۰
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۰

چای در فهرست تحریمهای آمریکا قرار ندارد

رئیس انجمن چای هند گفت که تحریم های آمریکا علیه ایران شامل کالاهای ضروری از جمله غذا و دارو نخواهد شد که چای نیز بخشی از این کالاها است.
رئیس انجمن چای هند گفت که تحریم های آمریکا علیه ایران شامل کالاهای ضروری از جمله غذا و دارو نخواهد شد که چای نیز بخشی از این کالاها است.
به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از وب سایت 'فری پرس ژورنال'، تهدیدهای جدید آمریکا علیه ایران در چند ماه گذشته نوسانات زیادی در بازارهای انرژی جهان ایجاد کرده است.
صادر کنندگان چای هند نیز اعلام کرده اند که از تاثیرات تحریم های ایران بر روی فروش چای به ایران نگرانند چون هرچند احتمالا چای جزء تحریم های آمریکا علیه ایران نخواهد بود، اما خطوط کشتیرانی از این معافیت برخوردار نیستند.
این در حالی است که یک مقام در وزارت بازرگانی هند نیز به صادرکنندگان چای هند اطمینان داده است که غذا و کالاهای انسان دوستانه هنوز هم به ایران صادر می شوند و آنها از تحریم های آمریکا معافیت دریافت خواهند کرد و صادرات چای با مشکلی روبرو نخواهد شد.
بر اساس این گزارش، ارسال یک کانتینر 20 تنی چای به ایران اکنون به قیمت 1800 تا 2000 دلار هزینه دارد درحالی که پیش از آغاز تحریم های آمریکا هر کانتینر چای صادراتی به ایران حدود 1400 دلار هزینه ارسال داشت.
ایران پس از روسیه دومین بازار بزرگ برای چای هند در جهان و همچنین خریدار بزرگ چای ارتدوکس است.
هند که دومین کشور بزرگ صادر کننده چای به جهان است، معمولا چای از نوع سی تی سی را به کشورهایی از جمله پاکستان، مصر و انگلیس صادر می کند در حالی که این کشور محصولات چای از نوع ارتدوکس را به کشورهایی همچون ایران، عراق و روسیه ارسال می کند.
یک مقام در شرکت صادرات چای آسیا نیز گفت: تعداد زیادی از کانتینرها در بندر هستند. ما بهای چای صادراتی به ایران را دریافت نکرده ایم. بیش از 500 کانتینر در بندر عباس انباشته شده است. این امر به شدت بر صادر کنندگان هندی تاثیر می گذارد. البته اخیرا ایران اعلام کرده است که کانتینرهایی که وارد بنادر این کشور شده اند را خواهد پذیرفت. آنها تنها پول کانتینرها در بندر مقصد را پرداخت خواهند کرد.
هند سالانه 29 تا 30 میلیون کیلوگرم چای ارتدوکس به ایران صادر می کند. در سال 2017، سریلانکا که تنها چای ارتدوکس تولید می کند، 22 میلیون کیلوگرم از این محصول را به ایران صادر کرد.
بر اساس گزارش رسانه های هند، این کشور در سال حدود 2.6 میلیون دلار کالا به ایران صادر می کند که بخش عمده آن را چای و برنج باسماتی تشکیل می دهد.
ایران از نظر ارزش اولین وارد کننده چای هند محسوب می شود در حالیکه از نظر حجم واردات روسیه اولین مقام را به خود اختصاص داده است.
هند سالانه بیش از 726 میلیون دلار چای صادر می کند که از نظر ارزش 15 درصد آن متعلق به ایران است.
 
کد مطلب: 96022
برچسب ها: چای
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *