۰
شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۷

فشار ترامپ بر اوپک و قیمت نفت

تحلیلگران حوزه انرژی اعتقاد دارند سیاست های متناقض و فشارهای سیاسی رئیس جمهوری ایالات متحده موجب پیچیدگی بازار نفت شده و همین امر نگرانی ها از سه رقمی شدن قیمت هر بشکه نفت را افزایش داده است.
تحلیلگران حوزه انرژی اعتقاد دارند سیاست های متناقض و فشارهای سیاسی رئیس جمهوری ایالات متحده موجب پیچیدگی بازار نفت شده و همین امر نگرانی ها از سه رقمی شدن قیمت هر بشکه نفت را افزایش داده است.
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، بازار انرژی هفته های پرتلاطمی را پیش رو خواهد داشت. پیامدهای سیاست های تحریمی ایالات متحده و جنگ تجاری دونالد ترامپ با کشورهای جهان در کنار اهمیت انتخابات میاندوره ای مجلس نمایندگان آمریکا باعث شده است تحولات در این حوزه از اهمیت و پیچیدگی خاصی برخوردار شود.
در این اوضاع نشست تولیدکنندگان عضو و غیر اوپکی که قرار است فردا یکشنبه در الجزایر برگزار شود نیز اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. بنا بر تحلیل رسانه ها در این نشست نگرانی از پیام ها و سیاست های ترامپ در بازار برجسته تر از دیگر مسائل است. گفته می شود شرکت کنندگان در این نشست قرار است در زمینه چگونگی اجرای توافق پیشین برای افزایش یک میلیون بشکه ای تولید بحث کنند.
گزارش تارنمای S&P Global Platts که تحولات حوزه انرژی را پوشش می دهد بر این اعتقاد است ایالات متحده در بازار نفت بر همکاری عربستان حساب می کند. ریاض هم که به صورت غیررسمی رهبر اوپک به شمار می رود متحد اصلی کاخ سفیدی است که به هیچ عنوان تمایل ندارد تا قبل از انتخابات میاندوره ای در آمریکا قیمت انرژی افزایش داشته باشد. با وجودی که بیشتر اعضای اوپک از پیام های تهاجمی رئیس جمهوری آمریکا به تولیدکنندگان نفت ناخشنود هستند اما حفظ وحدت و انسجام در این سازمان اکنون بسیار سخت شده است.
البته به اعتقاد تحلیلگران بازار نفت، در این شرایط کار برای واشنگتن هم به خاطر تحریم های ثانویه علیه ایران مشکل است. با این حال تولیدکنندگان و از جمله عربستان سعودی افزایش قیمت انرژی برای ماه های آینده را به علت کاهش صادرات ایران، ونزوئلا و لیبی و احتمال افزایش تقاضا غیرقابل اجتناب ارزیابی می کنند.
از نگاه رسانه های جهان دیدار تولیدکنندگان نفت به شدت تحت تاثیر خواست واشنگتن قرار دارد و احتمال انجام هر گونه اقدام جمعی در عرصه تولید در کوتاه مدت منتفی است. در بهترین حالت تولیدکنندگان باید در نشست رسمی که در دسامبر آینده صورت می گیرد تصصمیم گیری کنند.

** تناقض های ترامپ در بازار نفت
به اعتقاد کارشناسان حوزه انرژی متوازن سازی بازار نفت و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا از مهمترین خواسته های آمریکا و عربستان سعودی از نشست الجزایر است. این احتمال وجود دارد در نشست مشترک میان کشورهای عضو و غیرعضو در کمیته نظارتی اوپک، توصیه هایی نیز در زمینه تزریق بیشتر نفت خام به بازار ارائه شود. با این حال به نوشته رسانه های جهان ایران به عنوان سومین تولیدکننده بزرگ اوپک از اعضا خواسته است تا در مقابل افزایش سقف تولید مقاومت کنند زیرا این ایالات متحده است که موجب افزایش قیمت ها می شود.
این درحالی است که رئیس جمهوری ایالات متحده بار دیگر پیام های توئیتری خود در حوزه نفت را از سر گرفت و در آستانه برگزاری نشست تولیدکنندگان نفت از آن ها خواست تا با افزایش تولید، قیمت نفت را پایین بیاورند. به تحلیل رسانه ها، ترامپ در این فرایند پیام های متناقضی را ارسال می کند از یک سو با تحریم ایران از میزان عرضه می کاهد از سوی دیگر خود را خواهان نفت ارزان با افزایش تولید نشان می دهد و به عربستان هم دستور افزایش تولید را صادر می کند. حال آنکه شواهد و تحلیل های سیاسی و اقتصادی نشان می دهند در برخی جنبه ها افزایش بهای نفت به نفع آمریکا خواهد بود.
به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی جنگ تجاری که میان واشنگتن و پکن به راه افتاده یکی از مولفه های مهم در تعیین خط مشی های اقتصادی کاخ سفید است. به طور کلی افزایش قیمت نفت برای کشورهایی که رشد سریع اقتصادی دارند همچون ترمز عمل می کند و از سرعت پیشرفت آن ها می کاهد. این گمانه ای قدرتمند است که ایالات متحده و ترامپ با حربه ایران تلاش داشته باشند با ایجاد تنش در بازار انرژی و افزایش قیمت نفت، چین را که اکنون به دشمن شماره یک اقتصاد آمریکا تبدیل شده است ساکت کند.
از طرف دیگر قیمت بالای نفت باعث می شود تا تولید نفت غیرمتعارف از لایه های رسوبی برای شرکت های آمریکایی به صرفه شود. در واقع قیمت های کمتر از 60 تا 70 دلار در هر بشکه سودی را برای شرکت ها ایجاد نمی کند. توقف فعالیت چاه های استخراج نفت شیل می تواند باعث بیکاری بسیاری از کارگریان و شرکت های نفتی شود.

**سایه سیاست های ترامپ بر قیمت نفت
مولفه های بازار نفت تقریبا به همه فعالان در حوزه انرژی اثبات کرده است که قیمت نفت در آینده تغییرات بسیاری را تجربه خواهد کرد و باید انتظار نفت های بسیار گرانتری را داشت.
خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه در تحلیل اوضاع بازار نفت آورده است: این هراس در بازار وجود دارد که سیاست های ایالات متحده و اقدامات عربستان سعودی باعث افزایش قیمت جهانی نفت شود. تحریم های ضدایرانی دونالد ترامپ برای توقف صادرات نفت تهران باعث شده است تا انتظار از ریاض برای افزایش سریع تولید و صادرات نفت و پاسخ دهی به تقاضای بازار افزایش پیدا کند. اما اکنون مهمترین شرکت تولیدکننده نفت در عربستان اعلام کرده است قادر به عرضه میزان کافی نفت نیست و همین امر نگرانی ها از رسیدن قیمت هر بشکه نفت به مرز 100 دلار را افزایش داده است.
بنا بر گزارش هایی که روزنامه «وال اسریت ژورنال» نیز آن را منتشر کرده است شرکت نفنی سعودی آرامکو به خریداران بالقوه نفت خود هشدار داده است که محبوب ترین نفت تولیدی شرکت که مشتریان فراوانی داشته است را از ابتدای ماه اکتبر 2018(یک ماه پیش از اجرای تحریم های نفتی علیه ایران ) نمی تواند به اندازه کافی تولید کند. همین امر موجب می شود تا میزان تقاضا بر عرضه پیشی بگیرد. برخی خریداران می گویند این شرکت به آن ها نفت هایی را عرضه می کند که خواهان کمتری دارد.
بر اساس گزارش ها فقط عربستان سعودی قادر به ایجاد توازن در بازار انرژی است. به همین دلیل دونالد ترامپ به پادشاه سعودی اعلام کرده است ریاض تولید خود را تا 12 میلیون بشکه در روز افزایش دهد؛ به گفته یک مقام ارشد کاخ سفید اما ریاض قادر به رساندن تولید خود به این سطح و برای مدتی زیاد نیست.
تارنمای شبکه خبری سی.ان.بی.سی نیز در گزارشی نوشت با اینکه قیمت ها بالا رفت اما با اعلام این موضوع که اوپک افزایش تولید را بررسی خواهد کرد تا حدودی قیمت ها متعادل شد. قرار است تولیدکنندگان در الجزایر موضوع افزایش روزانه 500 هزار بشکه نفت برای مقابله با اثرات تحریم ایران را مورد بررسی قرار دهد.
این شبکه آمریکایی نوشت روز پنچشنبه ترامپ در شبکه اجتماعی توئیتر به سازمان اوپک پیام داد «اکنون قیمت نفت را پایین بیاورید». همین سخنان رئیس جمهوری آمریکا باعث شد تا قیمت نفت برنت به بیش از 80 دلار برسد اما پس از انتشار خبرها از اوپک تا حدود 2 دلار از قیمت آن کاسته شد و به بیش از 78 دلار رسید.
کارشناسان این شبکه تلویزیونی اعتقاد دارند در هفته های آینده از تولید نفت ایران کاسته می شود اما همزمان با سرد شدن هوا بر میزان تقاضای فصلی نیز افزوده می شود. همچنین ظرفیت های اضافی تولید در بازار نفت محدود هستند و قادر به پاسخگویی به این چالش نیستند و به همین دلیل احتمال وقوع یک شوک قیمتی وجود دارد.
گمانه زنی تحلیلگران و رسانه ها در مورد پیامد تاثیر سیاست های ترامپ بر بازار نفت در چند روز اخیر باعث شده است تا قیمت نفت به بشکه ای 80 دلار نزدیک شود. همین موضوع می تواند مصرف کنندگان نفت در ایالات متحده را تحت فشار قرار دهد. واسطه ها و تجار در بازار نفت هم بر این باورند قیمت نفت به سمت قله در حال حرکت است و پیش بینی می شود به 90 تا 100 دلار نیز برسد. بر اساس تحلیل اسپوتنیک «با چنین شرایطی این تنها ایران نیست که متضرر می شود بلکه تاثیر انعکاسی (بومرنگی) این خط مشی باعث افزایش قیمت ها در سراسر جهان و حتی ایالات متحده می شود».
کد مطلب: 94404
برچسب ها: دونالد ترامپ
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *