ایران و آژانس در مسیر تعاملی تازه

سیدجلال ساداتیان
توافق اخیر ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند زمینه را برای آغاز مذاکرات برجامی در وین نیز فراهم کند و به نظر می‌رسد ایران نیز در این مسیر به دنبال حل و فصل و پیگیری این گفت‌وگوها باشد؛ گفتگوهایی که می‌تواند راه حل‌هایی را پیش روی طرفین برای رسیدن به توافق نهایی بگذارد.
عدم همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌توانست شرایط را برای ایران همزمان با روی کار آمدن دولت جدید دشوارتر کند. در این راستا اگر از سفر رافائل گروسی به تهران جلوگیری می‌شد، احتمال صدور قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ارجاع آن به شورای امنیت سازمان ملل قوت می‌گرفت. اما دولت سیزدهم تصمیم بر آن گرفت تا هماهنگی‌های لازم را با آژانس در دستور کار خود داشته باشد. در همین حال با سفر مدیرکل آژانس به ایران توافقی بین طرفین صورت گرفت که می‌توان آن را مثبت ارزیابی کرد. توافقی در سایه مصوبه بحث برانگیز مجلس شورای اسلامی که پیش‌تر دولت آقای روحانی را از رسیدن به هر گونه توافق با آژانس انرژی اتمی منع می‌کرد. در همین حال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز نگرانی‌هایی داشت که القائات رژیم صهیونیستی مبنی بر اقدامات ایران در سکوت خبری به آن دامن می‌زد.
اما براساس بیانیه مشترک و توافق جدید به بازرسان آژانس اجازه داده شد تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام نمایند. موضوعی که اگر در دولت‌های قبلی یعنی یازدهم و یا دوازهم صورت می‌گرفت می‌توانست با واکنش‌ها و جنجال‌های زیادی روبرو و همچنین مورد انتقاد شدید نمایندگان مجلس قرار گیرد اما همگرایی بین قوای مجریه و مقننه مانع هر گونه انتقاد نسبت به این موضوع شد. گروسی که با ابراز خرسندی نسبت به این توافق تهران را ترک کرد، بار دیگر از سفر مجدد خود به ایران خبر داد و اظهار داشت که عزیمتش به تهران پس از اتمام سفر رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به وین و به زودی انجام خواهد شد. بنابراین سفر گروسی به تهران، آژانس و جمهوری اسلامی ایران را از مسیر اختلاف و تنش دور کرد و فضایی مثبت، همراه با تعامل و همکاری را در روابط دو طرف ایجاد کرد.
شکل‌گیری چنین فضای مثبتی بالطبع می‌تواند زمینه را برای آغاز مذاکرات برجامی در وین نیز فراهم کند و به نظر می‌رسد ایران نیز در این مسیر به دنبال حل و فصل و پیگیری این گفت‌وگوها باشد؛ گفت‌وگوهایی که می‌تواند راه حل‌هایی را پیش روی طرفین برای رسیدن به توافق نهایی بگذارد.
منبع: خبرآنلاین