۰
شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۰

بازگشت زندانیان افغانستانی به کشورشان

پایگاه خبری 'پژهوک' افغانستان روز شنبه به نقل از یک مقام دادستانی کل این کشور اعلام کرد که بیش از چهار هزار زندانی افغان در ایران و تاجیکستان به کشورشان باز می گردند.
پایگاه خبری 'پژهوک' افغانستان روز شنبه به نقل از یک مقام دادستانی کل این کشور اعلام کرد که بیش از چهار هزار زندانی افغان در ایران و تاجیکستان به کشورشان باز می گردند.
عزیز احمد سرباز، یک مقام ارشد دادستانی کل افغانستان در گفت و گو با این رسانه افزود: بیش از چهار هزار زندانی افغانی در زندان های ایران و همچنین 174 تن دیگر که هنوز در زندان های تاجیکستان به سر می برند به زودی به کشورشان باز می گردند.
وی در این خصوص گفت: 'تاکنون هزار تن از حدود چهار هزار اتباع افغانی که در زندان های ایران بسر می برند شناسایی شده و حتی 632 تن از آنها به تازگی به کشورشان بازگشتند'.
البته این مقام قضایی افغانستان اشاره نکرد از اینکه آیا این افراد براساس یک قرارداد استرداد مجرمین و زندانیان مبادله شدند یا خیر، زیرا می بایست از بازگشت احتمالی زندانیان ایرانی در افغانستان به کشورشان نیز خبر می داد.
سرباز همچنین از زندانی بودن 174 تبعه افغانی در تاجیکستان خبر داد و گفت که این افراد نیز به زودی به افغانستان باز می گردند تا بقیه حکم قضایی خود را در زندان های افغانستان پشت سر بگذارند.
وی در این خصوص گفت: دولت تاجیکستان داوطلبانه تصمیم گرفته است این دسته از اتباع افغانی مجرم را به کشورشان باز گرداند.
مهرماه گذشته بود که 205 تن از زندانیان افغانی در ایران از مرز دوغارون به کشورشان بازگردانده شده بودند.
به گزارش ایرنا، تهران و کابل در حوزه قضایی سه موافقت نامه شامل «انتقال محکومان به حبس»، «استرداد مجرمان» و «همکاری های قضایی» دارند که در سال 1385 امضاء و در سال 1390 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.
طبق ماده 13 موافقت نامه مربوط به انتقال محکومان به حبس؛ طرفین می توانند مجازات های شخص محکوم را طبق قوانین داخلی خود بررسی و محکومان را مورد عفو، بخشودگی یا تخفیف مجازات قرار دهند.
کد مطلب: 90799
برچسب ها: افغانستان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *