های مورد نیاز سبز شهری، چمن ها و لچکی ها را در آمار فضای سبز به حساب می آوریم در حالی که هیچ ارزشی ندارند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز درباره بخشنامه های سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران گفت که براساس این بخشنامه، آبیاری فضای سبز از سوی پیمانکاران شهرداری از ساعت ۱۸ تا ۶ صبح روز بعد باید انجام تا از تبخیر آب و هدررفت آن جلوگیری شود.
«حجت نظری» چندی پیش در گفت وگو با خبرگزاری ایلنا با بیان اینکه با پیمانکاران متخلف در این زمینه برخورد می‌شود، گفت: در این بخشنامه تاکید شده که از گیاهان متناسب با اقلیم تهران استفاده شود و دیگر در تهران چمن کاشته نشود.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت:شهروندان هرگونه تخلف مربوط به کاشت و آبیاری خارج از ساعت اعلام شده چمن را به سامانه ۱۳۷ و ۱۸۸۸اطلاع‌رسانی کنند.
کد مطلب: 90786
برچسب ها: چمن
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *