۰
جمعه ۳۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۲

ترکیه: تروریستها باید ادلب را ترک کنند

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت که تروریست های ساکن ادلب باید همراه با سلاح های سنگین از منطقه خارج شوند و تاریخ 15 اکتبر(23 مهرماه) موعد پایان پاکسازی آنجا مشخص شده است.
ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت که تروریست های ساکن ادلب باید همراه با سلاح های سنگین از منطقه خارج شوند و تاریخ 15 اکتبر(23 مهرماه) موعد پایان پاکسازی آنجا مشخص شده است.
به گزارش ایرنا، رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین همتای روسی روز دوشنبه در سوچی درباره ادلب دیدار و در مصاحبه مشترکی اعلام کردند تا روز 15 ماه اکتبر (23 مهر) در امتداد خطوط حائل بین معارضان مسلح سوری و ارتش سوریه (در ادلب) محدوده غیرنظامی به عمق 15-20 کیلومتر ایجاد می شود و این محدوده را واحدهای گشت سیار ارتش ترکیه و پلیس نظامی روسیه کنترل خواهند کرد.
کالین روز جمعه طی نشست خبری در آنکارا از همکاری و هماهنگی و آغاز فعالیت سازمان اطلاعات ملی، نیروهای مسلح و نیروهای ویژه ترکیه با نظامیان و طرف های روس برای ایجاد یک منطقه پاکسازی شده از سلاح به وسعت 15 الی 20 کیلومتری در ادلب خبر داد.
وی با تاکید بر 'یافتن راه حل برای خروج یا خنثی سازی عناصر تروریست و خلع سلاح آنها در ادلب با همکاری روسیه' بیان کرد: 12 پایگاه دیده بانی و نظارتی ارتش ترکیه نیز در منطقه کاهش تنش ادلب و برخی مناطق دیگر از نظر تجهیزات و نیرو تقویت خواهد شد.
کالین با بیان این که 'انداختن تمام بار مبارزه با تروریسم و بحران سوریه به ویژه در ادلب بر دوش ترکیه ناعادلانه، نادرست و غیرقابل قبول خواند و گفت: همان گونه که ترکیه با تلاش دیپلماتیک در صدد صلح جهانی است، جامعه جهانی نیز باید وظایف سیاسی و انسانی خود را در این زمینه انجام دهد.
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه از ادامه انجام گشت های مشترک ترکیه و آمریکا در منبج سوریه خبر داد و افزود: نیروهای مسلح دو طرف در این زمینه هماهنگی لازم را انجام می دهند و مرحله جدید فعالیت های مربوط به آموزش و گشت مشترک آغاز خواهد شد.
وی اظهار کرد: آنکارا انتظار دارد نقشه راه منبج بدون تاخیر و طبق برنامه اجرا شود چرا که ترکیه تاکنون به آن پایبند بوده و آماده پذیرفتن مسئولیت های خود در چارچوب آن است اما ادامه تعامل دولت آمریکا با یگان های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) باعث نگرانی شدید ترکیه می شود.
کالین بار دیگر از آمریکا به علت حمایت مالی و تسلیحاتی از ی.پ.گ و پ.ی.د در شمال سوریه انتقاد کرد و ادامه داد: ادامه حمایت تسلیحاتی، مالی، سیاسی و رسانه ای آمریکا از این گروه ها به رغم همکاری با ترکیه در منبج غیرقابل قبول است.
وی همچنین از ادامه عملیات برون مرزی سازمان اطلاعات ملی و دیگر بخش های امنیتی ترکیه در راستای مبارزه با تروریسم خبر داد و گفت: 'جنایات گروه های تروریستی علیه ترکیه هرگز بدون مجازات نخواهند ماند و این گروه های تروریستی را بدون در نظر گرفتن قدرت های حامی آنها مجازات خواهیم کرد.'
کد مطلب: 94325
برچسب ها: ترکیه
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *