۰
چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۰

نگرانی بنگلادش از سیاستهای مهاجرتی هند

طرح غربالگری مهاجران غیرقانونی در هند که برای اولین از ایالت آسام در شمال شرق این کشور آغاز شده نگرانی بنگلادش را به همراه داشته است زیرا شمار زیادی از جمعیت این ایالت ریشه بنگلادشی دارند.
طرح غربالگری مهاجران غیرقانونی در هند که برای اولین از ایالت آسام در شمال شرق این کشور آغاز شده نگرانی بنگلادش را به همراه داشته است زیرا شمار زیادی از جمعیت این ایالت ریشه بنگلادشی دارند.
به گزارش ایرنا در روز چهارشنبه، بر اساس قانون جدیدی که اجرای این طرح را اجباری کرده است تمام کسانی که در هند زندگی می کنند باید مدارک کافی برای اثبات شهروندی خود ارائه دهند.
روزنامه 'تایمز او ایندیا' در این خصوص خبر داد که الحق سید نجیب البشر میزوانداری، رئیس فدراسیون طریقت بنگلادش و از مشاوران شیخ حسینه نخست وزیر این کشور پس از ملاقات با مقامات سیاسی از جمله کارن ریجیجو مشاور وزیر کشور و ام جی اکبر مشاور وزیر امور خارجه هند گفت دولت هند به کشورش اطمینان داده است که هیچ مهاجری از هند به بنگلادش اخراج نخواهد شد.
وی خاطرنشان کرد که مساله مهاجران بنگلادشی در هند یک مساله احساسی برای مردم این کشور که ممکن است حساسیت برانگیز باشد.
در روز های اخیر رهبران سیاسی هند از جمله مامتا بانرجی سروزیر ایالت بنگال غربی و آمیت شاه رهبر حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) سخنرانی های مهمی در ارتباط با نتیجه طرح ثبت نام ملی هند انجام داده اند.
میزوانداری گفت: انتخابات بنگلادش در ماه دسامبر (آذر) برگزار خواهد شد. احزاب مخالف بنگلادش از جمله حزب ملی بنگلادش و جماعت مجاهدین بنگلادش از مساله مهاجران بنگلادشی در هند به عنوان ابزار سیاسی استفاده می کنند. بنابراین بیانیه های رهبران هند در این خصوص مهم است.
وی افزود: سرنوشت دو کشور به یکدیگر متصل است. اگر بنگلادش امن باشد، امنیت هند نیز تامین خواهد شد.
این رهبر مذهبی بنگلادش همچنین خواهان کمک هند برای بازگشت مسلمانان روهینگیا به کشور خود یعنی میانمار شد. وی در این خصوص گفت: در چند ماه گذشته، بیش از 30 مدرسه اسلامی و مسجد در مناطقی که مسلمانان روهینگیا در هند حضور دارند ایجاد شده است. این مراکز بدون آگاهی دولت بنگلادش ساخته شده است و ممکن است افراط گرایی را در میان مسلمانان روهینگیا ترغیب کند. حمایت هند برای اطمینان از بازگشت این افراد بسیار مهم است.
وی افزود: در سال 1978 عربستان سعودی و سازمان اطلاعات پاکستان از مسلمانان روهینگیا حمایت مالی می کرد. آنها حتی سازمان اتحاد روهینگیا را ایجاد کردند. در زمان دولت ضیاء الرحمن که یک حامی نزدیک پاکستان بود، مسلمانان روهینگیا از سوی بنگلادش حمایت می شدند. سازمان اطلاعات پاکستان همچنان با مسلمانان روهینگیا همکاری می کند. آنها در غالب سازمان های غیر دولتی برای کمک به روهینگیا به بنگلادش می آیند و به روهینگیا پول می دهند، ما نگرانیم موج دیگری از افراط گرایی در میان مسلمانان روهینگیا آغاز شود.
دولت هند چندی پیش طرح ثبت نام شهروندی را در ایالت آسام واقع در شمال شرق این کشور آغاز کرد.
مامتا بانرجی سروزیر ایالت بنگال غربی این طرح را یک توطئه برای اخراج بنگالی ها و بیهاری ها از ایالت آسام دانسته است.
برای اینکه ثابت شود فردی شهروند هند است، تمام جمعیت ایالت آسام موظف به ارائه مدارک قابل استنادی شدند که نشان دهد آنها و خانواده های آنها پیش از 24 ماه مارس (10 اردیبهشت) 1971 یعنی استقلال بنگلادش و تشکیل یه کشور جدید در هند زندگی می کرده اند.
صدها هزار نفر از مردم بنگلادش در طول جنگ استقلال این کشور از پاکستان در سال های 1970 که توسط دهلی نو حمایت می شد، به هند مهاجرت کردند. اکثر این افراد در ایالت آسام ساکن شدند. این ایالت دارای 270 کیلومتر مرز مشترک با بنگلادش است.
این مهاجران شامل تعداد زیادی از افرد هندو بودند اما دولت مودی اعلام کرده است که هیچ هندویی یا سایر اقلیت ها از پاکستان و بنگلادش حتی اگر بدون مدارک معتبر پیش از سال 2014 وارد هند شده باشند، مهاجر غیر قانونی محسوب نخواهند شد.
برخی منتقدین این طرح اعلام کرده اند مسلمانان هدف اصلی این غربالگری هستند.
کد مطلب: 91946
برچسب ها: هند
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *