۰
يکشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۵

محصولات کشاورزی سالم رتبه‌بندی میشوند

ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در قالب شبکه محصول سالم، محصولات کشاورزی سالم را رتبه‌بندی می‌کند.
ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در قالب شبکه محصول سالم، محصولات کشاورزی سالم را رتبه‌بندی می‌کند.
به گزارش ایسنا، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور توانمندسازی، حمایت، ترویج و رتبه‌بندی محصولات سالم کشاورزی و بازسازی، بازیابی و فروش این محصولات در راستای ارتقای سلامت و حفظ ایمنی غذا از سوی ستاد توسعه زیست‌فناوری "شبکه محصول سالم" با عنوان "طرح شمس" راه‌اندازی کرده است.

فضای سلامت کشور با کودها و سم‌های شیمیایی پر شده است که حتی قبلا با یارانه به کشاورزان داده می‌شده است؛ آن‌ها نیز ناآگاهانه بالاتر از دوزی که باید مصرف شود، استفاده می‌کنند و در نتیجه محصولاتی به دست می‌آید که می‌تواند برای مردم خطرآفرین باشد و متأسفانه خودشان بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرند.

مدل 12 گام با محصول سالم از مزرعه تا سفره در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی طراحی شده است، اگر این گام ها و زنجیره‌ها به درستی در کنار هم قرار بگیرند، محصول سالم گواهی شده به دست مصرف کننده خواهد رسید. این رتبه‌بندی در محصولات بر اساس گواهینامه‌های موجود محصول سنجیده می‌شود، مثل نشان استاندارد، ISO ها و.... از آن جا که اکثر مصرف‌کننده‌های ایرانی این گواهینامه‌ها را نمی‌شناسند، این گواهینامه‌ها باید به مردم آموزش داده شود.

این شبکه با 150 عضو راه‌اندازی شده است و 60 شرکت تولیدکننده کود معدنی، آلی و زیستی آماده عضویت در شبکه هستند. همچنین بیش از 100 عضو در انجمن ارگانیک و سایر انجمن‌های مرتبط نیز بالقوه این آمادگی را برای پیوستن دارند.

تأمین مالی این زنجیره به عنوان سرمایه در گردش مشکلی است که باید به آن پرداخت. شبکه محصول سالم حداقل به 20 پروژه مطالعاتی عملیاتی احتیاج دارد که این پروژه‌ها و مدل‌ها در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در حال تهیه است. درحال حاضر 5 پروژه انجام شده است که مهم‌ترین آن رهگیری محصول سالم از مزرعه تا سفره است.

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست‌جمهوری، در این طرح، تمامی اطلاعات یک محصول از طریق بارکدهای متداول بارگذاری شده و مردم می‌توانند بارکدهای محصول را در سایت www.GST1.ir چک کنند. هم چنین باشگاه عضویت هواداران محصول سالم به نام www.salemclub.ir طراحی شده است و سایت معرفی کالای سالم به نام www.salemkala.ir در آنجا محصولات گواهی شده را به همراه اطلاعاتشان قرار می دهد.
کد مطلب: 90872
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *